ЕВРО 2024: Словения 0:1 Дания /Почивка/

Лукойл счупи каръка в Европа

Родният вицешампион Лукойл Академик най-сетне счупи каръка в третия по сила европейски клубен турнир Юрочалъндж и записа първа победа за сезона. "Студентите" взеха реванш от унгарския Кьорменд, печелейки като гост със 76:63, след като в първия кръг изненадващо загубиха у дома именно от този съперник.

Успехът бе жизненоважен за баскетболистите на Йовица Арсич, които щяха да се простят с всички шансове за продължаване напред, ако бяха загубили и днес. Оставащите два мача на Лукойл са домакинсва на Тарту Рок (9 декември) и Енергия Ровинари (16 декември), в които победите са абсолютно задължителни.

Българите започнаха отлично и още през първата част поведоха с 10 точки - 17:7, като с основен принос бе Чарлз Томас, който реализира 11 от тези 17 точки, а Лукойл водеше със 17:11 след 10 минути.

Тимът от Правец остана начело в резултата и през цялата втора част, като на почивката разликата вече бе нараснала до 41:27, благодарение на силно включване на Веселин Веселинов и Бруно Шундов.

Домакините от Кьорменд останаха в ролята на догонващи и след подновяването на играта. Въпреки че на няколко пъти в третата част те намаляваха пасива си до по-малко от 10 точки, Лукойл завърши периода силно и бе напред с 60:50 след 30 минути.

Българският отбор не изпусна водачеството и през заключителните 10 минути и постигна първия си успех с 13 точки разлика - 76:63.

Чарлз Томас реализира 20 точки и овладя 8 борби, Тери Смит добави 18 точки, а Бруно Шундов се отчете с 11 точки и 7 борби. Веселин Веселинов и Морис Къри вкараха по 9 точки всеки, като Къри направи и 9 асистенции.

Марко Попадич и Райън Ричърдс завършиха съответно с 16 и 14 точки за Кьорменд.

КЬОРМЕНД - ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 63:76 (11:17, 16:24, 23:16, 13:16)

КЬОРМЕНД: Марко Попадич 16, Уолтър Лемън 7, Чаба Ференци 6 Норберт Тот 7, Райън Ричърдс 14 (Момчило Латинович 2, Бела Соняк, Роланд Торок 11, Петер Доктор)

ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК: Морис Къри 9, Тери Смит 18, Крис Минков 4, Чарлз Томас 20, Тенчо Банев 2 (Самуел Франсис 3, Веселин Веселинов 9, Бруно Шундов 11)