Байерн добави и Суперкупата на Европа към блестящия си сезон (видео)

Байерн (Мюнхен) продължи да трупа трофеи. Баварците спечелиха Суперкупата на Европа за втори път в историята си, след като победиха Севиля с 2:1 на “Пушкаш Арена” в Будапеща. Испанците измъчиха отбора на Ханзи Флик, но той успя да надделее след продължения. В редовното време срещата завърши 1:1.

Андалусиици дори поведоха след попадение на Окампос от дузпа в 13-ата минута, а Леон Горетцка изравни в 34-ата. Две попадения на Байерн бяха отменени след почивката, а Севиля пропусна великолепен шанс в края на двубоя. Хави Мартинес се превърна в герой, след като влезе като резерва и в 104-ата минута отбеляза победния гол.

След като в края на миналия сезон Байерн стигна до требъл, сега сложи черешката на торката с успех и за Суперкупата на Европа. Тимът на Флик записа 22-а поредна победа, а серията му без загуба вече включва 32 поредни срещи.
ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА
Играчите на Севиля изглеждаха нервни в първите минути, в които съперникът им доминираше по отношение във владеенето на топката. Испанците обаче постепенно започнаха да се чувстват по-комфортно на терена и рано получиха шанс да поведат. Иван Ракитич бе блъснат от Алаба в наказателното поле и съдията отсъди дузпа. Окампос бе точен от бялата точка и това бе първият гол във вратата на Байерн от началото на сезона.
Баварците бързо се активизираха и вдигнаха темпото, като пренесоха играта изцяло в половината на съперника. В 22-ата минута Томас Мюлер имаше отлична възможност да изравни. Той бе намерен от Левандовски в наказателното поле. Мюлер не успя да засече добре топката, а Кунде се намеси решително и отклони кълбото, което мина покрай вратата.
Защитата на Севиля се справяше с атаките на европейския клубен шампион, но натискът се увеличаваше. При една от следващите атаки пред Павар се откри пространство да стреля от добра позиция. Французинът опита красиво да насочи топката към горния десен ъгъл, но не бе достатъчно точен.
Логичното се случи в 34-ата минута, когато Байерн изравни. Подаване на Мюлер бе свалено от Левадовски към Горетца, който от прекрасна позиция прати топката в мрежата за 1:1. Попадението дойде след период на доминация на германците. Секунди след гола Люк де Йонг прати топката в мрежата зад Нойер, но попадението бе отменено поради засада.
Второто полувреме започна с опасна ситуация пред вратата на баварците. Остро центриране към Де Йонг бе отклонено от Зюле и Нойер трябваше да се намесва. Малко по-късно блестяща комбинация завърши с гол на Левандовски. Той получи топката от Сане, свали я към Мюлер, който му я върна, за да може полякът да се разпише. Играчите на Ханзи Флик отпразнуваха гола, но той бе отменен поради засада при първото подаване към Левандовски.
Още едно попадение на Байерн бе отменено няколко минути по-късно. Този път Сане прати топката в мрежата, но голът не бе зачетен заради нарушение на Левандовски на по-ранен етап от атаката. Баварците имаха преимущество, но не успяваха да преодолеят добре организираната защита на съперника.
Малко преди края Севиля имаше златен шанс да стигне до победата. Великолепна контраатака изведе влезлия като резерва Ен-Несири сам срещу Нойер. Нападателят на испанците обаче не успя да преодолее вратаря. Той опита изстрел покрай него, но стражът се намеси решително и предотврати попадението. Така редовното време завърши 1:1 и се стигна до продължения.

Ен-Несери получи нов шанс в началото на първото продължение. Нойер обаче отново не бе преодолян. Топката се докосна в крака на вратаря и се заби в гредата. Флик направи смени в 99-ата минута и те се оказаха решителни. В игра се появиха Алфонсо Дейвис и Хави Мартинес. Именно испанецът изведе Байерн напред в 104-ата минута.

Удар на Алаба бе отразен от Буну, но топката отиде на главата на Мартинес, който отлично я насочи към мрежата. Той бе един от героите и през 2013 г., когато Байерн за последен път участва в този мач и го спечели. Тогава испанецът, който може би ще напусне клуба това лято, отново влезе като резерва и изравни за 2:2 срещу Челси в края на второто продължение, а след това баварците спечелиха след дузпи.

Севиля имаше желание да натисне и да потърси изравняване, но играчите на Лопетеги вече нямаха сили и във второто продължение баварците имаха възможност да увеличат преднината си, а Левандовски пропусна два добри шанса.

БАЙЕРН - СЕВИЛЯ 2:1
0:1 - Окампос (13-д)
1:1 - Горетцка (34)
2:1 - Хави Мартинес (104)