Полша спечели люта битка със САЩ и е на олимпийски финал след 48 години

Волейболистите на Полша станаха първият финалист на олимпийския турнир в Париж. Тимът, воден от Никола Гърбич надигра САЩ след 5-геймова битка 3:2 (25:23, 25:27, 14:25, 25:23, 15:13) в първия полуфинал от надпреварата, която се провежда в Арена „Южен Париж“.

Така „Дружина Полска“, която е двукратен световен шампион, ще играе за златото на най-престижния световен форум, като ще преследва втора олимпийска титла в своята история.

За последно страната е била на върха на олимпийските игри в Монреал през далечната 1976 година. Има и четвърто място от Москва 1980 година.

Селекционерът на Полша Никола Гърбич нямаше как да използва Матеуш Биениек, който усука коляно в двубоя със Словения и няма да играе до края на Олимпийските игри. Резервата на Полша Бартоломей Боландж зае мястото на Биениек сред 12-те на "Дружина полска".

“Дружина полска” успя да поведе бързо с 10:6 и 11:7. Матю Андерсън атакува успешно и американците намалиха до 10:12. Тройна американска блокада спря атака на Бартош Курек и равенство при 13:13. Никола Гърбич взе прекъсване за "Дружина полска". Поляците дръпнаха отново с 3 точки при 16:13 и 19:16. Норберт Хубер атакува мощно в центъра за 20:16. Вилфредо Леон атакува по блокадата на Матю Андерсън за 21:17. Якуб Кохановски атакува мощно в центъра за 23:19. Американците стигнаха до геймбол при 24:20. Лукаш Качмарек сгреши началния удар - 24:21. Матю Андерсън атакува по острия диагонал от зона 2, след като либерото Ерик Шоджи вдигна топката за 22:24. Норберт Хубер атакува в аут - 24:23. Нова атака на Норберт Хубер донесе успеха на Полша в първата част с 25:23.

Американските волейболисти дръпнаха с 10:8 в началото на втората част. Якуб Кохановски атакува успешно в центъра за 10:11. Вилфредо Леон би сервис в мрежата - 10:12. Ас на Тейлър Ейверил и САЩ поведе с 13:10. Никола Гърбич взе прекъсване за Полша. Тори ДеФалко се справи с трудна атака от зона 2 за 14:11. Пайп на Вилфредо Леон със 116 км/час намали резултат до 12:14. САЩ поведе с 20:17, след като Аарън Ръсел атакува технично. Поляците намалиха до 20:21, но американците бързо атакува остро за 22:20. Нарберт Хубер атакува по блокадата и Полша изравни при 22:22. Джон Спероу взе прекъсване за американците. Норберт Хубер би сервис в аут и САЩ стигна до геймбол при 24:23. Тори ДеФалко не успя да отиграе в атака и равенство при 24:24. Бартош Курек би сервис в мрежата - 25:24 за американците. Матю Андерсън атакува в аут - 25:25. Пайп на Матю Андерсън и 26:25. Аарън Ръсел атакува по диагонала от зона 4 и САЩ спечели втората част с 27:25.

Тройна америкнаска блокада спря атака на Бартош Курек за 7:4. Томаш Джеаешке завърши дълго разиграване за 13:9 за САЩ. При това разиграване либерото Павел Заторски се сблъска със съотборника си Марчин Януш и остана да лежи на игрището. Заторски получи медицинска помощ. Никола Гърбич взе прекъсване за Полша при 9:14. Матю Андерсън атакува успешно 15:19. Бартош Курек бе заменен от Бартоломей Боландж. Американците дръпнаха със 7 точки при 17:10. Аарън Ръсел атакува успешно за 19:11. Аарън Ръсел намери пролука в двойната блокада за 21:12. Контраатака на Томас Джаешке и геймбол за американците при 24:12. Аарън Ръсел завърши трудна атка и САЩ спечели третата част с категоричното 25:14.

Матю Андерсън се справи с тройна блокада и САЩ поведе с 3:2 в началото на третата част. Страхотна проява на Ерик Шоджи даде възможност на Матю Андърсън да атакува успешно за 4:2. Ас на Матю Андърсън - 5:2. Никола Гърбич взе прекъсване за Полша. Пайп на Томас Джаешке донесе поредна точка за САЩ - 7:3. Блокаут на Аарън Ръсел направи резултата 10:7. Пайп на Аарън Ръсел - 11:8. Вилфредо Леон се справи с трудна атака от зона 4 за 9:11. Грешка на полските волейболисти и даде аванс от 3 точки на американците при 12:9. Вилфредо Леон отигра мощно в атака много неудобна топка за 11:12. Матю Андерсън се технична атака отново върна преднината от 2 точки - 13:11. Вилфредо Леон би сервис със 123 км/час и ас за равенство при 13:13. Аарън Ръсел отново даде преднина на САЩ - 14:13. Матю Андерсън успя да прокара топката между мрежата и блокадата за 15:13. Матю Андерсън атакува по блокадата за 16:14. Нарберт Хубер атакува в центъра и равенство при 16:16. Джон Спероу взе прекъсване за американците. Матю Андерсън атакува за 17:17. мощна атака на Бартош Курек и Полша поведе с 18:17. Пайп на Томаш Форнал изравни резултата при 20:20. Двойна блокада спря атака на Томас Джаешке и Полша поведе с 22:21. Джон Спероу взе второто си прекъсване за американците. Вилфредо Леон атакува над блокадата по диагонала от зона 4 - 23:22. Ас на Вилфредо Леон и "Дружина полска " стигна до геймбол - 24:22. Аарън Ръсел намали до 23:24. Томаш Форнал атакува мощно и Полша спечели четвъртата част с 25:23.

Ас на Нарберт Хубер даде преднина на Полша в тайбрека с 2:1. Блокада на Вилфредо Леон и Якуб Кохановски спря атака на Матю Андерсън за 3:1. Джон Спероу взе прекъсване за САЩ. Вилфредо Леон атакува по блокадата и 5:3 за "Дружина полска". Бартош Курек атакува успешно 6:4. Аарън Ръсел атакува успешно за 7:8. Поляците дръпнаха с 3 точки при 10:7. Джон Спероу взе прекъсване за американците. Пайп на Томаш Форнал и 11:8 за лидерите в световната ранглиста. Ас на Максуъл Холт - 10:11. Никола Гърбич взе прекъсване за поляците. Якуб Кохановски атакува в центъра за 12:10. Блокада на Якуб Кохановски спря атака на Матю Андерсън за 13:10. Вилффредо Леон атакува технично за мачбол при 14:10. Томас Джаешке спаси първия мачбол за 11:14. Матю Андерсън атакува технично за 12:14. Вилфредо Леон атакува в аут и 14:13. Вилфредо Леон атакува по блокадата и Полша спечели тайбрека с 15:13 и мача с 3:2 гейма.

Реализатор за победата на Полша бе Вилфредо Леон, който отбеляза 26 точки (2 аса, 2 блока).

Норберт Хубер завърши с 15 точки ( 2 аса, 1 блок).

За американците Матю Андерсън реализира 24 точки (1 ас). Аарън Ръсел заби още 20 точки (2 блока), но и това не беше достатъчно за победа.