Векич срази Костюк в епохален мач, който ще се помни с години

Хърватката Дона Векич победи Марта Костюк от Украйна с 6:4 2:6 7:6(8) в последната 1/4-финална битка от Олимпийските игри в Париж. Срещата се превърна във феноменална битка, продължила 2 часа и 58 минути.

Двубоят мина през много обрати, като се стигна до драматичен тайбрек, в който двете съпернички неколкократно си размениха водачеството.

Векич полетя в първия сет и започна с два последователни пробива за 4:0. След това обаче последва отпускане и украинската ѝ съперничка отвърна със свой пробив и силна игра, благодарение на която намали изоставането си до 4:5. Тогава хърватката събра сили и спечели следващия гейм с 40:15, за да затвори първата част в своя полза.

Вторият сет отново започна с пробив за спортистката от Балканския полуостров, но остатъка от частта се превърна в пълна катастрофа за нея. Костюк изригна и записа три полседователни пробива, а последният осми гейм бе завоюван след страхотна драма, в която Векич съумя да спаси два сетбола, но на третия се провали.

Това бе само прелюдия към фамозната драма, която предстоеше в третия сет, който продължи почти час и половина. Там двете тенисистки се движеха равностойно, но при 3:3 Костюк загуби гейм, в който сервираше, а Векич веднага след това атакува с нови два гейма. Драмата обаче тепърва предстоеше и Костюк изравни за 5:5, а десетият гейм бе повече от епичен и хърватката загуби един мачбол. По-късно това се повтори и в 12-ия гейм, когато украинката отново наклони везната в своя полза и чрез обрат доведе нещата до тайбрек.

Той от своя страна бе не по-малко забележителен, като дори може да се каже, че се превърна в украшението на вечерта. Костюк прегази Векич в началото, дръпвайки с 4:0 и вече се виждаше на полуфинал. Хърватската тенистка тогава демонстрира за пореден път невероятния си дух и изравни на 5:5, като украинската ѝ съперничка веднага след това поведе и докара нещата до нов мачбол в своя полза. Този път Векич не само че задържа в срещата, но и направи пробив, с който поведе и до края не изпусна водачеството. Въпреки това тя се нуждаеше от цели три мачбола, за да стигне до успеха, който дойде след нов пробив и 10:8.

28-годишната Векич реагира емоционално на победата и след финалната точка падна на колене със забита глава в земята. В битка за големия финал хърватката ще срещне 67-ата в ранглистата на WTA Анна Каролина Шмидлова от Словакия, която в своя 1/4-финален мач надви Барбора Крейчикова от Чехия.