Ботев успя! "Канарчетата" оцеляха след голова драма в Марибор и стигнаха до мечтан сблъсък с Панатинайкос

Ботев (Пловдив) елиминира Марибор и продължава във втория квалификационен кръг на Лига Европа. Двата тима завършиха наравно 2:2 в Словения и с общ резултат 4:3 от двата мача пловдивчани са тези, които продължават напред. Ян Репас (13) отбеляза бърз гол за домакините, с който словенците заличиха пасива си от първия мач, но още в началото на втората част Кристиан Нвачукву (48) изравни, за да може малко по-късно Антъни Уджа (60) да направи пълен обрата. Етиен Бюрже (80) върна надеждите на Марибор, но до края на срещата тимът не успя да стигне до още един гол, с който да вкара мача в продължения, въпреки че имаше много положения да го стори. Стадион "Людски врът бе препълнен, като изключим буферните зони, а стотици бултраси заплъниха гостуващия сектор. "Канарчетата" имаха преднина в сблъсъка след успех с 2:1 на „Колежа“ преди седмица. Точни за Ботев тогава бяха Антъни Уджа и Никола Илиев.

Бултрасите превзеха центъра на Марибор

Във втория квалификационен кръг Ботев ще срещне Панатинайкос. Първият сблъсък ще се играе по програма на 25 юли - четвъртък от 21:00 б.в. на Олимпийския стадион в Атина. Реваншът ще бъде 1 август в Пловдив.

В сравнение с първия мач наставникът на Ботев Душан Керкез направи една промяна. На пейката седна Кристиан Нвачукву, а на негово място по левия фланг действаше Никола Илиев. На полувремето Керкез замени двамата и Нвачукву изигра страхотни 45 минути.

Първата възможност в мача бе на сметката на Ботев. Самуел Акере се пребори със защитник в 3-ата минута и нанесе удар, който беше париран от Юг. Домакините отговориха три минути по-късно. Матвей Игонен се размина с топката, а защитата на Ботев заспа при центриране от фаул. Якупович засече с глава от близка до голлинията дистанция, но ударът му премина над горната греда.

В 13-ата минута Марибор заличи пасива си от първия мач с хубав гол на Ян Репас извън наказателното поле, а това беше и първи точен шут за домакините. Той получи топката от Йосип Иличич и с едно докосване преодоля Джеймс Ето'о и Антонио Перера, след което последва мощен удар, при който Матвей Игонен беше безпомощен.

По-добрите действия на Марибор продължиха, а Ботев видимо предпочете да действа на контраатака. В 37-ата минута Акере получи повече свободно пространство и се втурна към вратата. Нагласи си топката на левия крак и пробва удар в далечния ъгъл, който не затрудни вратаря.

Веднага домакините реагираха и стигнаха до два бързи корнера, които създадоха суматоха в наказателното поле на Ботев. В 41-рвата минута Иличи постави топката на главата на Баришич. Той беше оставен сам на втора греда, но не успя да нанесе добър удар с глава и Игонен улови.

Още с началото на второто полувреме Душан Керкез прибегна към смята в атака. Той извади Никола Илиев от игра и постави Кристиан Нвачукву на левия фланг, а тази промяна доведе до моментален успех. Разсичащ пас на Антонио Перера намери Нвачукву в наказателното поле. Крилото показа скоростта си и с техничен удар към далечния ъгъл се разписа за 1:1.

Веднага Марибор можеше отново да поведе в резултата, но удар на Бурлес от въздуха премина покрай вратата на Игонен.

Последва размяна на удари, които бяха неточни. Видимо включването на Нвачукву съживи играта на Ботев, а Марибор нямаше отговор на бързите му действия. В 60-ата минута той подаде в наказателното поле, а от движение Антъни Уджа демонстрира головия си нюх и с мощен удар опъна мрежата за 2:1.

В 76-ата минута Нико Гърлич нямаше нужния късмет да прати топката във вратата на Игонен. Той се бе появил в игра минута преди ситуацията, при която получи топката в наказателното поле, но се забави, а след това и шутът му беше блокиран от Тамм. Три минути по-късно капитанът на Марибор Милец стреля покрай десния страничен стълб.

В 80-ата минута нескопосано изпълнение на Укаки позволи на Марибор да стигне до центриране. На точното място в наказателното поле беше застанал Етиен Бюрже, който с високия си ръст прати топката с глава във вратата за 2:2.

Последните минути бяха инфарктни за всички в Ботев. Марибор натисна сериозно и първо Диабате изчисти топката от голлинията след центриране на Иличич, а след това и Игонен изби в корнер удар с глава на Бюрже. В добавеното време и късметът помогна на пловдивчани след удар на Ян Репас, който след няколко рикошета излезе в корнер.

МАРИБОР - БОТЕВ 2:2
1:0 Ян Репас (13)
1:1 Кристиан Нвачукву (48)
1:2 Антъни Уджа (60)
2:2 Етиен Бюрже (80)

Стартови състави:

МАРИБОР: 1. Юг, 5. Ширвис, 50. Видмар, 25. Карич, 22. Милец, 15. Ян Репас, 20. Жига Репас, 10. Баришич, 72. Иличич, 11. Бурлес, 17. Якупович;

БОТЕВ: 32. Игонен, 38. Балоянис, 19. Конте, 5. Тамм, 17. Минков, 20. Перера, 15. Ето‘о, 21. Никола Илиев, 10. Попов, 7. Акере, 11. Уджа;