30 години от историческата победа на България срещу Аржентина

В ранните часове на 1 юли 1994 година България постига една от най-големите си победи на футболния терен. В Далас момчетата на Димитър Пенев записват исторически успех с 2:0 над световния вицешампион Аржентина. По същото време Нигерия печели с 2:0 над аутсайдера Гърция. Головете в последните секунди на двата мача разместват отборите в крайното класиране в групата и пренареждат елиминациите на световния шампионат.

Преди последния рубеж в групата едноличен лидер в класирането е Аржентина. "Гаучосите" имат 6 точки в актива си и голова разлика 6:1 от мачовете с Гърция и Нигерия. Втори са африканците – 3 точки и голова разлика 4:2. На трето място е България – 3 точки и 4:3 в графата с попаденията. Последни са гърците с 0 точки и 0:8. Така карето от група D трябва да направи последно раздаване на картите, за да оформи крайното подреждане.

В хода на двубоите на "Котън Боул" и "Фоксбъроу" нещата се променят няколко пъти. По време на първия съдийски сигнал, при 0:0 на двата стадиона, класирането е: 1. Аржентина, 2. Нигерия, 3. България. 4. Гърция. В този момент българите минават групата, а "гаучосите" срещат Италия. През цялото първо полувреме Габриел Батистута и компания имат сметка да търсят голове във вратата на Борислав Михайлов, за да хванат варианта "Белгия". И равният, и загубата пращат Аржентина на кървав осминафинал срещу "адзурите".

В 61-вата минута пас на Емил Костадинов към Стоичков разсича защитата на фаворита – 1:0 за България. И трите отбора вече са с 6 точки в подреждането на живо. "Гаучосите" имат голова разлика 6:2 (+4), Нигерия е с 5:2 (+3), а България – 5:3 (+2). За да избегне Италия, Аржентина трябва: или да обърне отбора на Димитър Пенев (и да се върне към потока с Белгия); или да държи това 0:1 и да се надява на още поне два африкански гола на "Фоксбъроу"; или да пусне нови два гола в своята врата. Аржентинците са с повече вкарани попадения на турнира, а дори и при равни голови показатели с Нигерия предимството е на тяхна страна заради победата с 2:1 в мача между двата тима.

Нищо обаче не се случва половин час – 1:0 за Нигерия в Бостън и 1:0 за България в Далас, въпреки червения картон на Цанко Цветанов в средата на второто полувреме. При това положение Аржентина е на пътя на Роберто Баджо, България с всяка изминала минута става все по-сигурна за следващия кръг, а Нигерия излиза срещу Мексико. В 93-ата минута идва ред на Наско Сираков да разбърка тестето. Гол с глава на Вълка променя ситуацията в групата: "лъвовете" повеждат колоната с 6 точки и 6:3 гола (+3), Аржентина остава втора със същите показатели, но загуба от нашите в директния сблъсък, а Нигерия е трета с 6 точки и 5:2 (+3, но един по-малко вкаран гол). Така изстрелът на Сираков праща нашите срещу Италия, Аржентина срещу Мексико, а Нигерия срещу Румъния.

Стоичков за успеха над Аржентина на САЩ '94: За първи път показахме екстра класа и че можем да победим всеки

Последната дума в този пъзел обаче принадлежи на Даниел Амокачи, който показва, че поне към онзи момент африканците са слаби във футболната математика. Точен шут на нападателя за 2:0 срещу Гърция пренарежда отново групата. "Суперорлите" печелят първата позиция с 6 точки и голова разлика 6:2 (+4), което ги изстрелва в устата на "Скуадрата". България и Аржентина финишират с абсолютно равни цифри – 6 точки и 6:3 гола, но победата в директния мач дава второто място на Пеневата чета, а финалистите от Италия'90 остават трети.

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!