Барселона пак направи подаръци, но този път Левандовски спаси положението

Барселона записа измъчен домакински успех с 4:2 над Валенсия в последния мач от 33-тия кръг на Ла Лига, с което си върна второто място от Жирона преди директния сблъсък между каталунски тимове в събота. Подобно на предишните си две срещи, в които бяха загубили от Пари Сен Жермен и Реал Мадрид, “блаугранас” направиха няколко груби грешки, които бяха напът да ги провалят отново, тъй като в началото на втората част те губеха с 1:2. След това обаче Роберт Левандовски взе нещата в своите ръце и наниза три попадения.

За обрата през второто полувреме спомогна и изгонването на вратаря на Валенсия Гиорги Мамардашвили в края на първата част. Фермин Лопес беше извел Барса напред в 22-рата, но само пет по-късно стражът на домакините Марк-Андре тер Стеген допусна изумителна грешка, след която Уго Дуро изравни. В 38-ата Валенсия дори поведе след попадение на Пепелу от дузпа, отсъдена за остро нарушение на Роналд Араухо, което беше подобно на онова, заради което получи червен картон срещу ПСЖ.

Тази победа за тима на Чави все пак не изключва варианта още през идния уикенд Реал Мадрид да спечели титлата. За тази цел ще е достатъчно “кралете” да надвият Кадис на “Бернабеу”, а Барса да не спечели на терена на Жирона.

Не се оправдаха очакванията на испанските медии, че Роберт Левандовски ще остане резерва, защото нападателят беше титуляр. Валенсия също имаше за какво да играе, защото е на 4 точки от шестото място, което праща в Лигата на конференциите.

Барселона опита да наложи натиск от самото начало, но съперникът изобщо не се прибра в защита и дебнеше за всяка възможност за атака. Така в 14-тата минута подаване към Дуро беше засечено ефектно от него, но Марк-Андре тер Стеген спаси. Буквално в ответната атака Фермин Лопес центрира остро и принуди вратаря на Валенсия да се намесва.

В 20-ата минута Питър Гонсалес от Валенсия се озова сам срещу стража на Барса, но стреля крайно неубедително, а и останаха съмнения за засада.

При следващата опасност пред една от двете врати каталунците успяха да поведат в резултата. Това се случи в 22-рата минута, в която Рафиня центрира и Фермин Лопес майсторски насочи кълбото с глава за 1:0.

Само след минута голмайсторът на Барса се строполи на земята след тежък удар в главата с Ярек Гасиоровски. Наложи се влизане на медицинските екипи, след което и двамата успяха да продължат.

Валенсия успя бързо да изравни - в 27-ата минута, като в случая фрапантна грешка допусна вратарят Тер Стеген. Той се опита да ритне топката, но не я уцели добре и Уго Дуро реализира за 1:1 на празна врата.

"Монтжуик" се смълча още веднъж, след като Роналд Араухо влезе много остро в краката на Питър Гонсалес и ги спъна в наказателното поле - дузпа. Пепелу с лекота преодоля вратаря за 2:1 за Валенсия, а минутата вече беше 38-а.

До края на полувремето обаче имаше какво още да се случи. В добавеното време Араухо удари греда след центриране, а малко след това вратарят на гостите Гиорги Мамардашвили получи червен картон. Грузинецът беше отстранен с помощта на ВАР за игра с ръка извън наказателното поле, спираща чиста голова ситуация. На терена се появи резервният страж Джауме Доменек за сметка на Алмейда.

За началото на второто полувреме Чави направи двойна смяна. Тимът успя бързо да изравни, като това се случи още в 49-ата. Тогава Левандовски засече с глава. Ситуацията беше прегледана за евентуална засада на Фермин, но реферите прецениха, че това е гол - 2:2.

Последваха минути на тотален натиск на Барса в търсене на трети гол. Гостите, останали с човек по-малко, трудно дори стигаха до центъра. Обратът в полза на домакините остана на косъм в 72-рата, когато Араухо повтори засичането на Лева от положението за 2:2, но този път вратарят спаси. Последва контраатака на Валенсия, при която Диего Лопес се оказа очи в очи с Тер Стеген, но появилият се като смяна Педри успя да избие топката в последния момент.

В крайна сметка защитата в бяло капитулира в 82-рата, когато Левандовски, отново с глава, беше точен за 3:2. Ключова роля при тази ситуация изигра Араухо, който успя да се пребори във въздуха с вратаря на противника.

До края Валенсия нямаше сили дори за натиск, а в продължението Левандовски добави и трето попадение на сметката си.