Рома сложи край на головата си суша в дербито и възтържествува над Лацио

Отборът на Рома записа минимална победа с 1:0 в Дербито на Рим срещу Лацио от 31-вия кръг на Серия "А". Джанлука Манчини отбеляза единственото попадение в 42-рата минута, с което прекъсна негативната поредица на “вълците” от четири мача без успех срещу градския съперник.

Даниеле Де Роси предприе цели пет промени след нулевото реми с Лече. В защита се появиха Мехмет Зеки Челик и Диего Йоренте за сметка на Рик Карсдорп и санкционирания Еван Ндика. В халфовата линия липсваше Едоардо Бове заради завръщането на изтърпелия наказанието си капитан Лоренцо Пелегрини. В атака този път Ромелу Лукаку беше подпомаган от Пауло Дибала и Стефан Ел Шаарауи, а не от от Томазо Балданци и Никола Залевски.

Игор Тудор пък извърши три промени след загубата от Ювентус с 0:2 за Купата на Италия. В защита Николо Казале бшее предпочетен пред Патрик, а в по-предни позиции Даичи Камада замени Луис Алберто. Контузеният Матия Дзакани беше заместен от Густав Исаксен, а на върха на атаката беше Чиро Имобиле.

Покрай началото на сблъсъка тифозите на Рома заложиха на две мащабни хореографии. Едната беше с цел да бъде отдадена почит на клубната легенда Агустино Ди Бартоломей. Някогашният защитник беше изобразен как отправя изстрел, при което топката избухва в пламъци. Във втората хореография пък бяха изобразени вълчицата от емблемата на Рома и клубните инициали ASR, а транспарантът под тях гласеше: "Ти си моята единствена булка, ти си моята единствена любов".

От “Курва Норд” отговориха с хореография под наслов W la Lazio ("Да живее Лацио") и изображение на момче в небесносиния екип на “орлите”. Любопитното е, че в агитката на тима е клубната легенда Стефан Раду. При “джалоросите” пък трябва да се отбележи, че играят със специален екип, който беше представен само преди дни.

Още в първите минути Анхелиньо и Леандро Паредес потърсиха гола, но шутът на бека беше блокиран, а този на халфа се оказа неточен. Имобиле отговори с изстрел, при който топката мина покрай вратата. В следващите минути се стигна само до блокирани удари на Диего Йоренте, Матиас Весино и Марио Гила. В 23-тата Пелегрини се осмели да нанесе далечен шут, но Христос Мандас се справи с него, макар и с колебание. Последваха неточни удари с глава първо на Браян Кристанте, а след това и на Зеки Челик. В 42-рата минута при опит за пас на Ел Шаарауи Гила можеше да си отбележи автогол, но след неговата топката излезе само в корнер. При последвалото изпълнение Дибала центрира към Манчини, който стреля с глава и даде аванс на “вълците.” Това е първи техен гол в дербито от 20 март 2022 година насам. Точно преди почивката защитникът потърси ново попадение, но този път ударът му беше разочароващ.

Втората част започна с пряк свободен удар на Пелегрини, който обаче не успя да намери целта. В 55-ата минута Ел Шаарауи можеше да удвои преднината на "джалоросите", но при мощния му удар топката срещна близката греда. Две минути след това резервата Валентин Кастейянос опита изстрел от голямо разстояние, но Миле Швилар се справи с него. В 61-вата минута Ел Шаарауи отправи доста несполучлив шут. Две минути по-късно Камада се разписа, но при очевидна засада. В 67-ата минута Матео Гендузи стреля неточно с глава, а малко след това Андерсон отправи неуспешен пряк свободен удар. В 79-ата минута Тами Ейбрахам влезе на мястото на Дибала за първите си игрови минути след тежката си контузия, получена на 4 юни 2023 година насам. Това беше и последното по-интересно събитие в дербито.

Така Рома си запазва петата позиция в класирането с актив от 55 точки, а Лацио поне засега остава на седмото място с 46 пункта.

РОМА - ЛАЦИО 1:0

1:0 Манчини (42')

Рома: Швилар, Зеки Челик, Манчини, Йоренте, Анхелиньо, Кристанте, Паредес, Пелегрини, Дибала, Лукаку, Ел Шаарауи

Лацио: Мандас, Казале, Романьоли, Гила, Марушич, Гендузи, Весино, Андерсон, Камада, Исаксен, Имобиле

Снимки: Imago