Колко ще спечелят Нургюл Салимова и другите в Турнира на претендентите?

На 3 април в Торонто е официалната церемония по откриването на първото в историята “двойно” издание на Турнира на претендентите в шахмата. За първи път ФИДЕ организира престижната надпревара по едно и също време на едно и също място за мъжете и жените.

Нургюл Салимова с рекорден рейтинг преди началото на Турнира на претендентите

При дамите, естествено, българите ще стискат палци на Нургюл Салимова.

Наградният фонд за Турнира на претендентите е 500 хиляди евро, а за надпреварата при жените - 250 хиляди евро.

Живко Жеков: Турнирът на претендентките е само началото на кариерата на Нургюл Салимова

Победителят при мъжете ще спечели гарантирана премия от 48 хиляди евро, докато за завършилия на втора позиция са отредени 36 хиляди. Третият в крайното класиране “ще се утеши” с 24 хиляди.

За всяка половин точка (за победа се присъжда 1, а за реми - 0.5) играчите ще печелят по 3 500 евро.

При жените разпределението е двойно по-малко: победителката ще спечели 24 хиляди, а 18 000 и 12 000 са отредени съответно за втората и третата шахматистка в класирането. 1 750 евро ще се присъждат за всяка спечелена половин точка.

Турнирът на претендентите при мъжете и жените ще се проведе в Торонто между 3 и 22 април (партиите започват на 4-ти).