Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Впечатляваща Барселона нокаутира Атлетико Мадрид за пореден път и се изкачи еднолично на второто място

Барселона постигна впечатляваща победа с 3:0 като гост на Атлетико Мадрид в голямото дерби от 29-тия кръг на Ла Лига. Жоао Феликс се разписа за каталунците в 39-ата минута, а Роберт Левандовски удвои аванса им в 47-ата минута. Фермин Лопес пък реши всичко с трето попадение за Барса в 65-ата минута. Мачът ще се запомни с много силната игра на каталунците и най-вече на Роберт Левандовски, който освен попадението се отчете и с две асистенции. По този начин каталунците се изкачиха еднолично на втората позиция в класирането, като изпревариха Жирона. Барса записа и впечатляваща пета поредна победа над този съперник, като освен всичко друго нанесе и първа загуба на Атлетико Мадрид като домакин през този сезон. Наставникът на "блаугранас" Чави Ернандес пък бе изгонен с червен картон през първата част и няма да бъде на пейката за следващия мач на тима си. Атлетико Мадрид с поражението си утежни положението си в борбата за зона "Шампионска лига", като с първата си загуба вкъщи през сезона остава извън топ 4 - на точка зад Атлетик Билбао.

Барселона продължи да се радва на добър баланс в последните си мачове срещу Атлетико Мадрид. Каталунците записаха вече пет поредни успеха срещу "рохибланкос", като предишните три от тях дойдоха с минималното 1:0, а днес тимът на Чави отново не допусна гол срещу съперника си, като прекъсна и дългата му серия от 25 мача без поражение в първенството на "Сивитас Метрополитано".

И двамата наставници имаха кадрови проблеми. Диего Симеоне нямаше да може да използва контузените Марио Ермосо, Тома Лемар и Хосе Хименес.

Аржентинецът направи три промени сред титулярите си в сравнение с триумфа над Интер през седмицата. Най-важното отсъствие бе това на Антоан Гризман, който получи лека контузия срещу "нерадзурите" и днес започна от пейката, а титуляр до Алваро Мората в атака бе Родриго Рикелме. Рейнилдо Мандава пък замени в защита контузения Марио Ермосо. Младият Пабло Бариос започна вместо опитния Коке в средата на терена.

Sportal.bg вече и във Viber, последвайте ни!

Чави пък нямаше да може да използва трайно контузените Гави и Алехандро Балде, а с травми са още Педри, Френки де Йонг, Феран Торес и Маркос Алонсо.

Наставникът на Барселона бе направил също три промени в сравнение с победата над Наполи с 3:1 през седмицата. Жоао Феликс замени Ламин Ямал сред титулярите, като ще се изправи днес отново срещу тима, чиято собственост е. Португалецът партнираше в атаката на каталунците на Роберт Левандовски и Рафиня. Вместо Фермин Лопес в халфовата линия до Илкай Гюндоган и Андреас Кристенсен стартира Сержи Роберто. На мястото на Жоао Кансело на левия бек пък започна Ектор Форт. Впоследствие обаче се разбра, че Кристенсен е получил дискомфорт и в крайна сметка Фермин стартира сред титулярите.

Мачът започна с предимство на Атлети, които изпълниха два корнера пред вратата на Барселона, а в 6-ата минута "дюшекчиите" пропуснаха първото си положение. Грешка в защитата на каталунците даде топката на Пабло Бариос, който от удобна позиция стреля в аут. Последваха минути без чисти положения, като се стигна до 23-тата минута, когато Самуел Лино проби отляво и подаде към Алваро Мората, чийто опасен удар бе блокиран. Най-добрата възможност за Барса от началото на мача дойде в 35-ата минута, когато Левандовски намери непокрития Рафиня, който от съвсем близо стреля с глава в аут. Това сякаш събуди каталунците, които още в следващата атака пропуснаха златен шанс, когато Фермин Лопес излезе очи в очи с Ян Облак, но стреля в него. Нищо обаче не можа да помогне на домакините в 39-ата минута. Чудесна комбинация между Иклай Гюндоган, Роберт Левандовски и Жоао Феликс остави португалецът в чудесна позиция и той не пропусна да накаже отново бившия си отбор - 0:1 за Барселона.

Незнайно защо обаче Чави Ернандес започна да спори в следващите минути с главния съдия Хосе Санчес, който първо му показа жълт картон, а впоследствие го изгони. Атлетико пък пропусна да се върне бързо в мача в 43-тата минута, когато Алваро Мората от воле прати топката в аут. Така приключи и първата част.

На почивката Диего Симеоне реагира и предприе промени. Антоан Гризман и Мемфис Депай се появиха на местата на Алваро Мората и Самуел Лино. Още в самото начало на втората част обаче каталунците вкараха втори гол. Родриго де Пол допусна грешка и подари топката на Рафиня, който комбинира с Левандовски. Полякът пое, обърна се майсторски и стреля, а с помощта на страничната греда топката влетя за втори път в мрежата на Ян Облак - 0:2 за Барселона. Левандовски можеше да вкара непосредствено след гола си отново, като засече центриране на Фермин Лопес, но стреля от външната страна на мрежата. Атлетико опита да реагира бързо, като първо удар на Родриго Рикелме в 51-вата минута бе избит майсторски от Тер Стеген, а германският страж трябваше да намесва още веднъж и при изстрел на Маркос Йоренте.

Симеоне продължи с промени в състава си, като пусна в игра още Коке и Анхел Кореа. За каталунците пък се появи Ламин Ямал на мястото на Рафиня. В 62-рата минуа се откри ново положение пред Левандовски, който от чиста позиция стреля в аут. Три минути по-късно обаче всяка интрига в мача приключи. Този път направилият страхотен мач Левандовски влезе в ролята на асистент, Полякът центрира опасно и непокритият Фермин Лопес с глава заби трети гол във вратата на Облак. До края на срещата Атлетико опитваше да върне поне един гол, като Пабло Бариос и Мемфис Депай пробваха неточни далечни изстрели. Пет минути преди края на редовното време домакините пропуснаха най-добрия си шанс през втората част, когато последователно Анхел Кореа и Саул Нигес не уцелиха вратата. За да бъде кошмарът за тима на Симеоне пълен, в последните секунди на мача Науел Молина фаулира откъсващия си Витор Роке и получи директен червен картон. Все пак като малко щастие за Атлети бе фактът, че от пряк свободния удар Левандовски не успя да вкара.

АТЛЕТИКО МАДРИД (3-5-2): Облак; Савич, Витсел, Рейнилдо; Молина, Бариос, де Пол, Йоренте, Лино; Мората, Рикелме

БАРСЕЛОНА (4-3-3): Тер Стеген; Кунде, Араухо, Кубарси, Форт; Гюндоган, Фермин, Сержи Роберто; Рафиня, Левандовски, Жоао Феликс

Снимки: Gettyimages | Снимки: Imago