Завършването на "Колежа" може да се забави до 3 години

Завършването на стадион Христо Ботев може да се забави до 3 години. Това мнение изрази доскорошният зам.-кмет по строителство Пламен Райчев. Това би могло да се случи, ако се прави нова обществена поръчка и има обжалвания. Според него по- бързият и адекватен вариант е да се направи анекс към настоящата поръчка.
Райчев прогнозира и забавяне на строителството на стадион Локомотив, но там вариантът е само един - нова обществена поръчка.

—Г-н Райчев, Вие подготвяхте процедурата за стадион “Христо Ботев”. Държавата отпусна още средства. Как трябва да се процедира оттук нататък?
-Аз мога да изразя мое лично мнение като човек, който много сериозно се е занимавал с тази поръчка. Знаете, че аз и моят екип сме я подготвяли. Процедурата беше много сложна. Самото строителство беше започнало при един изпълнител, а после при друг. Наложи се да правим и много анализи преди да започнем строителството, да направим анализи на извършените СМР- та. Дълго време чакахме проектите и ги получихме чак ноември 2022 г. Въпреки всичко обявихме обществената поръчка. Имаше голям натиск от обществеността. С ясното съзнание за отговорността, която поемеме, направихме и невъзможното да се случат нещата. Сложна е ситуацията. В качеството си на обикновен фен вече мога да говоря по- свободно. Тежка ще е задачата на ръководството на Община Пловдив да вземе решение какво точно трябва да направи. Аз мога да споделя моето мнение, без да ангажирам никого. Малко или много съм свързан емоционално с този проект. Знаем, че са отделени 33 милиона. Вариантите са два - нова поръчка или анекс със сегашния строител до 50% от общата стойност на договора, законът за обществените поръчки го позволява, и с останалата част на средствата да се извършат нови видове СМР-та. По настояване на Ботев искат да се сложи изкуствено слънце и други подобрения. Това са дейности, които са обект на нова поръчка. Обявяването на една обществена поръчка изисква доста време. Ако се избере вариантът с нова поръчка, аз мога смело да кажа, че в следващите 3 години строителството на стадион “Христо Ботев” по тази поръчка няма да започне. Знаете интересът какъв е. Знаете, че още при обявяването може да се жали тази поръчка. Знаете, че и по време на самия търг може да се обжалва. За провеждането на една поръчка са нужни между 4 и 6 месеца, без да има обжалвания. Тук се съмнявам, че това ще се случи, и това ще забави завършването на стадиона. Трябва да се отделят доставките и оборудването като цяло от общата субсидия от 33 млн. лв. и отделно да се заделят пари за СМР-та.

При първия вариант стадионът след проектирането ще покрива всички изисквания за категория 4 на УЕФА. Последните проекти, които бяха входирани в Община Пловдив от арх. Савов, бяха вече изчистени и съобразени с изикванията на УЕФА. Не мога да кажа защо са правени комисии за лицензиране и какво са гледали тези комисии, но моята информация е, че проектите отговарят на тези изиквания. С осигурените средства се довършва първият етап и трябва да се работи по следващия етап.

-Нека пак да кажем- по внесените през ноември 2022 г. проекти на арх. Савов стадионът ще отговаря на категория 4 на УЕФА?
-Точно така.

-Поръчката, която Вие сте направили за кой етап е?
-Направената досега поръчка е за етап 1. Той претърпя няколко изменения. Тогава изискването в етап 1 беше да се провеждат мачовете от efbet Лига. И това направихме. Сега за категория 4 на УЕФА трябва да се реализира етап 2. Мисля, че има достатъчно средства.

-И според вас най- лесният и бърз вариант, за да може всички фенове да се радват на напълно завършен стадион, е да се направи анекс към сегашната поръчка и да продължи строителството.
-Да, това е не само най- лесният, но и най- адекватният вариант. Аз бих направил така и бих посъветвал колегите да го направят така. Втората опция ще удължи строителството с 3 години. Знаете какъв е срокът за провеждането, би могло да има жалби и т.н...

-А колко време би отнела работата за анекс към сегашната поръчка?
-Много бързо. В рамките на седмица може да се подпише такъв анекс, а в рамките на 10 месеца да се завърши цялостно стадиона.
Това не само ще помогне за завършването на стадиона, а би могло да окаже и благоприятно въздействие на клуба- да има приходи. Едно строителство колкото по- бързо бъде завършено, струва по- малко, а и носи приходи.

-За другите неща като обзавеждане, изкуствено слънце и т.н. трябва да се пусне все пак поръчка?
-Моето скромно мнение е, че за тези неща трябва да се пусне поръчка. Това е компактният вариант стадионът да започне в рамките на 10 месеца да функционира пълноценно.

-Вие подготвяхте процедурата и обществената поръчка за стадион “Локомотив”? Там как е ситуацията?
-Ситуацията с Локомотив е по- различна. Там досега се работеше на инженеринг. В самата процедура, която готвехме с тогавашния проект, бяха заложени 3 трибуни. Изпълнението на тези трибуни е в ход. В новите средства може да се включи вертикалната планировка, строителството на трибуна А, двете улици, които трябва да се направят.
Ситуацията е по- различна, защото тук вече трябва да се направи нова поръчка. За съжаление, тук заради обжалване и такива работи може да има забавяния. Вече сме свидетели на едно такова обжалване. Още на обявление беше обжалвана.


Ако Общината избере да анексира договора за Ботев, нещата могат да станат по- бързо, докато за Локомотив със сигурност нещата ще се забавят. Това разбира се е мое мнение.

Има нещо много важно, което не бива да се пропуска. Ако не бъдат проведени поръчките и не бъдат подписани договорите, има риск тези средства да се наложи да бъдат върнати в републиканския бюджет. Те са отпуснати целево и фигурират в капиталовата програма за тази година. Ръководството на Община Пловдив трябва да се съобрази с този факт и да действа бързо. Трябва да бъдат ускорени процесите.

-Говорим и за стадион “Христо Ботев” и за стадион “Локомотив”?
-Да, става въпрос за двата стадиона. Средствата са отпуснати за тези обекти и не могат да бъдат преориентирани за други цели. Те са в бюджета за 2024 г. и затова трябва да се ускорят процедурите.
Освен това бързото завършване на стадионите на Ботев и Локомотив е от голяма полза за Община Пловдив. Средствата, които са осигурени са с ДДС, а това ДДС общината го тегли. При завършването тези средства ще влязат в бюджета на общината и с тях могат да се финансират други полезни дейности, например може да се направи една детска градина.

Следвай ни:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички