Експериментът на Симеоне успя

Атлетико Мадрид победи с 2:1 Райо Валекано и отново се върна на третото място в Ла Лига, изпреварвайки Барселона. Диего Симеоне реши да съхрани силите на голяма част от титулярите си за важните мачове с Реал Мадрид и Атлетик Билбао, което можеше да струва скъпо на "дюшекчиите", но те изтръгнаха трите точки в самия край на срещата с гол на Мемфис Депай. Преди това Рейнилдо Мандава откри за Атлети, а Алваро Гарсия изравни.

Дебют за "лос рохибланкос" направи привлеченият преди няколко дни белгийски талант Артур Вермеерен. Халфът стартира от първата минута, но на почивката беше заменен. С появата на Антоан Гризман, Коке, Науел Молина, Родриго де Пол и Самуел Лино Атлетико притисна съперника в края и успя да зарадва публиката на "Сивитас Метрополитано", като вече е на 7 точки зад Реал преди директния сблъсък помежду им в неделя.

Предвид натоварения календар, Симеоне направи цели 7 промени в състава си в сравнение с двубоя срещу Валенсия (2:0). Титулярните си места запазиха само Ян Облак, Рейнилдо Мандава, Пабло Бариос и Мемфис Депай. Антоан Гризман остана на пейката, а Алваро Мората изобщо не беше в групата. В предни позиции до Депай действаше Анхел Кореа. Родриго Рикелме и Маркос Йоренте пък трябваше да уплътняват фланговете.

В атака за Райо Валекано започнаха Алваро Гарсия и юношата на Атлетико Серхио Камейо. В средата на терена старши треньорът на "светкавиците" Франсиско Родригес гласува доверие на Иси Паласон, Кике Перес, Оскар Валентин и Пеп Чевария. На вратата отново беше опитният Столе Димитриевски.

Атлетико опита да наложи високо темпо в началните минути, но гостите не изглеждаха притеснени и спокойно отбиваха атаките на "дюшекчиите". Рикелме беше активен по лявото крило и на няколко пъти показа отлична техника, но центриранията му не доведоха до нещо опасно за вратата на Райо. В 20-ата минута Депай се ориентира най-бързо в наказателното поле и отправи интересен удар, но топката прелетя над напречната греда.

В средата на полувремето Чавария напредна опасно и центрира към Иси Паласон, но неговият удар с глава не беше точен. Секунди по-късно Анхел Кореа умело избегна засадата и изскочи сам срещу Димитриевски. Аржентинецът шутира от малък ъгъл и не успя да преодолее стража на Райо. В 26-ата минута се стигна до разбъркване в наказателното поле на Райо Валекано, но Флориан Лежюн прояви хладнокръвие и изчисти далеч напред.

В 28-ата минута отново Кореа се озова на чиста позиция, след което преодоля Димитроевски и насочи топката към вратата, а Лежюн я изби, когато тя вече беше преминала голлинията. Повторенията обаче показаха, че при паса Корея се е намирал в засада и попадението беше отменено. В 34-ата минута Атлетико разви хубава атака, но Рикелме не видя спринтиращия Саул Нигес и реши да стреля, а топката мина далеч от вратата.

Следващата интересна ситуация пред Димитриевски завърши с попадение. Рикелме центрира от фал, а Рейнилдо ситгна пръв до топката и с глава я насочи в мрежата. При борбата за по-добра позиция защитникът на Атлетико държеше за фланелката Лежюн, но съдията Сесар Сото Градо прецени, че няма достатъчно основания да отмени гола.

Отговорът на Райо дойде в края на полувремето. Йоренте отново изпусна Чавария, който намери оставения непокрит около границата на наказателното поле Алваро Гарсия и той с много премерен удар матира Облак - 1:1. В добавеното време на първата част Атлетико имаше възможност да направи скоростна атака по десния фланг, но неувереният в дебюта си Вермеерен подаде прекалено силно към Йоренте и топката излезе в аут.

С началото на второто полувреме Симеоне пусна в игра Науел Молина вместо Вермеерен. Малко по-късно на терена се появиха Антоан Гризман Самуел Лино и Родриго де Пол. Атлетико доминираше, но трудно стигаше до чисти положения, а в същото време допусна няколко много сериозни грешки в защита. В една от ситуациите Алваро Гарсия напредна между двама бранители, но опитът му да прехвърли Облак не се увенча с успех.

Гризман имаше възможност да стреля в 64-ата минута и го направи, но от много малък ъгъл и топката попадна в страничната мрежа. Секунди по-късно най-добрият в състава на Райо Валекано Чавария се включи в предни позиции и шутира в аут. Гостите ставаха все по-напористи и усетиха, че могат да вземат дори пълния комплект точки. Нов сбъркан пас на Марио Ермосо създаде проблеми за Атлетико, но без да се стигне до гол.

В 81-ата минута Пабло Бариос се освободи и пусна хитро подаване към Депай, който прати топката във вратата на Райо Валекано. Радостта на футболистите в червено-бяло не продължи дълго, защото се оказа, че нидерландецът е бил малко зад защитата и попадението не беше зачетено. В 85-ата минута Гризман изпревари Димитриевски, но си поведе силно топката и тя напусна очертанията на терена.

Секунди преди изтичането на редовното време "лос колчонерос" все пак се добраха до победата. В основата на решаващия гол беше Гризман. Французинът първо се пребори за топката във въздуха, а след това с едно докосване центрира по тревата към Депай, който наказа разсеяността на двама бранители на Райо. Димитриевски също не се намеси добре и позволи кълбото да мине между ръцете му и да спре в мрежата.