Асовете от Порто и Рома подсигуриха първото място на Иран

Тимът на Иран завърши като победител в група “С” на Купата на Азия с пълен актив от 9 точки и ще има предимството на осминафиналите да се изправи срещу някой от отборите на трета позиция, които продължат напред. Това стана факт след 2:1 над Обединените арабски емирства в среща от последния кръг.

ОАЕ пък завършва втори заради по-добра голова разлика от Палестина и ще спори с Таджикистан. Напред от групата като трети излиза и Палестина.

Звездите Мехди Тареми от Порто и Сардар Азмун от Рома донесоха успеха на иранците, след като първият реализира и двата гола след асистенции на втория. Това се случи в 26-ата и 65-ата минута. Футболистите на Пауло Бенто намалиха чак в добавеното време чрез Яхия Ал Гасани с оказал се скъпоценен гол.

Все пак персите преживяха лек шок, след като в 64-тата минута, при само гол разлика, съперникът получи право да изпълни дузпа. Вратарят Алиреза Бейранванд обаче спаси удара на Ал Гасани, а секунди по-късно Тареми се разписа за 2:0.

Отделно четири попадения на Иран не бяха зачетени заради засади или други нарушения на правилника, а веднъж и гредата помогна на ОАЕ.

Смазващото превъзходство на иранците обаче така и не увеличаваше разликата, което оставяше ОАЕ в играта за втората позиция, защото по същото време Палестина беше вкарал само три безответни гола на Хонконг в другата среща. Към този момент палестинците имаха предимство, но в третата минута на добавеното време се стигна до попадението на Ал Гасани. Така вече Емирствата имаха предимство в головата разлика.

Назначеното от главния съдия продължение беше от цели 13 минути, но футболистите на ОАЕ, независимо че губеха само с 1:2, предпочетоха да не рискуват да получат гол и затова изобщо не атакуваха, а си подаваха топката в своята половина. Междувременно на другия стадион също не падна ново попадение, което в крайна сметка определи класирането.