Болезнена загуба на Евертън от новак

Евертън допусна домакинска загуба с 1:2 от новака Лутън, за който това бе историческа първа победа във Висшата лига. Преди този мач “шапкарите” имаха една точка след първите шест кръга, но сега се изравниха по точки с днешния си съперник. На този етап изглежда, че и двата отбора ще се борят за оцеляването си.

“Карамелите” имаха предимство в началото на двубоя. Дуайт Макнийл стреля от воле, но прати топката покрай вратата. Джеймс Гарнър, Идриса Гай и Амаду Онана също бяха неточни от добри позиции. Гостите удържаха първоначалния натиск и изненадващо поведоха в 24-ата минута. Удар на Карлтън Морис с глава прати топката в гредата. Ашли Йънг изчисти, но топката се удари в капитана Том Локиър и се озова в мрежата.

“Шапкарите” удвоиха аванса си само седем минути по-късно, когато Морис бе оставен непокрит на далечната греда след центриране на Алфи Дъгти и от въздуха прати топката в мрежата. До почивката Евертън удари греда след изстрел с глава на Гарнър, а Доминик Калвърт-Люин успя да върне едно попадение с удар отблизо. Голът бе потвърден след дълго разглеждане с ВАР поради съмнения за засада.

На трибуните на “Гудисън Парк” бяха представители на потенциалните нови собственици на Евертън. След почивката те видяха жалките опити на “карамелите” да стигнат до обрат. Калвърт-Люин стреля неточно от воле, а резервата Бето на два пъти прати топката над вратата след удари с глава. Попадение на гостите пък бе отменено поради засада. Въпреки това те удържаха преднината си и стигнаха до знаменита за тях победа.