Лудогорец отнесе слаб ЦСКА - София, "червените" продължават да затъват

Лудогорец срази ЦСКА - София с 3:0 в дербито от петия кръг на efbet Лига. Руан Секо откри резултата с изстрел с глава в осмата минута. В 33-ата Сейни Санянг си отбеляза автогол, а след почивката Кирил Десподов покачи от 11-метров наказателен удар. В 73-ата минута домакините останаха с човек по-малко, след като Ноа Сонко Сундберг получи директен червен картон за удар в лицето на Дюкенс Назон.

За отбелязване е, че в стартовите състави на Ивайло Петев и Нестор Ел Маестро имаше общо трима българи - Десподов, Иван Йорданов и Християн Петров. Победата, която дойде напълно закономерно, е трета поредна за "орлите" от началото на сезона, като след четири дни те имат реванш срещу Астана в Лига Европа. ЦСКА - София пък продължава да няма победа под ръководството на Ел Маестро, който замени Саша Илич след загубата с 0:2 от Сепси на "Българска армия". Така след четири изиграни мача в първенството "червените" имат победа, загуба и две равенства.

25 Лудогорец 3:0 ЦСКА - София

В третата минута Густаво Бусато трябваше да избива диагонален изстрел на национала Иван Йорданов. Последва ъглов удар за "зелените", който не доведе до нова опасност пред рамката на "червените". След две минути бразилският вратар на ЦСКА - София беше изправен пред ново изпитание - Бърнард Текпетей комбинира добре с Кирил Десподов, след което последва опасен удар, спасен от стража на "червените".

В осмата минута Лудогорец поведе в резултата. Кирил Десподов центрира от свободен удар, капитанът на гостите Мено Кох не успя да неутрализира Руан Секо пред вратарското поле на "червените" и бразилският нападател намери мрежата с глава - 1:0 за шампионите.

В 15-ата минута отборът на Ел Маестро създаде първа опасност пред вратата на Лудогорец. Дюкенс Назон получи отличен пас от дълбочина, дело на Християн Петров, овладя топката и излезе на чиста позиция срещу Симон Слуга, но не успя да стреля силно и пропусна да изравни. След 180 секунди Тобиас Хайнц шутира опасно над вратата на "орлите".

Последваха малко по-спокойни минути, за да дойде 33-ата, когато Аслак фон Витри стреля от границата на наказателното поле. Ударът на норвежкия бек на "зелените" беше неточен, но топката се отклони в тялото на Сейни Санянг и се спря зад Густаво Бусато - 2:0 за Лудогорец. В 42-ата Десподов се откъсна и излезе на отлична позиция пред рамката на "червените", но пропусна, стреляйки силно в гърдите на вратаря.

След почивката Нестор Ел Маестро направи промени - в игра се появиха Иван Турицов и Станислав Шопов, а терена напуснаха Мено Кох и Тибо Вион. Това обаче не промени характера на играта. В 51-ата минута Турицов скочи за центрирана топка към Руан Секо, след което домакините имаха претенции, че топката се е отбила от ръката на защитника. Главният съдия Никола Попов прегледа ситуацията с VAR, след което посочи бялата точка.

Последва меле в наказателното поле на Густаво Бусато, който секунди по-рано опита да хитрува, разоравайки тревата около точката за изпълнение на 11-метров наказателен удар. Напрегнатата ситуация завърши с жълт картон за Бусато и Бърнард Текпетей, а Никола Попов трябваше да повиши сериозно тон на футболистите и от двата тима.

След като нещата се нормализираха, Кирил Десподов матира стража на гостите - 3:0 за Лудогорец. След като отбеляза гола, капитанът на националния отбор направи жестове с ръка пред лицето си в близост до Бусато

В 73-ата минута шампионите останаха с човек по-малко на игрището. Ноа Сонко Сундберг удари с лакът Дюкенс Назон в централната зона, а след като прегледа ситуацията с VAR арбитърът Попов показа директен червен картон на бившия централен защитник на Левски, който, въпреки изгонването, беше изпратен от домакинската публика с аплодисменти. Макар и останали с десет души на терена, "орлите" можеха да вкарат четвърти гол в добавеното време, когато Иван Йорданов прати топката в гредата. Така последният съдийски сигнал дойде при 3:0 за шампионите.

Лудогорец 3:0 ЦСКА - София

1:0 Руан Секо (8)
2:0 Сейни Санянг (33 - автогол)
3:0 Кирил Десподов (54 - дузпа)

Стартовите състави:

Лудогорец: 12. Симон Слуга, 6. Якуб Пьотровски, 8. Клод Гонсалвеш, 11. Кирил Десподов, 16. Аслак фон Витри, 17. Сон, 24. Оливие Вердон, 26. Ноа Сонко Сундберг, 37. Бърнард Текпетей, 82. Иван Йорданов, 99. Руан Секо

ЦСКА - София: 1. Густаво Бусато, 6. Християн Петров, 4. Мено Кох, 13. Браян Кордоба, 7. Джонатан Линдсет, 15. Тибо Вион, 3. Сейни Санянг, 14. Тобиас Хайнц, 11. Матиас Фаетон, 10. Жираир Шагоян, 9. Дюкенс Назон.

Снимки: Владимир Иванов