ЦСКА 1948 загря за Европа с класика над Пирин

ЦСКА 1948 постигна втора поредна победа в efbet Лига преди дебютното си участие в Европа. "Червените" се наложиха у дома над Пирин с 3:0 в среща от втория кръг на шампионата.

До голяма степен столичани решиха всичко в своя полза още преди почивката, когато паднаха два от трите гола. Стоян Стоичков откри резултата в 9-ата минута, а в средата
 на първото полувреме Педриньо (22') удвои от дузпа. В добавеното време на мача Георги Русев също се разписа. През втората част попадение на Елитон бе отменено заради засада.

19 ЦСКА 1948 3:0 Пирин (Благоевград)

По този начин отборът на Атанас Рибарски се изкачи на върха във временното класиране с пълен актив от 6 точки след успеха над Левски (2:1) на "Герена" преди седмица. ЦСКА 1948 вече насочва поглед към европейската сцена, където предстои сблъсък с румънския ФКСБ в сряда.

Пирин пък остава на дъното в таблицата с две загуби. "Орлетата" ще опитат да прекъснат негативната си серия през следващия уикенд, когато тимът приема Ботев (Пловдив).

Домакините започнаха по-активно и в седмата минута бяха близо до това да открият резултата. Мики Орачев центрира по много добър начин към наказателното поле, а Видар Кяртенсон изпревари противников играч и стреля с глава, но топката премина на сантиметри от вратата.
Секунди по-късно Даниил Кондраков се озова на отлична стрелкова позиция, но и неговият удар не бе точен.

В 9-ата минута Стоян Стоичков получи подаване на дясното крило и технично преодоля Александър Бучков, след което навлезе в наказателното поле и с хубав изстрел в далечния ъгъл не остави шансове за намеса на стража на Пирин.

Малко след като измина четвърт час игра от началото на мача "орлетата" пропуснаха страхотна възможност да изравнят резултата. Владимир Медвед проби опасно отляво и подаде към Борис Тютюков, който шутира от движение, но Даниел Наумов внимаваше и се намеси.

В 20-ата минута главният съдия Иво Андреев отсъди дузпа в полза на ЦСКА 1948, след като Гезим Пепси игра с ръка в собственото си наказателно поле. Педриньо се нагърби с изпълнението на 11-метровия наказателен удар и хладнокръвно изпрати Ковальов в обратния ъгъл - 2:0.

В 36-ата минута Елитон се извиси над всички при ъглов удар, но стреля покрай вратата. До почивката футболистите на Атанас Рибарски владееха инициативата, но така и не успяха да стигнат до нова опасност в половината на благоевградчани.

"Червените" започнаха по-активно и през второто полувреме, а в 55-ата минута Педриньо можеше да отбележи своя втори гол, но изстрелът му от близко разстояние премина над целта. Малко по-късно влезлият от резервната скамейка Талис си откри пространство за удар, който обаче бе отразен от Максим Ковальов.

В 62-рата минута, от чиста позиция, Гезим Пепси не намери очертанията на вратата, пазена от Даниел Наумов.

В 79-ата минута домакините организираха поредното си добро нападение, при което Карагарен проби в наказателното поле и потърси подаване към Антонио Вутов, но Александър Бучков се намеси ключово и предотврати сигурно попадение.

В ответната атака Даниил Кондраков пропусна най-чистото положение пред противниковата врата, след като засече центриране отляво, но ударът му бе неточен. В 82-рата минута Елитон прати топката в мрежата на Максим Ковальов, но голът на защитника бе преразгледан от ВАР и отменен заради засада.

В първата минута от добавеното време Георги Русев стреля опасно, но след рикошет топката излезе в корнер. При него Русев се озова непокрит в непосредствена близост до вратата и с глава оформи класическото 3:0.

В заключителните минути на двубоя Иво Андреев отсъди дузпа за гостите заради игра с ръка на Георги Русев. Впоследствие обаче ВАР арбитрите извикаха главния съдия да преразгледа ситуацията и той отмени решението си.

ЦСКА 1948 3:0 ПИРИН

1:0 Стоян Стоичков (9)
2:0 Педриньо (22 - дузпа)
3:0 Георги Русев (90+1)

Стартови състави:

ЦСКА 1948: 29. Даниел Наумов, 4. Мики Орачев, 5. Елитон, 87. Симеон Петров, 24. Ергенис Гурища, 22. Реян Даскалов, 13. Стоян Стоичков, 39. Парвиз Умарбаев, 11. Бирсент Карагарен, 8. Педриньо, 9. Видар Кяртенсон;

ПИРИН: 12. Максим Ковальов, 38. Александър Дюлгеров (К), 31. Александър Бучков, 17. Борис Тютюков, 7. Владимир Медвед, 77. Гезим Пепси, 10. Даниил Кондраков, 8. Дмитро Семенив, 11. Иван Тасев, 83. Христо Попадийн, 25. Илиан Костов.

Снимки: Борислав Трошев