Очаквайте всички мачове и голове от Шампионската лига тук

УЕФА промени формата на Младежката ШЛ, българските тимове с по-голям шанс за класиране напред

Европейската футболна асоциация промени формата и на Младежката лига на УЕФА от сезон 2024/25. Основните точки са две. На първо място състезанието при младежите ще се адаптира към промяната на формата на мъжкото издание на Шампионската лига и ще включва 36-те младежки отбора на клубовете, които се класират за груповата фаза на турнира за сезон 2024/25. Това ще бъде единият поток.

Пътят на отборите, които идват като първенци на местните асоциации, също ще бъде преструктуриран, за да включва националните младежки шампиони на всички асоциации-членки на УЕФА, а не както в момента участват само първите 32 асоциации в ранглистата. Това дава шанс на българските младежки отбори да елиминират поне един отбор, тъй като откакто е създаден турнира всеки наш представител отпада в първия етап с едно изключение. Това е тимът на Септември (София) при набор 2003, който елиминира албански представител, но след това претърпя две загуби от шотландския Глазгоу Рейнджърс.

Лудогорец се разправи с ЦСКА 1948 за Купата на БФС при 18-годишните и си осигури участие в Младежката Шампионска лига

Ако даден клуб се класира както по пътя на Шампионската лига, така и като вътрешен шампион на страната си, той автоматично участва в пътя на Шампионската лига. Празното място в другия поток се заема от отбора, който е на 2-о място в страната. Подобен казус можеше да се случи тази година и у нас, ако правилото вече беше влязло в сила, тъй като юношите до 18 години на Лудогорец придобиха право на участие в потока на местните първенства. Освен това, мъжкият тим може да влезе в групите на Шампионската лига и може да ги изтегли в основния поток.

Победителят в Младежката лига на УЕФА, както е официалното име на турнира, автоматически се класира за следващата година в потока на местните победители, освен ако мъжкият тим не е в групите.

Мачовете в груповата фаза ще се играят паралелно с тези на мъжкия турнир на Шампионската лига. Отборите от местните първенства ще играят в три етапа на елиминиране при разменено домакинство, като тези с най-висок рейтинг се включват във втория етап. След като преминат тези три етапа, осемте останали отбора ще се присъединят към осемте от основния поток от груповата фаза и така ще се оформят осминафиналите.

Президентът на Руската футболна лига (РПЛ) Александър Алаев пък подаде оставка от позицията на заместник-председател на Комисията по минифутбол и плажен футбол в УЕФА. Алаев беше в комисията в последните шест години, като напускането му е свързано с желанието да се вкара нова енергия в комисията за периода 2023-2027.

"Реших да си подам оставката и обясних мотивите си на колегите. В последните 12 месеца се промени и моята основна дейност у дома. Вече не съм генерален секретар на Руския футболен съюз и не се занимавам с развитието на плажния футбол и на футзала. Доволен съм от свършената работа, защото преди 6 години футзалът в Европа беше единствено Шампионската лига в тази разновидност на играта. Сега всичко е съвсем различно", заяви 43-годишиният руски ръководител. Той признава, че плажният футбол не е успял да направи онзи скок, който е планиран в УЕФА, но смята за основна причина пандемията от КОВИД-19.