Спартак (Варна) обърна Хебър на “Коритото” и запази надеждите си за спасение живи

Спартак (Варна) стигна до изключително важна победа с 2:1 у дома над Хебър (Пазарджик) в двубой от 32-ия кръг на efbet Лига. “Соколите” се нуждаеха от задължителен успех днес, за да запазят шансовете си за оцеляване и за щастие на феновете си успяха да го сторят. Спартак бе по-активен и опасен почти през целия двубой, но въпреки това първи допусна гол в своята врата в 47-ата минута, когато Георги Търтов бе точен след хубав индивидуален рейд. След това обаче гол-бижу от около 30 метра на Лерой-Жак Микелс върна надеждите на “соколите” (64’), а малко по-късно Евандро направи обрата пълен (70’). Така Спартак отново е на 4 точки от мястото, даващо право на бараж, при 3 оставащи мача до края. Хебър от своя страна пък е на 4 точки от директното спасение.

Още в 4-ата минута дойде и първият точен удар в срещата. Лерой Микелс опита късмета си от дистанция и пробва реакциите на Петър Дебърлиев. Вратарят на Хебър обаче изби в корнер. 7 минути по-късно Хамдиев опита удар от воле, но ъгълът бе прекалено малък и кълбото излезе в аут.

В следващите минути двубоят продължаваше да бъде двуостър, с атаки и към двете врати, но така и не се създаваха опасни положения. Постепенно обаче Спартак оказа натиск и се стигна до 28-ата минута, когато само късметът остави резултата равен. След изпълнение на корнер топката стигна до Ивей Ромееш, който стреля много опасно от дистанция, но Дебърлиев спаси. Все пак кълбото не излезе от игра и от аутлинията Евандро върна към Беланюк, който на празна врата нацели напречната греда.

В следващите минути не се случи нищо интересно, но може да се каже, че Спартак бе отборът, който изглеждаше много по-опасен и по-близо до гола. Така след малко повече от 45 минути игра нито един от двата тима не стигна до попадение и резултатът се запази 0:0.

Второто полувреме обаче започна по възможно най-добрия начин за гостите. Още в 47-ата минута Георги Търтов навлезе добре в наказателното поле, смени посоката, справи се с няколко защитници на “соколите” и с прецизен удар по земя вкара за 0:1.

Варненци веднага се активизираха в предни позиции и натиснаха своя противник. В 49-ата минута Иван Йорданов стреля от дистанция, но Дебърлиев се справи.

В 64-ата минута обаче домакините се върнаха в мача. Спартак получи правото да изпълни пряк свободен удар, а зад топката застанаха Иван Йорданов и Лерой-Жак Микелс. В крайна сметка германецът стреля директно и с прекрасен шут от около 30-35 метра вкара кълбото във вратата, оставяйки Дебърлиев неподвижен.

Постепенно Спартак отново наложи агресивен стил и след изравнителното попадение изглеждаше доста по-опасният отбор. В 70-ата минута влезлият като резерва Дани Начев показа хубав поглед върху играта и изведе Лерой Микелс отляво. Офанзивният футболист навлезе в наказателното поле и пусна успоредно на голлинията подаване към границата на вратарското поле. С доза късмет топката стигна до Евандро, който на почти празна врата не сбърка и отбеляза за 2:1.

Хебър опита няколко добри атаки след втория гол за домакините, но те не застрашиха особено Фигейредо. Към края на срещата обаче гостите натиснаха своя противник и внесоха напрежение в наказателното поле, но така и не стигнаха до изравнително попадение. В добавеното време Венсан Марсел потърси контакт със защитник на “соколите” в наказателното поле на Спартак и се строполи на земята, като искаше дузпа. ВАР обаче прегледа ситуацията и до такава не се стигна. Така Спартак устиска победата и грабна важни три точки.

С тази победа варненци са с 21 пункта в актива си и са на 4 от четвъртото място, където към момента е Септември, и на 6 от третото, което пък ще означава директно спасяване за “соколите”. Хебър от своя страна е предпоследен с 23 точки, на 2 от мястото за бараж и на 4 от спасителното трето място в групата.

СПАРТАК 2:1 ХЕБЪР

0:1 Георги Търтов (47)
1:1 Лерой Микелс (64)
2:1 Евандро (70)

Стартови състави:

Спартак: 31. Кристиано Фигейредо, 66. Александър Цветков, 3. Бен Карамоко, 11. Виктор Митев, 27. Денис Баланюк, 12. Евандро, 82. Иван Йорданов, 14. Ивей Ромееш, 7. Лерой Микелс, 22. Роберто Хименез, 10. Румен Руменов;

Хебър: 12. Петър Дебърлиев, 44. Николай Николаев, 5. Мартин Михайлов, 33. Стефан Цонков, 27. Роберт Мазан, 8. Алехандро Гарсия, 84. Стилиян Тисевски, 97. Венсан Марсел, 77. Октай Хамдиев, 98. Георги Търтов, 39. Анте Живкович.

Снимки: Startphoto