Айнтрахт спечели мача на истината, но и Спортинг трябва да се радва

Айнтрахт (Франкфурт) за първи път в историята си ще играе в елиминациите на Шампионската лига. Германският тим спечели с 2:1 като гост на Спортинг (Лисабон) в последен мач от група "D" и финишира на второ място с 10 точки, отстъпвайки само на Тотнъм.

Артур даде преднина на Спортинг в 39-ата минута, но през второто полувреме Даичи Камада от дузпа и Рандал Коло Муани донесоха паметния успех на Айнтрахт. Все пак, Спортинг ще участва в Лига Европа напролет. Това стана възможно благодарение на късния победен гол на Тотнъм срещу Марсилия в другия двубой от групата.

Старши треньорът на Спортинг Рубен Аморим извади от стартовия състав Матеуш Рейш, но сред титулярите се завърна Джери Сейнт Жуст. Като изненада може да се приеме и появата сред тримата нападатели на Артур. Другите двама офанзивни футболисти на "лъвовете" бяха Паулиньо и Маркъс Едуардс, а в халфовата линия действаха Нуно Сантош, Мануел Угарте, Педро Гонсалвеш и Педро Поро.

Айнтрахт очаквано излезем подреден в 3-4-2-1, като на върха на атаката започна Рандал Коло Муани, подпомоган от Йеспер Линдстрьом и Марио Гьотце. Единствената промяна, която старши треньорът Оливер Гласнер направи в сравнение със загубата от Борусия (Дортмунд) през уикенда, беше включването на Джибрил Соу на мястото на капитана Себастиан Роде.

В началните минути домакините бяха по-активни, а Кристиян Якич от Айнтрахт получи жълт картон за нарушение срещу Артур. Маркъс Едуардс отправи удар, който не затрудни Трап, но в още няколко ситуации португалците умело използваха свободните пространства по фланговете, които съперникът им оставяше. В средата на полувремето рикошет в Паулиньо можеше да доведе до гол в полза на гостите, но Антонио Адан се намеси.

Спортинг нямаше нищо против да приеме играта в собствената си половина. В средата на полувремето Угарте получи удар и известно време накуцваше, но не поиска смяна. Не такава беше ситуацията с Нуно Сантош, който в 32-ата минута отстъпи мястото си на Матеуш Рейш. Айнтрахт имаше проблеми основно по левия фланг, където Лука Пелегрини често закъсняваше.

В 39-ата минута Соу не се намеси добре след едно центриране и прати топката на крака на Артур. Последва много мощен удар на бразилеца, с който Кевин Трап не успя да се справи - 1:0. До края на полувремето имаше опасна ситуация и пред вратата на Адан, но той с лекота спаси изстрела на Тута.

На почивката в игра за Айнтрахт влезе Роде вместо Линдстрьом. "Орлите" вече действаха много по-агресивно в средата на терена, но не стигаха до голови положения. В 59-ата минута обаче ветеранът Себастиан Коатес игра с ръка в наказателното поле и тимът от Франкфурт получи дузпа, която Даичи Камада реализира. Японецът запази спокойствие, въпреки протакането около преглеждането ан ситуацията с в помощта на ВАР, и опъна мрежата за 1:1.

Рубен Аморим потърси промяна с пускането на Тринкао. Резултатът все още беше изгоден за португалците, но натискът на Айнтрахт се усилваше. В 70-ата минута Адан отрази удар на Коло Муани, а в 72-ата подаване на Кнауф стигна до младия нападател на гостите, който се пребори с Гонсало Инасио и прати топката в мрежата.

Физическото надмощие на Айнтрахт си личеше все повече. Съставът на Оливер Гласнер изцяло владееше средата на терена, а домакините нямаха сили да се противопоставят. В игра за Спортинг влезе и Джован Кабрал. Португалците хвърлиха всичко в атака, но Айнтрахт се бранеше много организирано и постигна целта си.

За Спортинг обаче долетя добра вест от "Велодром". Тотнъм победи Марсилия с 2:1 след гол в последните секунди и по тозин начин помогна на "зелено-белите" от Лисабон да финишират на третото място в групата и да си гарантират участие в елиминациите на Лига Европа.