Още един от изпадащите наказа Ливърпул и силната серия на “Анфийлд” остана в историята

За втора поредна седмица Ливърпул се провали във Висшата лига в очертаващия се като разочарование сезон в английския елит. След като в миналия кръг тимът на Юрген Клоп загуби с 0:1 от последния в класирането Нотингам Форест, сега "червените" се издъниха и срещу Лийдс, който преди този мач също беше в зоната на изпадащите и беше в поредица от четири загуби. Мърсисайдци отстъпиха с 1:2 на "Анфийлд" след късен победен гол на съперника. Родриго наказа грешка на отбраната на "червените" още в 4-тата минута, но десет по-късно Мохамед Салах изравни. Нидерландецът Крисенсио Съмървил донесе успеха за гостите в 89-ата.

С това поражение се слага край на серията на Ливърпул от 29 последователни домакинства в Премиър лийг без загуба, като 22 от тези мачове бяха спечелени.

Домакините далеч не бяха убедителни в изявите си, но все пак създадоха достатъчно положения. Срещу тях обаче беше великолепният вратар Илан Мелие, който се отличи с куп спасявания. На два пъти младият французин се справи с излезлия сам срещу него Дарвин Нунес, а отрази и множество други опасни удари.

Преди дни Ливърпул срази Аякс с 3:0 в Шампионската лига и сега излезе със същото атакуващо трио в лицето на Роберто Фирмино, Дарвин Нунес и Мохамед Салах. Единствената промяна беше свързана с капитана Джордан Хендерсън, който седна на пейката за сметка на Тиаго Алкантара.

Лийдс отново разчиташе на попаденията на водещия си реализатор Родриго, който вече има шест гола. Патрик Бамфорд беше сред резервите за началото, а в течение на мача се появи и пропусна сам срещу Алисон при 1:1.

Домакините пропуснаха да излязат напред още в първата минута, когато Мохамед Салах се пребори за топката след грешно излизане на Мелие и стреля, но малко пред голлинията футболист на Лийдс изчисти.

Вместо това Лийдс поведе след сходно положение пред другата врата. В 4-тата минута "затворения" до тъча Джо Гомес, без да гледа, направи подаване в посока на вратаря Алисон Бекер. Бразилецът обаче беше променил позицията си, което остави Родриго сам срещу опразнената мрежа - 1:0 за Лийдс. Ван Дайк също не успя да реагира в ситуацията.

Фирмино имаше шанс да изравни в 13-тата след извеждащо подаване на Нунес, но Мелие спаси.

Все пак секунди по-късно резултатът вече беше 1:1 след попадение на Салах. Нападателят засече от въздуха подаване на Анди Робъртсън.

Последваха два големи пропуска на йоркшърци. В 20-ата Ааронсън удари напречната греда, а секунди след това Алисон спаси удар на Харисън отблизо.

В 32-рата минута Ливърпул намери нова пролука в изтеглената високо защита на Лийдс. Тогава Трент Александър-Арнолд изведе Дарвин Нунес сам срещу вратаря, но нападателят не отигра добре и пропусна да вкара.

До края на полувремето мърсисайдци можеха да поведат, след като центриране на Робъртсън се отклони и мина на сантиметри от вратата. Тимът на Лийдс обаче също имаше една възможност, при която Алисон спаси.

Отборът на Клоп се опитваше да доминира от началото на втората част, но това не се получаваше, защото гостите продължаваха да бъдат опасни и да стрелят към Алисон от всякакви позиции. Мениджърът на домакините започна със смените след точно час игра, пускайки на терена Хендерсън и Къртис Джоунс.

Пред Нунес се откри нова възможност да се разпише очи в очи с вратаря - в 67-ата, но Мелие отново отрази. Малко след това стражът спаси и засичане на Хендерсън.

Салах се пребори за топката в 74-тата и нахлу в наказателното поле, но сгреши при центрирането. Нунес за малко да се реваншира за пропуски с прецизен далечен шут в 79-ата, но отново френският страж на Лийдс беше на мястото си.

"Анфийлд" изтръпна в 80-ата, когато Патрик Бамфорд беше изведен срещу Алисон, но поведе неумело топката и така пропиля шанса за гол.

Две минути след това интересно пак беше на другата врата, като този път Мелие укроти кълбото след шут на Фирмино. В 86-ата и Салах стреля, но и той загуби спора с младия вратар на Лийдс.

Фирмино отново остана разочарован след стремежа си да прониже Мелие, като французинът хвана и негов удар с глава.

В крайна сметка Лийдс възтържествува, тъй като в 89-ата Съмървил намери път към мрежата на Алисон за втори път, с което гостите спечелиха.

Сега за Ливърпул предстои тежка седмица с домакинство на Наполи в ШЛ и гостуване на Тотнъм за първенство.

Снимки: Gettyimages | Снимки: Imago