Сърбия повали Гърция в извънземен дуел между Йокич и Янис, свидна жертва за “плавите” преди ЕвроБаскет 2022

Отборът на Сърбия изстрада втората си победа в световните квалификации и запази надежди за класиране за Мондиал 2023 догодина. Възпитаниците на Светислав Пешич издържаха и пречупиха съперниците си от Гърция с крайното 100:94 (31:25, 20:19, 19:19, 17:24, 13:7) при домакинството си в Белград.

Двубоят предложи както невероятни емоции, така и ужасяващи мигове за феновете на домакините, тъй като един от големите лидери на “плавите” - Василие Мицич, получи контузия и не успя да довърши мача. Лидерът на Анадолу Ефес огъна глезена си в края на първото полувреме, като не успя да се придвжи към съблекалнята на собствен ход. Това е изключително неприятна новина за западните ни съседи, тъй като ЕвроБаскет 2022 започва след само една седмица.

Самият дуел премина под контрола на сръбския тим, който успя да замаскира липсата на Мичиц и да държи крехка преднина през цялото второ полувреме. Невероятна тройка на Никола Йокич през Янис Адетокумбо доближи “плавите” към успеха при 87:79, но Янис и Тайлър Дорси не позволиха на домакините да си тръгнат с победата в редовното време, след като новият гард на Далас Маверикс изравни резултата с тройка в последните секунди за 87:87. Все пак в допълнителните пет минути Жокера и неговите съотборници изтръгнаха изключително важната победа.

Йокич завърши с 29 точки, 8 борби и 6 асистенции за успеха на Сърбия. Огниен Ярамаз вкара 15 точки при 6/6 стрелба от игра, Владимир Лучич реализира още 14 точки, а Никола Милутинов се разписа с 12 точки.

Янис Адетокумбо властваше за Гърция с феноменалните си 40 точки, 8 борби и 5 асистенции. Тайлър Дорси допринесе с 13 точки, а Танасис Адетокумбо приключи с 12.