Реал Мадрид е новият супершампион на Европа, "белите" догониха Барселона и Милан

Носителят на трофея в Шампионската лига Реал Мадрид е новият носител на Суперкупата на УЕФА, след като тимът на Карло Анчелоти надигра с 2:0 победителя в Лига Европа Айнтрахт (Франкфурт) на Олимпийския стадион а Хелзинки.  Дейвид Алаба откри резултата в 37-ата минута, а Карим Бензема удвои в 65-ата. Така Реал спечели петата си Суперкупа и се изравни по този показател с Милан и Барселона. Това бе осмо участие на "белите" в двубоя за този трофей. Освен това "белите" направиха още една крачка по пътя към това да завършат календарната година с шест отличия.

Реал и Айнтрахт се срещнаха едва за втори път. Първият сблъсък между двата отбора е на финала на КЕШ през 1960, когато „белите“ печелят със 7:3.

Наставникът на Реал Мадрид Карло Анчелоти заложи на същия стартов състав, който започна и във финала на Шампионската лига срещу Ливърпул. Това означаваше, че в центъра на защитата  стартираха Милитао и Алаба, а тримата в атака бяха Валверде, Винисиус и Бензема. Новите попълнения Антонио Рюдигер и Орелиан Чуамени останаха на пейката за началото.

Оливер Гласнер направи две промени в сравнение със злополучния мач от първия кръг на Бундеслигата, в който Айнтрахт бе разгромен с 1:6 от Байерн (Мюнхен). Дайчи Камада започна на мястото на Марио Гьотце, а Кристофер Ленц замени отляво голямата звезда Филип Костич, който не пътува с отбора за Хелзинки заради предстоящия си трансфер в Ювентус.

Двубоят започна по доста директен и динамичен начин и до 15-ата минута двата отбора бяха създали по едно чисто положение. Първото бе в актива на носителя на Лига Европа. Камада получи много добро извеждащо подаване от Линдстрьом и излезе очи в очи с Куртоа. Японецът стреля с по-слабия си ляв крак и ударът му бе в обсега на белгиеца, който спаси уверено. Две минути след това Реал бе още по-близо до гола. Винисиус получи от Бензема и шутира към далечния ъгъл, който изглеждаше празен, но в последния момент Тута се хвърли пред голлинията и успя да спре пътя на топката към вратата.

След това положение Айнтрахт се справяше много добре в защита и въпреки че по-често действията се развиваха в половината на германския тим, което бе очаквано, нямаше никакви опасности за Кевин Трап. "Орлите" пък опитваха с обичайния си директен футбол бързо да изнасят играта при всяка възможност. Така бе до 36-ата минута, когато Трап трябваше да се разтегне максимално, за да избие с върха на пръстите си нисък удар на Винисиус към далечния ъгъл. При последвалия корнер Бензема засече с глава, след което Каземиро успя да върне също с глава топката на пътя на Алаба, който отблизо откри резултата.

Попадението стъписа Айнтрахт и даде увереност на "белите", които до почивката имаха още две възможности, пропуснати от Бензема и Каземиро.

В 54-тата минута поредния удар на Винисиус рикошира в бранител на Айнтрахт и полетя опасно към вратата, но Трап успя да се намеси великолепно.  Страхотен удар на Каземиро в 61-вата минута пък срещна напречната греда.

В 65-ата минута Бензема до голяма степен сложи край на интригата, отбелязвайки втори гол за Реал. Винисиус проби по левия фланг и много добре позиционира подаването си в наказателното поле. Французинът стреля в средата на вратата, а Трап, който бе хванат в крачка, не успя да се намеси добре - 2:0 в полза на европейския шампион.

37 Реал Мадрид - Айнтрахт (Франкфурт), Суперкупа на УЕФА (10.08.2022)

С това попадение Бензема излезе на второ място във вечната ранглиста на голмайсторите на Реал. Французинът вече има 324 гола, с което изпревари Раул. На първо място е Кристиано Роналдо с 450 попадения.

До края двубоят се доиграваше, като Айнтрахт така и не намери сили да притисне по някакъв начин своя съперник. Чуамени и Рюдигер се появиха в игра за своите дебюти пет минути преди края. Интересно бе, че германецът застана отдясно на отбраната на "белите". Това бе и последният щрих в поредния европейски триумф на Реал Мадрид.

Снимки: Gettyimages