Хамбургер спечели първия дуел с Херта, мечтата е все по-близо

Хамбургер ШФ надви с 1:0 като гост Херта (Берлин) в първия бараж между двата тима за единственото останало вакантно място в Бундеслигата. Гола вкара Людовит Рейс в 57-ата минута, когато се опита да центрира, но прати топката над вратаря Оливер Кристенсен. Домакините имаха своите шансове преди почивката, но ги пропиляха и сега ги чака много тежък реванш на "Фолкспаркщадион" след 4 дни.

Как стигнаха до този мач двата отбора? Херта беше в отлична позиция да се спаси директно, но в последния кръг от Бундеслигата загуби с 1:2 гостуването си на Борусия (Дортмунд). В същото време Щутгарт драматично победи Кьолн, като се изравни по точки със "Старата дама" и запази мястото си в елита благодарение на по-добрата си голова разлика.

Хамбургер имаше труден сезон и в един момент изглеждаше, че няма да има сили да се бори за завръщане сред най-добрите. Силният финален спринт и петте поредни победи обаче изведоха тима до третото място във Втора Бундеслига. И тук головата разлика беше решаваща, а разочарованието остана за Дармщат.

В състава на Херта имаше много отсъстващи, а Феликс Магат реши да не пусне сред титулярите ветерана Кевин-Принс Боатенг. Атаката поведе Ишак Белфодил, подкрепян от Лука Волшлегер, Суат Сердар и Максимилиан Мителщет. В средата на терена си партнираха Никлас Щарк и Люка Тусар.

Хамбургер действаше в система 4-3-3, като в предни позиции треньорът Тим Валтер заложи на Бейкъри Джата, Роберт Глацел и Сони Кител, а в халфовата линия стартираха Максимилиан Рор, Йонас Меферт и Людовит Рейс.

Началото беше предпазливо, а първото по-интересно положение пред някоя от вратите създаде Белфодил. Французинът дриблира между няколко бранители и стигна до наказателното поле, след което падна. Реферът Харм Осмерс обаче подмина претенциите на Херта за дузпа. След средата на полувремето берличани вдигнаха темпото и заиграха доста по-агресивно, което донесе жълти картони на опорните полузащитници Щарк и Тусар

В 33-ата минута звездата на Хамбургер Глацел опита удар от ъгъла на наказателното поле, но Оливер Кристенсен внимаваше. Съдията прегледа ситуацията за евентуална игра с ръка на Петер Пекарик, но прецени, че такава не е имало и даде знак двубоят да продължи. В 40-ата минута Рор центрира от десния фланг, а Глацел засече с глава и малко не му достигна да открие резултата. Секунди преди почивката Белфодил прати топката в мрежата на гостите, но голът му беше отменен заради засада.

С началото на втората част Стеван Йоветич замени Волфшлегер и присъствието на черногореца веднага се усети. След негов пас Суат Сердар получи възможност да стреля от добра позиция, но топката излезе в аут. В 56-ата минута самият Йоветич пропусна да открие за Херта, а в ответната атака Рейс опита да центрира, но вместо това прехвърли Кристенсен и Хамбургер изненадващо излезе напред, макар и с голяма доза шанс.

Домакините опитаха да отговорят веднага, но Фернандеш отрази удар с левия крак на Белфодил. Магат усили офанзивната линия на тима си с включването на Линус Гехтер и Марко Рихтер, но Херта трудно стигаше до голови ситуации. За отбора от Берлин обаче остава надеждата да обърне нещата в своя полза на реванша в понеделник.

Снимки: Gettyimages