Брилянтен гол в последната секунда донесе желаното спокойствие на Барса

Барселона повали Бетис с 2:1 в красив и изпълнен с драматизъм двубой от 35-ия кръг в Ла Лига. Жорди Алба се разписа със страховито воле в 94-ата минута, за да донесе трите точки на каталунците на "Бенито Вийямарин". По този начин Барса си осигури участие в Шампионската лига през следващия сезон, а Бетис се отдалечи от целта си да попадне в топ 4. "Вердибланкос" са на пето място, на 3 точки зад Атлетико Мадрид, който утре излиза срещу новия шампион Реал Мадрид на "Уанда Метрополитано".

Барса още веднъж показа, че в последните седмици играе по-сполучливо на чужд терен. Силно включване направи резервата Ансу Фати, който откри резултата с първото си докосване до топката в 76-ата минута. В 79-ата обаче юношата на каталунците Марк Бартра изравни с глава. В края гостите притиснаха съперника и стигнаха до победата благодарение на зрелищното попадение на Алба и вече имат аванс от 5 точки пред третия Севиля. Бетис няма победа в 5 поредни мача в първенството и много трудно ще влезе в зона "Шампионска лига".

Бетис беше без Ектор Белерин, който е контузен. Неговото място на десния фланг на защитата зае Юсуф Сабали. В предни позиции Мануел Пелегрини заложи на Борха Иглесиас, подкрепян от Серхио Каналес, Набил Фекир и Хуанми. Двойка вътрешни халфове бяха Андрес Гуардадо и Гуидо Родригес.

Повече бяха кадровите проблеми на Барселона. Чави Ернандес не можеше да разчита на Марк-Андре тер Стеген, Жерард Пике, Педри, Сержиньо Дест, Сержи Роберто и Нико Гонсалес. Под рамката застана Нето, а четиримата в отбрана бяха Даниел Алвеш, Роналдо Араухо, Ерик Гарсия и Жорди Алба. Френки де Йонг, Серхио Бускетс и Гави действаха в средата на терена. Пиер-Емерик Обамеянг беше резерва, а триото в атака бе съставено от Усман Дембеле, Феран Торес и Мемфис Депай.

Срещата на "Бенито Вийямарин" започна много динамично и с постоянни атаки и към двете врати. В 7-ата минута Хуанми преодоля Дани Алвеш и подаде на Борха Иглесиас, но неговият удар беше неточен. Барса се стараеше да контролира по-продължително топката и така да отваря свободни пространства за бързите си нападатели.

В средата на полувремето Клаудио Браво, който се изправи срещу бившия си тим, получи травма и не можа да продължи. Вместо него се появи Руи Силва. Португалецът веднага трябваше да прави важно спасяване. Депай центрира от корнер и Роналд Араухо отправи силен удар с глава, но Силва докосна топката, която срещна напречната греда, а след това стражът реагира бързо и не позволи да се стигне до добавка.

В 29-ата минута сантиметри разделиха от гол и домакините. Гуардадо комбинира с Каналес, а той подаде към Гуидо Родригес. Халфът стреля силно по тревата и изненада Нето, но топката се отби от левия страничен стълб. Барселона се опитваше да насочва повечето си атаки по десния фланг, където много активен беше Дембеле, но повечето от центриранията на французина не стигаха до негови съотборници.

Каталунците наложиха сериозна преса на старта на втората част. Така се стигна до ситуация, в която Руи Силва изчисти лошо топката, но Дембеле не съумя да я овладее. Гостите продължиха да доминират, но отбраната на Бетис действаше достатъчно стабилно. В 58-ата минута Каналес се сблъска с Алба и двамата останаха на тревата, като повече пострада защитникът на Барселона, но и двамата продължиха мача.

В 64-ата минута една от малкото атаки на Бетис след почивката откри отлична възможност за Хуанми да се разпише, но той стреля право в Нето. Малко след това Чави пусна Обамеянг на мястото на Депай. Четвърт час преди края наставникът на Барса предприе още две смени - Феран Торес и Дембеле отстъпиха местата си на Адама Траоре и Фати. Младокът, който често е преследван от контузии, веднага остави своя отпечатък върху мача. Той овладя топката след центриране на Алба и технично я насочи до гредата, давайки преднина на "блаугранас".

Бетис нямаше намерение да се предава и много скоро възстанови равенството. Точен беше Марк Бартра след асистенция на Набил Фекир. Защитникът скочи най-високо в наказателното поле и с глава огорчи бившия си отбор. Домакините имаха нов шанс при идентична ситуация в 81-ата минута, но Херман Пецея на уцели вратата, а Нето се скара на защитниците за разсеяните им действия.

В 85-ата минута и бранителите на домакините сбъркаха, но този път ударът на Фати не се получи и топката излезе в аут. Заключителната част от двубоя премина изцяло в половината на Бетис и в крайна сметка севилци се огънаха. Буквално при последната атака Дани Алвеш центрира към далечната греда, а там Жорди Алба намери топката от въздуха и с бомбен шут я заби във вратата на безпомощния Силва.

В следващия кръг Барса ще посрещне Селта, а "вердибланкос" ще имат тежко гостуване на "Местайя", където Валенсия ще търси отмъщение за загубения финал за Купата на краля.

Снимки: Gettyimages