България U20 мина и през Естония на евроквалификацията в София 🏐

Националният волейболен отбор на България за младежи до 20 години направи втора лесна крачка към спечелване на европейската квалификация, на която сме домакини в София. Момчетата на селекционера Мартин Стоев отнесоха връстниците си от Естония с 3:0 (25:19, 25:12, 25:14) във втория си мач от Група F на квалификациите, игран тази вечер пред около 250 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата.

Така България има 2 победи от 2 мача и 6 точки във временното класиране. Утре (10 април), в последния ден на турнира, отново от 18,00 часа в зала "Христо Ботев" младите "лъвове" ще излязат срещу Нидерландия, който също е с 2 победи от 2 мача и 6 точки, в директен спор за първото място и класиране за ЕвроВолей 2022 в Италия през лятото. Само победителят ще се класира директно за шампионата на Стария континент, а останалите тимове ще играят в допълнителни квалификации. Преди това от 15,30 часа пък ще играят Дания и Естония в мач единствено за престиж.

Българските момчета поведоха в началото на първия гейм с 3:1 и 5:3, след което играта продължи равностойно. Равностойната игра се запази до 12:12, след което младите "лъвчета" отново поеха инициативата. България диктуваше темпото на игра и постепенно разликата се увеличи до крайното 25:19. Във втората част българските младежи демонстрираха изцяло класата си и не позволиха съпротива на Естония - 25:12 и 2:0. Третият гейм тръгна равностойно, след което младите български играчи отново взеха нещата в свои ръце. След 10:7 Естония се доближи в резултата, реализирайки серия от точки, но не се случи нищо повече. "Лъвчетата" продължиха ударно и записаха втората си победа след 25:14 и 3:0.

Най-полезен за България бе Венислав Антов със страхотните 18 точки (2 блока, 2 аса и 54% ефективност в атака - +10) за победата. Владимир Гърков добави още 14 точки (3 аса, 55% ефективност в атака и 29% позитивно посрещане - +8) за успеха.

За тима на Естония Ян Стог приключи с 11 точки (46% ефективност в атака - +8).

БЪЛГАРИЯ - ЕСТОНИЯ 3:0 (25:19, 25:12, 25:14)

БЪЛГАРИЯ: Стоил Палев 1, Венислав Антов 18, Ерик Стоев 8, Владимир Гърков 14, Борис Начев 6, Лазар Бучков 6 - Георги Митов-либеро (Борислав Николов 1, Иван Тасев 1, Виктор Бодуров 3, Алекси Мицев-либеро)

Старши треньор: МАРТИН СТОЕВ

ЕСТОНИЯ: Кристер Йьоун, Ян Стог 11, Каспар Видер 4, Рихард Мурак 2, Хендрик Луукен 1, Яспер Фрей - Егерт Рооди-либеро (Робин Каху 1, Мартин Войт, Яспер Лаус, Юсеп Пьолдма 1, Маркус Там)

Старши треньор: АРГО МЕРЕСААР.

Снимки: БФВ/start-photo.bg