България U20 с лесен старт срещу Дания на евроквалификацията в София 🏐

Националният волейболен отбор на България за младежи до 20 години стартира с убедителна победа участието си на европейската квалификация, на която сме домакини в София. Момчетата на селекционера Мартин Стоев биха категорично връстниците си от Дания с 3:0 (25:21, 25:16, 25:21) в първия си мач от Група F на квалификациите, игран тази вечер пред едва около 150 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата.

Утре (9 април) отново от 18,00 часа в зала "Христо Ботев" младите "лъвове" ще излязат срещу отборът на Естония, който днес започна със загуба от Нидерландия с 1:3 гейма, за втората си среща на турнира. Преди това от 15,30 часа пък ще играят Дания и "лалетата". Само победителят ще се класира директно за ЕвроВолей 2022 в Италия през лятото, а останалите тимове ще играят в допълнителни квалификации.

Българските "лъвчетата" тръгнаха повече от силно първия гейм на срещата, като поведоха с 6:2, след което продължиха да контролират играта. При 22:18 младите датчани се активизираха и направиха серия от точки, доближавайки се на точка до България - 22:21. Това обаче не попречи впоследствие българските момчета да продължат убедително и да поведат в мача след 25:21.

Във втория гейм двата тима започнаха равностойно, но българските младежи отново поеха инициативата от рано и поддържаха темпото стабилно. До края България беше пълен хегемон и без проблем затвори гейма след 25:16. Третата част се разви идентично, но след средата Дания набра инерция, концентрацията на "лъвчетата" намаля и датчаните намалиха само до една точка разликата. Момчетата на Мартин Стоев обаче устояха и, въпреки опитите на Дания да остане в мача, това не се случи - 25:19 и 3:0 за България.

Най-полезен за България бе Георги Татаров със 17 точки (4 блока и 54% ефективност в атака - +13) за победата. Владимир Гърков добави още 12 точки (1 блок, 52% ефективност в атака и 67% позитивно посрещане - +8) за успеха.

За Дания Симон Ууренхолт приключи с 15 точки (2 блока и 39% ефективност в атака - +10).

БЪЛГАРИЯ - ДАНИЯ 3:0 (25:21, 25:16, 25:21)

БЪЛГАРИЯ: Стоил Палев 3, Георги Татаров 17, Ерик Стоев 5, Владимир Гърков 12, Борис Начев 5, Лазар Бучков 9 - Георги Митов-либеро (Борислав Николов, Алекси Мицев)

Старши треньор: МАРТИН СТОЕВ

ДАНИЯ: Антон Йепесен 1, Симон Ууренхолт 15, Мариус Хансен 1, Магнус Йенсен 5, Оскар Понтопидан 4, Себастиан Думбуян 5 - Бенджамин Кристенсен-либеро (Кристиан Андерсен, Аксел Ларсен, Емил Педерсен 1, Оскар Микелсен, Джонатан Крог)

Старши треньор: ТОМАС БЕРТЕЛСЕН.

Снимки: БФВ/start-photo.bg