Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

Гредата и вратар на Барселона оставиха каталунците с празни ръце

Неочаквано за мнозина Барселона не успя да пречупи Галатасарай в първия мач от 1/8-финалите в Лига Европа и срещата на “Камп Ноу” завърши 0:0. Ключова роля за този резултат изигра вратарят на турския тим Иняки Пеня, който е преотстъпен точно от испанския клуб. 23-годишният юноша на каталунците направи няколко отлични спасявания, особено през първото полувреме. През втората част пък веднъж и гредата му помогна след удар на Френки де Йонг.

“Лос кулес” се представиха крайно неубедително през първата част, но през второто полувреме бяха на висота, но пък не съумяха да реализират. Реваншът в Истанбул е на 17 март.

Тази вечер наставникът на Барса Чави остави на пейката за началото Жерард Пике, Серхио Бускетс и Пиер-Емерик Обамеянг, но след почивката ги вкара в игра. Феран Торес се завърна на позицията на централния нападател, но беше сменен още на полувремето.

В същото време Галатасарай е в криза и не прилича на себе си, като е чак 12-и в турското първенство. По-рано в Лига Европа обаче грандът от Истанбул спечели групата си, в която бяха още Лацио, Марсилия и Локомотив (Москва), и то без нито една загуба, а и в този двубой доказа, че може да играе добре. От два месеца насам наставник на отбора е бившият асистент на Джосеп Гуардиола на "Камп Ноу" Доменек Торент. Бившият нападател на Ливърпул Райън Бабел беше титуляр за гостите.

"Блаугранас" започнаха вихрено и набързо създадоха няколко опасности. Скоро обаче турският тим успя да парира натиска на испанците и дълго време шансове нямаше нито пред една от вратите.

Чак в 27-ата минута стана интересно. Тогава Мемфис Депай шутира опасно от пряк свободен удар, но Пеня отрази.

Галатасарай пропусна да излезе напред в 36-ата минута при първия си шанс. Тогава Керем Актюркоолу проби отляво към наказателното поле и стреля, но намеса на Ерик Гарсия в последния момент спаси Барса от сигурно попадение.

18 Барселона - Галатасарай, първи 1/8-финал в Лига Европа

Иняки Пеня отново се намеси блестящо след изстрел на Мемфис в 41-вата минута. Това се оказа и последното интересно нещо за тази част.

На полувремето Чави реагира на неубедителната игра на Барселона с тройна смяна, вкарвайки Дембеле, Пике и Бускетс. Французинът се включи добре и в 56-ата минута за малко домакините да поведат, а секунди след това Серхио Бускетс засече опасно с глава, но и този път Пеня спаси.

След час игра на терена се появи и Обамеянг, а скоро след това Жорди Алба се размина с атрактивно попадение след удар с десния крак от въздуха. Пеня се намеси добре и в 64-ата след силен шут на Френки де Йонг

"Джим Бом" отдавна се бяха прибрали в "глуха защита", което затрудняваше каталунците. В 73-ата Дембеле заложи на далечен изстрел, но топката мина над гредата.

В 75-ата гредата спаси турския отбор. Тогава Траоре центрира, Обамеянг опита задна ножица, след което топката беше отклонена от Френки де Йонг, но се отби в страничния стълб.

"Камп Ноу" изтръпна в 78-ата, когато смяната Бафетимби Гомис прати топката в мрежата на домакините, но голът не беше зачетен заради засада на нападателя.

Както обикновено, за последните десетина минути на терена за Барселона се появи и Люк де Йонг, но този път той не успя да помогне с нищо.