Пирин стигна до важни три точки, фамозен гол на Октавио не беше достатъчен на Локо (Сф)

Пирин (Благоевград) се наложи с 2:1 над Локомотив (София) в мач от 20-ия кръг на efbet Лига. Двата тима стояха равностойно на терена, но повечето положения бяха на страната на домакините от Благоевград. И двата гола за благоевградчани бяха от корнери, като първо Христофор Хубчев даде ранен аванс на “орлетата” още в 7-ата минута, а през втората част Петър Занев (65’) покачи до 2:0. Малко по-късно Октавио вкара невероятен гол от около 30 метра, който обаче не бе достатъчен на гостите от София и така те си тръгнаха с празни ръце от стадион "Христо Ботев”.

Нова придобивка на "Гнездото"

В самото начало на мача след изълнение на странично хвърляне Симеон Славчев бе оставен сам встрани от вратата, като опитният халф опита диагонален удар с външен фалц. Топката обаче излезе в аут. В 3-ата минута Спас Георгиев бе изведен сам срещу вратаря, но ударът му се оказа прекалено слаб и не затрудни Любенов.

Натискът на “орлетата” обаче продължи и даде рано резултат. В 7-ата минута домакините изпълниха корнер след който най-съобразителен се оказа Христофор Хубчев. Той успя да засече с глава и да открие за 1:0.

След попадението гостите от София взеха инициативата и в следващите минути натиснаха своя съперник, в търсене на бърз изравнителен гол. В 14-ата минута Симеон Славчев проби навътре и опита шут от границата на наказателното поле, който обаче се размина на сантиметри от страничния стълб. 5 минути по-късно Пинсон също опита късмета си, но не успя да затрудни Янко Георгиев.

26 Пирин (Благоевград) - Локомотив (София)

В последствие темпото поспадна и интересни моменти липсваха. В 30-ата минута Станоев стреля добре от дистанция, но право в ръцете на Любенов. Към края на първата част Манолев можеше да покачи резултата, но изстрелът му от воле не бе точен. Така "орлетата" се оттеглиха на почивката само с гол преднина.

През първите 10 минути на второто полувреме интригуващи положения нямаше. Първото такова дойде в 54-ата минута, когато Спас Георгиев получи хубав извеждащ пас, който го остави очи в очи със стража на Локо (София). Офанзивният футболист на “орлетата” отигра по страхитен начин ситуацията, като успя да финтира Любенов и от малък ъгъл реализира на празна врата. Страничният съдия обаче бе вдигнал флага за засада, а след това последва и преглеждане на ситуацията с ВАР. Това забави играта за около 5 минути, но в крайна сметка голът не бе признат.

В 65-ата минута “орлетата” удариха за втори път. След изпълнение на корнер Александър Дюлгеров отклони с глава и прати топката към Петър Занев, който от непосредствена близост чукна кълбото за 2:0.

Секунди по-късно Станислав Костов остана сам срещу Любенов, премина покрай него, но на празна врата нацели страничния стълб. В последствие обаче бе вдигнат флаг за засада и така дори да имаше гол, то той нямаше да бъде признат.

В 69-ата минута дойде и най-красивият момент в срещата. Тогава Октавио получи топката край тъчлинията, мина покрай няколко футболисти на “зелените”, напредна с няколко метра и с мълниеносен шут от около 30 метра разпечата вратата на домакините - 2:1.

В 76-ата минута Илия Димитров стреля от дъгата на наказателното поле, но Янко Георгиев успя да се разтегне и да улови. В ответната атака за Пирин, Карачанаков центрира отдясно, а защитник на Локомотив изби. Топката обаче попадна в Станислав Костов, който дебнеше в наказателното поле, но последвалият шут срещна страничния стълб.

В последвалите минути на срещата Локомотив натисна своя съперник в търсене на изравнително попадение, но то така и не дойде. В 85-ата минута Малембана стреля от подобна позиция като на Октавио и успя да затрудни Георгиев, който обаче все пак успя да улови. В последните секунди Любенов трябваше да избива удар към своята врата.

С тази победа Пирин събира в актива си 19 точки, изравнявайки се с отборите на Локомотив (София) и Ботев (Враца). “Орлетата се намират на 11-ото място, а столичните “железничари” са 12-ти, като и двата отбора са на 3 точки от десетия ЦСКА 1948 и Арда, които са тимовете над опасната зона.

ПИРИН 2:1 ЛОКОМОТИВ (СФ)
1:0 Хубчев (7)
2:0 Занев (65)
2:1 Октавио (69)

Стартови състави:

Пирин: 21. Янко Георгиев, 38. Александър Дюлгеров, 71. Антон Карачанаков, 31. Красимир Станоев, 5. Николай Бодуров, 3. Петър Занев, 18. Светослав Дяков, 17. Спас Георгиев, 11. Станислав Манолев, 29. Станислав Костов, 45. Христофор Хубчев

Локомотив: 24. Александър Любенов, 2. Стойчо Атанасов, 6. Пламен Крачунов, 5. Георгиос Катсикас, 4. Мики Орачев, 44. Божидар Кацаров, 10. Валентин Николов, 8. Симеон Славчев, 45. Димитър Митков, 58. Октавио, 93. Виржил Пинсон

Снимки: Владимир Иванов