Отписан нападател спаси Барселона в последната секунда

С попадение на Люк де Йонг в шестата минута на продължението Барселона измъкна 2:2 от Еспаньол като гост в дербито на каталунската столица от 24-ия кръг на Ла Лига. С тази точка “лос кулес” се изравниха с Атлетико Мадрид.

“Блаугранас” поведоха още във 2-рата минута чрез Педри, но после допуснаха обрат. В 40-ата Сержи Дардер изравни, а в 64-ата юношата на Реал Мадрид Раул де Томас се възползва от грешна преценка на Ерик Гарсия и реализира за 2:1. Влезлият като резерва Люк де Йонг обаче демонстрира най-силното си оръжие - играта с глава, поразявайки целта в последната атака.

Снажният нидерландец беше забравен след привличането през януари на няколкото нови нападатели, но се включи отлично и донесе точката на своя тим. Асистенцията пък дойде от Адама Траоре. Срещата ще се запомни и със завръщането на Усман Дембеле, когото Барса не успя да накара да се махне тази зима.

В началото на добавеното време Жерард Пике и Нико Меламед от тима на домакините получиха червени картони.

Еспаньол беше съперникът на тима от "Камп Ноу" в първата среща на Чави през ноември. Тогава шансът пак беше на страната на Барса, защото отборът се наложи с 1:0 след няколко сериозни пропуска на противника.

На вратата на Еспаньол тази вечер беше 40-годишният бивш страж на Реал Мадрид Диего Лопес, а на върха на атаката излезе испанският национал Раул Де Томас.

Треньорът на Барса Чави Ернандес заложи на почти същия стартов състав от двубоя с Атлетико Мадрид преди седмица, като единствено Сержиньо Дест започна в защита на мястото на наказания Даниел Алвеш. Гави отново беше нагърбен с по-офанзивни функции. Пике записа мач №594 за "лос кулес", с което вече е пети във вечната ранглиста на клуба. Той обаче ще е наказан поне за следващата среща с Валенсия

Барса започна с гол от съблекалнята, дело на Педри. Младият испанец реализира още в 75-ата секунда, засичайки подаване на Жорди Алба

Бурното начало доведе до напрежение сред футболистите на Еспаньол, които на няколко пъти влязоха в конфликт с тези на съперника и с рефера. Липсваха обаче добри атаки и положения и пред двамата вратари. Адама Траоре опита на два пъти да застраши Лопес, но шутовете му бяха слаби.

В 34-ата играчите на Барса поискаха дузпа за игра с ръка на Кейди Баре след центриране на Алба, но и главният рефер, и колегите му от ВАР бяха на мнение, че халфът на Еспаньол не е нарушил правилата.

Символичните гости пропуснаха две отлични положения в рамките на 37-ата минута. Първо Траоре вече уцели вратата, но Лопес отрази, а секунди след това Феран Торес не успя да засече точно с глава от няколко метра.

Еспаньол се възползва от това и три минути по-късно изравни за 1:1. Сержи Дардер реализира с прецизен удар с десния крак от границата на наказателното поле.

На почивката защитникът на Барса Роналд Араухо беше заменен от Ерик Гарсия заради болки в левия крак.

В 56-ата минута Гави изстреля топката в мрежата и гостите започнаха да се радват, но попадението не беше зачетено, защото се оказа, че Френки де Йонг е бил в засада при въпросната атака.

Междувременно Пиер-Емерик Обамеянг се появи в игра и бързо създаде една опасност. Домакините обаче бяха тези, които стигнаха до гол. В 64-ата минута Ерик Гарсия беше прехвърлен от Дардер и Де Томас изскочи зад гърба му сам срещу Марк-Андре тер Стеген, след което вкара за 2:1.

За последните 20 минути Чави пусна скандалния Дембеле и смени схемата на игра, като премина към постройка с трима защитници. Французинът показа желание и беше сред най-активните в последвалите минути. После на терена да помага на Барса влезе и високият Люк де Йонг, към когото трябваше да бъдат отправяни центрирания.

Междувременно Пике и Нико Меламед се сдърпаха и бяха изгонени. Остана обаче време Де Йонг да засече паса на Траоре и Барса докопа точката.

През идната седмица (четвъртък) Барселона посреща Наполи в първи мач от предварителния кръг на елиминациите в Лига Европа