Отлични Леао и Менян качиха Милан на върха

Отборът на Милан е новият лидер в Серия "А", след като постигна минимална победа с 1:0 при домакинството си на Сампдория от 25-ия кръг на италианския елит. Рафаел Леао (8’) отбеляза единствения гол в мача с чудесна солова акция, която дойде след впечатляваща асистенция на Майк Менян. Така ”росонерите” спечелиха срещу този противник на своя стадион за пръв път от октомври 2018-а насам.

Стефано Пиоли направи три промени в състава си след успеха с 4:0 над Лацио за Купата на Италия. Възстановеният от контузията си Фикайо Томори се завърна в центъра на отбраната, заменяйки Пиер Калюлю. Тео Ернандес беше наказан, така че Алесандро Флоренци стартира като титуляр, а Давиде Калабрия беше преквалифициран като ляв бек. Последната промяна беше в халфовата линия, където Исмаел Бенасер беше предпочетен пред Франк Кесие. Намиращият се в силна форма Оливие Жиру отново беше на върха на атаката. Междувременно, Марко Джампаоло, който се изправи срещу бившия си тим, подреди състава си в 4-4-1-1, като Франческо Капуто беше единственият нападател, а Стефано Сенси му помагаше от по-задна позиция. На загрявката преди мача "моряците" излязоха с фланелки в подкрепа на контузения си съотборник Маноло Габиадини.

Домакините поведоха с първото си положение за гол в мача. В 8-ата минута Менян с невероятен дълъг пас намери Леао, който нахлу в наказателното поле и прати топката покрай Владимиро Фалконе за 1:0. Така португалецът се разписа в своя мач номер 100 за "росонерите". До почивката темпото на игра беше много спокойно, като единствената сериозна възможност за ново попадение дойде в 44-ата минута, когато вратарят на гостите отрази опасен шут на Жуниор Месиас.

Втората част започна с нов пропуск на Месиас. В 50-ата минута Жиру опита удар с глава, но не намери целта. При ответната атака Антонио Кандрева стреля от дистанция, като Менян успя да улови топката. В 56-ата минута Кандрева отново получи възможност да отправи шут, но прати топката покрай вратата. В 60-ата минута Жиру направи красиво акробатично изпълнение, но Фалконе съумя да отрази неговия удар. В 71-ата именно французинът стреля с глава, а противниковият вратар изби топката в корнер. При последвалото изпълнение Алесио Романьоли също нанесе удар с глава, който завърши в ръцете на Фалконе. В 82-ата минута резервата Анте Ребич стреля от чудесна позиция, но вратарят отрази неговия шут, след което се справи и с добавката на Сандро Тонали. Това беше и последното по-интересно положение в мача.

С този успех Милан събра 55 пункта и се изкачи на върха в класирането, изпреварвайки с една точка досегашния лидер Интер, който обаче е с един изигран мач по-малко. Сампдория пък остана на 16-ата позиция с 23 пункта в актива си.

МИЛАН - САМПДОРИЯ 1:0

1:0 Леао (8')

Милан: Менян, Флоренци, Томори, Романьоли , Калабрия, Тонали, Бенасер, Месиас, Диас, Леао, Жиру

Сампдория: Фалконе, Бережински, Коли, Маняни, Муру, Конти, Ринкон, Торсби, Кандрева, Сенси, Капуто