Рилски спортист продължава без грешка в НБЛ

Отборът на Рилски спортист все още няма намерение да допуска грешна стъпка в НБЛ. Баскетболистите на старши треньора Людмил Хаджисотиров регистрираха 13-ата си поредна победа през настоящия сезон в родния елит, след като тази вечер победиха Академик Пловдив със 77:63 (27:14, 16:11, 12:21, 20:17) в среща от програмата на 17-ия кръг. Така носителите на Купата и Суперкупата на България поставиха успешно начало на серията си от три поредни домакинства, която продължава в понеделник срещу Черно море Тича и завършва срещу Ямбол в сряда.

Рилецо не изпусна преднината през целия обем на двубоя, но все пак трябваше да показва здрави нерви в началото на последната четвърт, когато Академик успя да намали разликата на само пет точки, след като по едно време изоставаше с 22. Серия от 13:0 в полза на домакините обаче изгони интригата от залата и донесе 13-ия пореден успех на самоковци тази година.

Така Рилски спортист продължава да води колоната в шампионата с актив от 13-0. Академик се намира на петото място с баланс от 7-8. Както е известно, след два дни възпитаниците на Удо приемат Черно море, докато на 11 февруари пловдивчани домакинстват на Спартак Плевен.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Двата отбора заложиха на високо темпо в първите две минути от срещата, в които обаче падна само един кош, който бе отбелязан от лидера на домакините Трей Портър. Защитата на Рилски спортист си вършеше работата по отличен начин в откриващия период от срещата, докато в офанзивен план две тройки от страна на Златин Георгиев и Брендън Браун оформиха серия от 8:0 за старт на мача в полза на самоковци.

Влезлият от резервната скамейка капитан на Академик Васил Бачев отбеляза първите две точки за пловдивчани веднага след таймаута, но Рилецо не се впечатли особено от епизодичната изява на гарда и нанесе още една серия - този път от 5:0, за да си спечели първата двуцифрена преднина в срещата при 13:2.

Гостите вдигнаха нивото в следващите няколко минути и водени от Бачев намалиха дистанцията на пет точки при 15:10. Рилски спортист обаче не спираше да обстрелва своя съперник от тройката, като този път Павлин Иванов и Алекс Симеонов се отчетоха с по една точна стрелба, за да увеличат дистанцията на 21:12. Домакините затвориха частта с нова минисерия от 6:2, за да си осигурят убедителен аванс от 27:14 след откриващите 10 минути.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Рилски и Академик се разделиха по една успешна стрелба в първите две минути от втората четвърт, след което разликата се запази 13 точки в полза на домакините - 29:16. Домакините обаче отново заложиха на безупречната си в днешния ден стрелба от далечно разстояние, като поредните точни стрелби зад дъгата дойдоха от ръцете на Николай Георгиев и Ей Джей Хес.

Веднага след тях Мирослав Васов записа кош и фаул на сметката си, за да вдигне преднината на Рилски спортист на цели 22 точки при 38:16 в средата на втората част. Възпитаниците на Людмил Хаджисотиров пропуснаха още няколко възможности да увеличат своя актив, което позволи на Адриян Секулов да спре сушата на Академик за 38:18. Този кош на плеймейкъра на гостите не само спря серията им от няколко минути без кош, но и освен това вдъхнови отбора да запише серия от седем безответни точки, за да скъси изоставането си на 38:23.

Лошата серия без успешна стрелба на домакините почти достигна четири минути, като това позволяваше на пловдивчани да продължат да стопяват разликата - 38:25. След второто поредно прекъсване на Людмил Хаджисотиров в рамките на 4-5 минути отборът най-сетне стопира пропадането си чрез добри изяви на Трей Портър, който поведе домакините към преднина от 42:25. Крайният резултат след първите 20 минути сочеше 43:25 в полза на Рилски спортист.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Двата отбора не впечатлиха особено с представянето си в първите две минути на третата четвърт, като дистанцията в резултата се запази непроменена при 45:27. Гостите от Академик продължаваха да пропускат стрелбите си от тройката, откъдето бяха 2/17 до този момент, което им попречваше значително да намалят дистанцията до своя опонент. Изненадващо или не, традиционно силната трета част на Рилски спортист днес не започна по желания от домакините начин, които допуснаха минисерия от 2:7 и позволиха на гостите да скъсят дефицита си на 13 точки при 45:32.

Втората поредна тройка на латвийското крило Робертс Фрейманис достави допълнителна доза самочувствие в редиците на Академик, които вече изоставаха със само 10 точки, след като в един момент тя бе 22 - 45:35. Томислав Минков също се отчете с две точки на сметката си, което фиксира падането на разликата на под 10 точки, преди Брендън Браун да възстанови двуцифрения актив на Рилецо при 48:37. В следващите няколко минути дистанцията между двата отбора се запази в рамките на 10-те точки в полза на домакините при 53:43.

Възпитаниците на Йордан Янков изпуснаха три поредни възможности отново да поставят разликата в едноцифрените размери, като пропуските им бяха наказани от кош на Трей Портър от другата страна за 55:43. Все пак Академик сложи позитивен край на третата четвърт, след като Томислав Минков отбеляза тройка, за да помогне на своя тим да влезе в последната четвърт при 9-точково изоставане - 55:46.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Решителната част започна неприятно за домакините от Самоков, които понесоха неспортсменско нарушение още в първата минута от периода. Последваха още два фаула от страна на Деян Карамфилов, общо четири за гарда, като Николай Титков намали дефицита на пловдивчани на само шест при 55:49. Вместо обаче да използват натрупаното самочувствие, баскетболистите на Академик допуснаха две поредни колебливи изяви в защита, като Рилецо се завърна с 10 точки напред чрез Деян Карамфилов и Алекс Симеонов - 59:49.

Понесените две поредни нарушения доста ядосаха Карамфилов, който нанесе още един удар по гостите, след като за трети път разкова защитата на пловдивчани за 61:49. Грешките в нападение на бронзовите медалисти започваха да натежават все повече, а добре смазаната машина на Рилецо започна да действа все по-успешно, след като Ей Джей Хес и Златин Георгиев увеличиха серията на тима на 11:0 за аванс от 66:49 в средата на последната четвърт.

Отборът на Академик загуби и своя капитан Васил Бачев, който излезе с пет лични нарушения при резултат 70:54 в полза на домакините. Въпреки това отборът на Академик продължаваше да се опитва да се добере до своя съперник в резултата, след като Секулов и Минков реализираха пет поредни точки, но Васов и Карамфилов отговориха от другата страна, за да запазят солидната 16-точкова преднина на своя отбор при 75:59. Финалната сирена прозвуча при крайното 77:63 за отбора на Рилски спортист.

Трей Портър завърши с дежурния си дабъл-дабъл от 14 точки и 13 борби за Рилецо. Брендън Браун допринесе с още 12 точки, а Ей Джей Хес се разписа с 11 точки. За Академик единствено Робертс Фрейманис прескочи двуцифрения актив - 10 точки, докато Николай Николов, Антъни Гуджино, Васил Бачев и Адриян Секулов реализираха по 9 точки всеки.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

РИЛСКИ СПОРТИСТ: Брендън Браун 12, Павлин Иванов 9, Златин Георгиев 5, Алекс Симеонов 7, Трей Портър 14 (Ей Джей Хес 11, Барет Бенсън 6, Мирослав Васов 5, Деян Карамфилов 5, Николай Георгиев 3)

АКАДЕМИК: Николай Титков 3, Томислав Минков 8, Николай Николов 9, Робертс Фрейманис 10, Антъни Гуджино 9 (Адриян Секулов 9, Васил Бачев 9, Неманя Бешович 6)