Арда записа престижен успех над Астана

Отборът на Арда (Кърджали) записа престижен успех с 1:0 над Астана в третата си проверка на турска земя. Иван Коконов (71) беше точен за българския тим, като три минути преди това пропусна дузпа. Кърджалийският тим остави отлични впечатления с играта си и логично постигна първа победа в контролите.

Както е известно, кърджалии завършиха 0:0 с ФК Балкани в първата си контрола, а във втората отстъпиха с 0:3 на елитния полски Пяст Гливице.

Наставникът Стамен Белчев бе направил две промени сред титулярите от мача с поляците. Кики и Руменов замениха Георги и Тилев.

Българите, които отново играха с резервния си червен екип, започнаха в следния състав: Християн Василев бе вратар, Атанас Зехиров, Милен Стоев, Алекс Петков и Кики бяха в защита. Милен Желев и Христо Иванов бяха опорни полузащитници, а Светослав Ковачев, Иван Коконов и Румен Руменов действаха зад Тонислав Йорданов.

В 16-ата минута Коконов направи отличен пробив и центрира ниско, а Томи Йорданов се хвърли на шпагат и на два метра от голлинията не успя да уцели вратата.

В 32-ата минута Руменов завърши с хубав удар опасна атака на Арда, вратарят Заруцкий обаче спаси на два пъти, като втория път спря и Йорданов при добавката. Младият нападател дори удари стража, но веднага му се извини и играта продължи.

На почивката Тонислав Йорданов отстъпи мястото си на каращия проби в тима Омар Бласид от Гвинея.

През второто полувреме Арда видимо беше по-активният тим на терена и неслучайно създаде няколко положения пред противниковата врата. Удар на Светослав Ковачев бе отразен от вратаря, а след това и Китан Василев се намеси добре. При една от поредните атаки отляво се стигна и до дузпа, след като Давид Кики бе съборен в наказателното поле. Зад топката застана Иван Коконов, който прати топката над гредата. Три минути по-късно, в 71-ата, Коконов се реабилитира за пропуска си от бялата точка.

При пробив по левия фланг топката бе върната към Тилев. Той шутира, защитник на Астана изчисти от голлинията, но кълбото се отби в напречната греда. Коконов беше най-съобразителен и този път не сбърка, пращайки топката в мрежата.

Това е първо попадение за родния тим през тази година.

Астана опита да изравни, но Василев два пъти изби и запази вратата си суха.

Бласид демонстрира голямо желание да се докаже, но в този мач не успя да впечатли чувствително. Един път имаше възможност и да асистира, но реши да стреля, след което се извини на Белчев и съотборниците си. Той ще остане в тима, за да играе и в следващата проверка.

Следващата контрола на Арда е срещу Радник (Сърбия) на 3 февруари, след което тимът се завръща в България.

АРДА 1:0 АСТАНА
1:0 Иван Коконов (71)

Стартови състави:

АРДА: 1. Василев, 22. Кики, 24. Петков, 4. Стоев, 7. Зехиров, 99. Иванов, 9. Желев, 17. Коконов, 19. Руменов, 10. Ковачев, 98. Йорданов;

Разерви: Ганев, Георгиев, Емир, Костадинов, Атанасов, Петков, Юруков, Тилев, Хасан

АСТАНА: Заруцкий, Совет, Кусяпов, Рахманов, Ахметов, Куат, Дарабаев, Перцух, Басманов, Томасов, Аймбетов