Салах и ВАР донесоха първа победа за Египет на Купата на африканските нации

Египет измъкна минимална победа с 1:0 над Гвинея-Бисау във втория си мач от група "D" на Купата на африканските нации. Това бе първи успех за "Фараоните" в турнира, които направиха голяма крачка към класиране на 1/8-финалите. Единственият гол в мача отбеляза Мохамед Салах в 70-ата минута, а късметът също бе на страната на египтняните, след като изравнително попадение на Мама Балде в 83-ата минута бе отменено след намесата на ВАР.

Египет можеше да поведе още във 2-ата минута, когато изстрел по земя на Салах се отби от гредата. След това и Мостафа Мохамед отправи диагонален шут в 18-ата минута, но и той срещна гредата.

В края на полувремето "Фараоните" пропуснаха още две чудесни възможности. Първо в 43-ата минута мощен шут на Амр Ел Сулия рикошира в защитник и профуча до опасно близо до вратата. След това в 45-ата минута Салах стреля в близкия ъгъл, но вратарят на съперника спаси.

И второто полувреме започна с две чудесни положения за Мостафа Мохамед, който първо с глава пропусна отблизо, а след това негов далечен шут бе спасен от вратаря.

В 70-ата минута натискът на "Фараоните" най-накрая даде резултат. Амр Ел Сулия центрира към Салах в пеналта, който с шут от воле прати кълбото в мрежата.

Гвинея-Бисау можеше да се върне в мача в 83-ата минута, когато Мама Балде отбеляза красив гол, който не бе зачетен. Той получи пас на тъча, пребори прекия си пазач, нахлу в наказателното поле и с диагонален удар се разписа за 1:1. Съдията обаче бе привикан да разгледа ситуацията с ВАР и прецени, че нападателят е извършил нарушение в хода на атаката и попадението бе отменено.

В крайна сметка Египет удържа победата и с 3 точки заема 2-ото място във временното класиране в групата. Гвинея-Бисау запазва 3-ата си позиция с 1 спечелена точка.