Изабела Янкова отличена за пробив на годината от престижна световна медия

Световна титла, европейска титла, световна купа, европейска купа. Това спечели Изабела Янкова през изминалия сезон в планинското колоездене (спускане) при девойките. И логично получи признание. Състезателката от Тетевен бе отличена за пробив на годината от Pinkbike - един от най-известните сайтове за този спорт.

“Наградата се дава на този, който не е бил фаворит преди сезона, но вече има мишена на гърба си, която ще носи през 2022 г. Това, което постигна участвалата самостоятелно (не като член на голям отбор) Изабела Янкова от България, никак не е малко. Нещо повече, това бе сериозен пробив.

Тя спечели първата за България световна титла в колоезденето, като изпревари останалите с 10 секунди, въпреки че трябваше да кара рано сутринта на влажно трасе. После бе на върха в Ленцерхайде и продължи победната си серия отвъд Атлантика в Сноушу. В следващите години ще видим още големи неща от Изабела Янкова”, пише сайтът.

Шампионката ни кара за отбора Riders United, но получи предложение и 3-годишен договор от френския Specialized Gravity, който е сред най-големите в планинското колоездене. Там кара звездата Лоик Брюни, световен шампион и носител на световната купа.

След края на сезона Изабела осъществи мечтата си да притежава кросов мотоциклет, който кара в планината край Тетевен. Успехите на Янкова станаха причина за преговори с шефа на европейското колоездене Енрико дела Каза през 2024 г. в България да има континентален шампионат по спускане.