Жоржиньо пропусна дузпа в края и остави интригата за последния кръг

Италия и Швейцария завършиха наравно 1:1 на "Олимпико" в решителна битка за първото място в група С на квалификациите за Световното първенство. Отборът на Мурат Якин имаше предимство пред първото полувреме. Гостите откриха в 11-ата минута с попадение на Силван Видмер. Те пропуснаха още няколко добри ситуации, а в 36-ата минута Джовани Ди Лоренцо изравни. В последната минута от игрово време Жоржиньо пропусна дузпа за домакините.

Така преди последния кръг от мачове двата отбора са с равен брой точки, но "адзурите" са с по-добра голова разлика. В последните мачове швейцарците са домакини на България, а италианците гостуват на Северна Ирландия.

Гостите започнаха агресивно двубоя. Отборът на Роберто Манчини опита да поеме контрол върху срещата, но не успяваше да организира опасна атака. В 11-ата минута "адзурите" бяха изненадани от отлична контраатака насъперника. Ноа Окафор задържа топката в наказателното поле и отлично намери нахлуващия Видмер, който разстреля Донарума.

Ранното попадение даде още по-голяма увереност на швейцарците и в следващите минути те организираха още опасни атаки, докато съперникът им изглеждаше объркан. Пробив на Варгас не доведе до сериозен удар, а силен изстрел на Окафор мина покрай дясната греда на Донарума.

В 21-ата минута Италия стигна до първата си възможност и тя бе голяма. Пробив на Емерсон отляво завърши с подаване към Жоржиньо. Неговият удар бе отклонен и топката стигна до Барела в малкото наказателно поле. Халфът стреля, но Зомер направи отлично спасяване. Тази ситуация даде импулс в играта на домакините и те започнаха да притискат съперника. Удар на Киеза отиде в ръцете на Зомер, който бе отлично пласиран.

Силният период на "адзурите" бе кратък и защитата им отново трябва да се справя с бързите атаки на Швейцария. Статично положение обаче доведе до изравняване на резултата. След центриране от фал на Инсиние Ди Лоренцо изпревари лошо излезлия Зомер и с глава успя да насочи топката към мрежата.

След почивката и двата отбора подходиха доста по-предпазливо и голови положения липсваха. Манчини опита да промени нещо със смени, като на терена се появиха Берарди и Тонали, който се включи активно. Атаките на гостите, които притесниха сериозно Италия през първото полувреме, тотално отсъстваха.

Домакините имаха предимство по отношение владеенето на топката, но и те не създаваха нищо пред вратата на съперника. Чак в 76-ата минута се стигна до реална ситуация пред вратата на Зомер. Остър удар на Инсиние се отклони в Закария и топката се насочи опасно, но вратарят бе на мястото си и отрази. Шест минути преди края Киеза получи възможност да стреля от добра позиция, но прати топката над вратата.

Малко преди края Берарди получи отлично подаване зад защитата на швейцарците. Той напредна и в наказателното поле Гарсия с ръка го избута. Съдията изчака играта да спре, което отне известно време, и отиде да види ситуацията на монитор, след което прецени, че това е дузпа. От бялата точка Жоржиньо прати топката над вратата. До края остана време гостите да стигнат до опасна ситуация, но до гол не се стигна.

ИТАЛИЯ - ШВЕЙЦАРИЯ 1:1
0:1 - Видмер (11)
1:1 - Ди Лоренцо (36)

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!