Срам за България! Литва разби "лъвовете"

Националният отбор на България беше разбит от аутсайдера Литва в шести мач от световните квалификации в група "С" на Зона Европа. Домакините биха само с 3:1 трикольорите, които изиграха най-слабия си мач от много дълго време и напълно заслужено записаха срамна загуба. Кирил Десподов бе точен за "лъвовете" в 64-ата минута след пряк свободен удар за 1:1, след като Юстас Ласицкас (19) бе дал преднина на Литва. Федор Черних (82, 84) с два гола нокаутира трагичната България, която си позволи лукса да изпусне дузпа при 0:0 чрез Димитър Илиев. Това стана в 14-ата минута, а ударът беше спасен от вратаря Шеткус. Освен трите гола Климавичюс нацели гредата, а още няколко възможности бяха пропилени от състава на Валдас Иванаускас, който имаше девет поредни загуби през тази година. Освен това бе отбелязал едва два гола в тези мачове, в които допусна 25, а в квалификациите имаше едва едно попадение до днес и нито една точка.

Още по-срамното е, че този тим нямаше победа от пет години (Малта 2:0, 2016 г.,) в официален мач на своя стадион, а днес направо попиля селекцията на Ясен Петров. Представителният състав на България остана без успех далеч от София в 16-и пореден мач и вече от три години няма победа като гост.

"Лъвовете" останаха с пет точки от шест мача на четвърто място. Единствено Литва е зад нас, но вече само на две точки.

38 Литва - България - световна квалификация

Във Вилнюс имаше доста промени сред титуляри от миналия месец, тъй като вратарят Георги Георгиев е контузен, Антон Недялков има травма и бе запазен за Северна Ирландия, капитанът Георги Костадинов отпадна заради счупена скула, а Атанас Илиев бе наказан.

Селекционерът Ясен Петров избра следните 11 да започнат мача: Мартин Луков бе вратар, докато Андреа Христов, Петко Христов, Валентин Антов и Васил Божиков бяха бранители. Петър Витанов и Кристиян Малинов бяха опорни халфове. Георги Йомов, Тодор Неделев и Кирил Десподов помагаха в атака на Димитър Илиев.

Двубоят бе на изкуствения терен на стадион "LFF" във Вилнюс, където домакините след пропуска от бялата точка бяха пълни господари на терена.

Андреа Христов имаше възможност още в първата минута с глава, но не успя да нанесе опасен удар. Секунди по-късно голям пропуск за домакините направи Лаукжемис, който от отлична позиция стреля на сантиметри от лявата врата на Мартин Луков. В 9-ата минута Тодор Неделев бе оставен сам фронтално срещу вратата на Литва, но стреля от въздуха високо над целта. В 13-ата минута "трикольорите" получиха право да изпълнят дузпа, след като Петко Христов бе повален след центриране от корнер на Неделев. ВАР потвърди решението на рефера Арановски, а зад топката застана Илиев, който стреля слабо и вратарят Шеткус спаси.

Пет минути по-късно домакините поведоха с едва второто си попадение в тези квалификации. Юстас Ласицкас бе точен след подаване на Новиковас. Попадението бе зачетено след намесата на ВАР, тъй като Божиков искаше нарушение срещу него в началото на атаката на Литва.

Изненадващ изстрел отдалеч на Неделев в 26-ата минута рикошира в защитник и мина на сантиметри от горната греда на домакините. В 38-ата минута Десподов пропусна да изравни. Той се озова на добра позиция, но ударът от 10 метра му бе спасен от вратаря Шектус. Хубав шут на Йомов в 42-ата минута не попадна в целта.

Втората част започна без промени в състава и жълт картон на Витанов. Изненадващо домакините бяха по-активни, а защитата на България продължаваше да прави грешки. Халфовете пък не успяваха да задържат топката и да се организират атаки. В 52-ата минута Сливка пропусна да удвои, а в 54-ата и Лесицкас можеше да се превърне в герой с втори гол, но Луков спаси след грешка на Антов.

Ивайло Чочев и Илиан Илиев се появиха в 60-ата минута и замениха опорните халфове. В 64-ата минута Десподов си спечели фал близо до границата на наказателното поле и сам се нагърби с изпълнението му. Крилото стреля над стената и прати топката в мрежата за 1:1, вкарвайки втория си гол в квалификациите.

Сега България започна да вярва в обрата, но и домакините искаха трите точки. Именно литовците бяха близо до нов гол в следващите минути. Баравикас за радост пропусна. Калоян Кръстев и Спас Делев също влязоха на местата на Йомов и Илиев.

България обаче не успяваше да се събере, като отбор и да покаже, че заслужава трите точки. Така в 82-ата минута Черних с бомбен шут матира Луков след грешка в отбраната на "лъвовете". Две минути по-късно отново той с глава вкара за 3:1 и подлуди около 3000 фенове на домакините.

Следващите минути резилът можеше да стане още по-голям, но нов гол не падна. Феновете на домакините изпратиха с ентусиазъм своите играчи, докато Петров утешаваше своите футболисти, които след няколко дни излизат срещу Северна Ирландия в напълно протоколно последно домакинство, в което Йомов и Антов ще са наказани заради натрупани картони. Това ще създаде още проблеми на Петров и щаба му.

България официално се сбогува и с теоретичните си шансове да играе в Катар. Нещо, за което никой не си е правил илюзии, но така не може. Просто не може националният тим на "лъвовете" да бъде правен за смях от тим като Литва. Играчите на Петров трябва да си дадат реална преценка какви амбиции и какви претенции имат, тъй като с това си представяне причиниха изключително много главоболия и скъсани нерви на цяла България

Националният отбор на България е без успех в световните квалификации при гостуване вече осем години. Последният такъв бе с 2:1 в Малта, през септември 2013 година. От сегашния състав единствено Тодор Неделев и Спас Делев бяха част от успеха в Ла Валета, като звездата на Ботев (Пловдив) тогава дори бе титуляр.

ЛИТВА 3:1 БЪЛГАРИЯ
1:0 Ласицкас (17)
1:1 Десподов (64)
2:1 Черних (82)
3:1 Черних (84)

ЛИТВА: Шеткус, Вайткунас, Климавичюс, Шаткус, Баравикас, Сливка,  Мегелайтис, Черних, Новиковас, Ласицкас, Лаукжемис

БЪЛГАРИЯ: Мартин Луков, Андреа Христов, Петко Христов, Валентин Антов, Васил Божиков, Петър Витанов, Кристиян Малинов, Георги Йомов, Тодор Неделев, Кирил Десподов, Димитър Илиев.

СЪДИЯ: Евгени Арановски (Украйна)