Боби Цонев поведе Левски към първи успех, "сините" се отлепиха от дъното

Отборът на Левски най-накрая пое въздух през този сезон. “Сините” надвиха с 3:1 Царско село след обрат на стадион “Георги Аспарухов” в мач от 4-ия кръг на efbet Лига. Борислав Цонев (58), Мартин Петков (63) и Андриан Краев (90) бяха точни за домакините, които изоставаха след гол на Васил Шопов в 28-ата минута.

Така 26-кратните шампиони прекъснаха историческата си негативна серия от три поредни загуби в първите три кръга на първенството, а също така и записаха първи успех на “Герена” след четири мача.

Първите три точки за сезона извадиха столичани от дъното в класирането, като изпревариха днешния си противник, който остана без успех, и ЦСКА 1948.

Борислав Цонев, който се завърна в състава, поведе тима към победата, след като на почивката отборът губеше с 0:1, а играта отново разочарова феновете на 107-годишния клуб. Именно десетката на тима изравни, а след това асистира на Мартин Петков, преди да отстъпи мястото си на Андриан Краев, който пък със страхотен гол затвърди успеха на Левски. Интересното е, че тримата са израснали в школата на “Герена” и милеят за синята фланелка, като страдаха за тежката ситуация през последните месеци.

42 Левски - Царско село 3:1

Георги Миланов отново бе активен, като получи удар в главата още през първата част, но показа мъжество, докато имаше сили и остана на терена, за да се опита да помогне на тима си.

Все пак в щаба на Левски не трябва да се заблуждават, въпреки показания характер след почивката, тъй като първите чисти положения бяха създадени след грешка на противника, а не след добра атака на тима. Именно при втората такава се стигна до равенството. Трите точки обаче са важни, за да се възвърне част от самочувствието и да се работи по-спокойно, тъй като по единици Левски няма по-слаби играчи от две/трети от тимовете в първенството.

Наставникът на "сините" Живко Миланов направи доста промени от мача с кърджалийци. Борислав Цонев, Мартин Петков, Ивайло Найденов и Здравко Димитров се завърнаха от първата минута, като смениха Андриан Краев, Христофор Хубчев, Патрик-Габриел Галчев и Марин Петков.

Освен това Христос Шелис от централен защитник бе изместен на позицията десен бек, а Симеон Славчев от опорен халф бе върнат в центъра на защитата, като Найденов бе опорен халф на схемата 4-1-4-1.

Началото бе по-добро за “сините”, които от първата минута демонстрираха голямо желание да вземат трите точки. Бари и Петков пробваха удари с глава, но без да уцелят вратата. В 18-ата минута Мартин Петков остана сам срещу Янко Георгиев, след като Балтанов при опита си да избие топката от краката на Найденов го изведе очи в очи със стража. Георгиев показа отличен рефлекс и парира изстрела на 18-годишния нападател. В 22-ата минута Миланов от фал не успя да зарадва феновете по трибуните.

Изненадващо Царско село излезе напред в резултата в 28-ата минута. Момчетата на Здравков матираха синята отбрана с хубава атака, която изведе Васил Шопов зад гърба на Александров и плеймейкърът с диагонален изстрел не остави шансове на Михайлов.

Балтанов с технично подаване асистира на халфа, който пък вкара първото си попадение за клуба.

Попадението стресна левскарите, които тотално се объркаха в следващите минути до края на първата част. Накрая дори опасно влизане на Боби Цонев контузи Милан Йокич, който бе изнесен от лекарския щаб.

Бандаловски пък предизвика гнева на феновете по трибуните, след като се скара на Цонев. Десетката на Левски също почувства болки в крака, но все пак продължи срещата.

Двата тима направиха по една смяна на почивката. Галчев и Попадийн влязоха за сметка на Александров и Йокич.

Петков пропусна в 47-ата минута, а Бари пробва с глава, но Георгиев спаси в 51-ата минута. Малко по-късно със сериозна доза късмет Левски стигна до заслужено равенство.

Георги Миланов излезе сам срещу вратаря, след като случайно играч на “червените” го изведе, опитвайки се да избие топката от Петков. Бившият халф на Литекс опита да прехвърли технично Георгиев, който изби, а връхлитащият Цонев извика на Бари да му остави топката и я прати в мрежата за 1:1. Това бе първото му попадение през този сезон, но трето поредно срещу Царско село с екипа на Левски.

Миланов получи травма при опита да изравни и бе заменен от Миланов. Ентусиазмът обаче бе завладял трибуните и това вдигна играчите на Левски, които в 63-ата минута вече водеха в резултата. Горанов пусна дълга топка към Цонев, който спринтира и на шпагат центрира от аутлинията към Мартин Петков, който с едно докосване опъна мрежата.

Така той си направи отличен подарък за своя 19-и рожден, който е на 15 август. Нападателят посвети попадението и на треньора Миланов.

Изненадващо в 72-ата минута главният съдия Драгомир Драганов изнерви всички на стадиона, след като показа скандален жълт картон за симулация на Димитров, който загуби равновесие, но се изправи и продължи да гони топката. Реферът обаче реши да го санкционира, като Миланов, Минев, Божинов и останалата част от Левски побесняха с основание.

Играчите на Левски обаче бяха активни и търсеха трети гол, като Галчев пропусна да се разпише в 77-ата минута. Последваха смени, но не и опасности пред Ники Михайлов, а Краев с гол красавец записа за първи път името си сред голмайсторите на Левски. Младият футболист открадна топката от противников бранител и технично прехвърли Георгиев от 19 метра, като отбеляза дебютното си попадение за Левски. Това се случи в 90-ата минута. Така Анди Краев вече може да мечтае да догони брат си Божидар, който има 28 гола за Левски.

Другата седмица Левски гостува на Ботев (Пловдив), докато Царско село има две поредни домакинства срещу Арда и "канарчетата" в следващите два кръга.

ЛЕВСКИ - ЦАРСКО СЕЛО 3:1
0:1 Шопов (28)
1:1 Цонев (58)
2:1 Мартин Петков (63)
3:1 Краев (90)

ЛЕВСКИ: Николай Михайлов, Христос Шелис, Симеон Славчев, Георги Александров, Иван Горанов, Ивайло Найденов, Георги Миланов, Борислав Цонев, Билал Бари, Здравко Димитров, Мартин Петков

ЦАРСКО СЕЛО: Янко Георгиев, Александър Александров, Иван Бандаловски, Венцислав Василев, Луи Нганиони, Лъчезар Балтанов, Милан Йокич, Ален Стефанович, Васил Шопов, Димо Бакалов, Гаетан Миси Мезу