Пати Милс и Австралия спряха коравата НБА селекция на Нигерия

Мъжкият национален отбор на Австралия по баскетбол записа първата си вярна стъпка по пътя към медалите на Олимпийските игри в Токио. Селекцията на Брайън Гооржиан успя да укроти коравия отбор на Нигерия чрез успех с 84:67 (23:23, 20:17, 15:12, 26:15) в “Сайтама Супер Арена” в японската столица.

По този начин австралийците заемат челната позиция в група “B” на Игрите в Токио след изиграването на първите мачове от потока. Австралия оглавява класирането, докато втори със същия баланс от 1-0 остава отборът на Италия. Трети е съставът на Германия, а последен е тимът на Нигерия.

Символичните домакини започнаха двубоя със сериозна увереност и бързо натрупаха аванс от седем точки при 21:14. Нигерия, който разполага с цели осем баскетболисти от НБА, обаче показа зъби и изравни резултата още до края на откриващия период, като силите бяха изравнени до края на втората четвърт - 43:40 на голямата почивка.

Австралия успя да увеличи аванса си с още три точки преди началото на последната четвърт, в която силите на селекцията на Майк Браун свършиха. “Кенгурутата” записаха серия от девет поредни точки рано във финалния период, с която отвориха преднина от 14 точки по средата на периода. До края на мача опитният състав на Брайън Гооржиан нямаше проблем да задържи комфортния си аванс и да сложи победоносно начало на олимпийската си кампания - 84:67.

Гардът на Сан Антонио Спърс Пати Милс наниза 25 точки и направи 6 асистенции за победителите. Ник Кей вкара 12 точки и хвана 8 борби, докато Данте Екзъм и Джо Ингълс вкараха по 11 точки.

Оби Емегано наниза 12 точки за Нигерия, Джош Окоги реализира 11 точки, а Прешъс Ачиуа и Джордан Нвора се разписаха с по 10 точки.