Славия се превърна в кошмар за Левски на “Герена”

Най-старото столично дерби в efbet Лига между Левски и Славия напълно оправда очакванията за първия кръг от сезон 2021/2022 година. На стадион “Георги Аспарухов” пред близо 8000 зрители играчите на Златомир Загорчич спечелиха с 2:1, след като постигнаха обрат над “сините”. Домакините поведоха с гол на 17-годишния Марин Петков (16), но попадения на Емил Виячки (22) и Калоян Кръстев (68) пратиха трите точки в квартал “Овча Купел”. Таранът се превръща в кошмар за Левски, след като през последните девет месеца за трети път стана герой за своя тим в това дербито.

Другата лоша новина за 26-кратните шампиони е, че капитанът Радослав Цонев се контузи още преди края на първото полувреме и принудително трябваше да напусне терена, което определено се отрази на облика на тима, воден от Живко Миланов.

64 Левски - Славия

Това е трети успех в последните четири визити на Славия в храма на Левски, а победата е пета в последните шест мача във всички турнири над “сините”. Интересното е, че успехът е пети за последните шест години в първенството за славистите в дома на левскарите.

Наставникът на домакините Живко Миланов заложи на 16-годишния вратар Пламен Андреев, както и на пълния дебютант Христос Шелис в центъра на защита, където си партнираше с Георги Александров. Крайни защитници бяха Патрик-Габриел Галчев и Христофор Хубчев, който бе привлечен това лято и също направи дебют за родния си клуб. Симеон Славчев бе опорен халф, а Радослав Цонев, Марин Петков, Билал Бари и Здравко Димитров действаха зад Борислав Цонев.

Треньорът на “белите” Златомир Загорчич също заложи на 4-1-4-1. Под рамката на вратата бе Светослав Вуцов, а Ертан Томбак, Емил Виячки, Андреа Христов и Венцислав Керчев, който дебютира за тима, бяха в защита. Георги Вълчев бе опорен халф, докато Емил Стоев, Питър Макрилос, Ерол Дост и Радослав Кирилов играеха зад младия Мартин Сораков.

Пред около близо 8000 зрители стадион “Георги Аспарухов” двата тима стартираха на високи обороти. Младият вратар Пламен Андреев спаси удар в 6-ата минута на Ради Кирилов. Домакините отвърнаха с опасна възможност в 11-ата минута, когато Андреа Христов спря с шпагат изстрел на Боби Цонев.

Минута по-късно гостите удариха гредата. Томбак проби отдясно и намери Макрилос, който стреля от 19 метра в левия стълб на домакините.

Малко след това трибуните на “Герена” избухнаха след първия гол за сезона на Левски. 17-годишният Марин Петков се оказа на правилното място в правилния момент и даде аванс на “сините”.

Боби Цонев стреля, топката рикошира в Томбак и с късмет попадна в Петков, който моментално насочи топката към вратата, коженото кълбо срещна горната греда и спря в мрежата за 1:0. Попадението е негово четвърто със синята фланелка и общо втора срещу “белите”.

При първото нарушение на играч на Левски, което бе извършено от Боби Цонев, Славия изравни в 22-ата минута. При центрирането Виячки бе изпуснат от Александров и Хубчев, като от два метра прати топката в мрежата. ВАР разгледа ситуацията, но правилно попадението беше зачетено.

Вратарят Вуцов, който е син на Велислав Вуцов, изрази бурно радостта си от равенството и дори раздразни синята публика, която пък му отвърна с обидни скандирания.

Двата тима търсеха победата и се бореха за всяка топка, като показаха доста агресия още от първата среща на шампионата. Интересното е, че гостите бяха доста по-груби и извършиха 11 нарушение срещу едва две на домакините.

Лошата новина за Живко Миланов дойде в 41-ата минута, когато капитанът Ради Цонев се строполи на земята без съприкосновение. След лекарската намеса стана ясно, че той няма да продължи и бе заменен принудително. Много активният до този момент Цонев има разтежение, а капитанската лента отиде на ръката на брат му Борислав.

Втората част стартира с множество димки и факли от Сектор “Б”. Цялата публика на домакините”, която беше изцяло в синьо, не спираше да подкрепя своя отбор.

В 51-ата минута невероятна грешка на Галчев можеше да се окаже решаваща. Десният защитник при опита си да избие качи топката на главата на Вълчев, който стреля, но Славчев с глава на голлинията изби и запази равенството.

В 56-ата минута Калоян Кръстев замени Сораков, което се оказа ключов ход на Загорчич. Именно "деветката" на най-стария столичен клуб се откъсна от Шелис в 68-ата минута и сам срещу Андреев донесе пълен обрат в полза на Славия. Преди това обаче Галчев сбърка при центрирането си и именно през неговата зона падна гола във вратата на Андреев.

Интересното е, че това е трети гол за тарана срещу този противник. Той вкара два победни гола срещу “сините” през миналия сезон. Първо за 1:0 в шампионата, а след това и за 2:1 за Купата на България, като и двата случая се разписа на стадион “Славия”.

Попадението стресна домакините, които въпреки подкрепата на публиката не успяха да стигнат до равенството. Миланов направи няколко промени, но това също не помогна. Мартин Петков опита един удар в 80-ата минута, а в 91-ата минута Здравко Димитров беше близо до равенството, но топката не попадна в целта. Преди това Радослав Кирилов на контраатака пропусна да реши мача след самостоятелната акция.

Накрая обаче Славия записа нов успех над Левски, който стартира втори пореден сезон със загуба на "Герена", след като преди година отстъпи с 0:2 от Берое. Успехът бе общо 29-и за "белите" в елита от 151 мача в дербито, докато "сините" останаха със 74 победи.

Феновете на "сините" не останаха доволни от резултата, но пък видяха желание и хъс от младите играчи, които показаха, че имат потенциал да се развиват и да се видят по-добри дни за славния клуб, но със сигурност очакванията не трябва да бъдат големи през тази кампания.

В поредния си много труден сезон Левски ще търси първи точки в шампионата при гостуването на Ботев (Враца). Славия пък ще иска нов успех срещу Царско село в първото си домакинство в тази кампания.

ЛЕВСКИ - СЛАВИЯ 1:2

1:0 Марин Петков (16)
1:1 Виячки (22)
1:2 Кръстев (68)

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Патрик-Габриел Галчев, Христос Шелис, Георги Александров, Христофор Хубчев, Симеон Славчев, Радослав Цонев, Марин Петков, Билал Бари, Здравко Димитров, Борислав Цонев

СЛАВИЯ: Светослав Вуцов, Ертан Томбак, Емил Виячки, Андреа Христов, Венцислав Керчев, Емил Стоев, Георги Вълчев, Петер Макрилос, Ерол Дост, Радослав Кирилов, Мартин Сораков.