Гаврата струва скъпо - ето как Левски може да “удари” Диксън, ако се чувства подведен

Левски има право да предяви финансови претенции към Джоузеф Диксън за неосъществената сделка между двете страни, разкриха пред Sportal.bg водещи български адвокати. Те се позовават на член 12 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Същото обаче може да стори и англичанинът.

Припомняме, че първо Джоузеф Диксън се ядоса от предложения му договор и даде ултиматум на сините да го пренапишат до 17.00 часа днес (30 юни 2021 г.), иначе ще се откаже от придобиването на клуба.

Диксън постави 48-часов ултиматум на Левски
Диксън постави 48-часов ултиматум на Левски

Мажоритарният собственик на Левски Наско Сираков пък го контрира с изявление в официалния сайт, че той прекратява продължилите няколко седмици преговори, тъй като е бил подведен. Легендата на сините поиска позволение от адвокатите на Диксън да публикува цялата кореспонденция между двете страни, но на този етап отговор от тях няма.

Левски прекрати преговорите с Диксън - Сираков: Подведох ви, извинявам се!
Левски прекрати преговорите с Диксън - Сираков: Подведох ви, извинявам се!

Именно за такива случаи и взаимоотношения е приета Общата правна уредба на преддоговорните отношения, която е описана в чл. 12 от ЗЗД.

Тя гласи, че при воденето на преговори и сключването на договори страните трябва да действат добросъвестно. В противен случай се дължи обезщетение.

Подобни дела са рядкост в България, но чести в Западна Европа и САЩ.

Под недобросъвестност се разбира поведението и действията/бездействията на страните, които водят след себе си до вреди.

Примерно: едната страна в продължителен период от време твърди, че има сериозни намерения (в случая, че иска да придобие мажоритарния пакет от акциите на Левски), но неочаквано, без повод, прекъсва преговорите. Или пък не уведомява насрещната страна за обстоятелства, които са от голямо значение за решението да се пристъпи до сключване на договора (предоставила е подвеждащта информация за финансовия ресурс, с който разполага).

Тези две хипотези са предпоставка за несключване на договор, а това от своя страна води до нанесени вреди.

Т.е ако Левски и/или Джоузеф Диксън сметнат, че ответната страна се е отнесла недобросъвестно спрямо преговорите и тези действия са довели до претърпени загуби и пропуснати ползи, има право да претендира за компенсация чрез съдебно дело в български съд.

Там може да докаже, че въпросните преговори са стрували финансов ресурс - хонорари за адвокати, кореспонденция, хотели, самолетни билети, изготвяне на проекти и не на последно място - загуба на имидж.

А след цялата тази сага е сигурно едно: имиджът на Левски сериозно пострада, което е твърде вероятно да доведе и до други негативни последствия - отдръпване на фенове и спонсори, а оттам и значителен спад в приходите на клуба.

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти