Разясниха за ВАР в България, процедурата започна, ще се проверяват стадиони

Разясниха за ВАР в България, процедурата започна, ще се проверяват стадиони

На 17 октомври в специално оборудвани помещения в Национална футболна база „Бояна“ започна първия етап от подготовката на родните съдии за работа със системата VAR. Както е известно, целта е тя да бъде интегрирана в българското първенство още през пролетта на 2021 г. за двубоите от първата шестица на плейофната фаза в Първа професионална лига.

През изминалия уикенд (17-18 октомври) обучителната програма стартира с предварителен двудневен семинар, воден от инструктора на ФИФА Майк Ван дер Рьост (Холандия), по време на който 8 български VAR инструктори преминаха обучение и издържаха тест за издаване на сертификат. Основната фаза на методическата подготовка пък започна днес (19 октомври), като тя ще протече на три етапа.

През първата фаза (до 2 ноември) съдиите ни ще се готвят офлайн с помощта на два симулатор-тренажора (видео оперативни стаи) и ще преминат през 3 нива на подготовка – 3 сесии по 25 клипа прости инциденти, комплексни ситуации с трудни, масови конфронтации и сложни за отсъждане засади, а накрая ще ръководят виртуално и цял мач, при който един рефер ще играе роля на главен съдия на терена, а друг – на VAR-асистент.

От 19 до 30 ноември на терените на Национална футболна база „Бояна“ ще се проведат симулативни кратки мачове с юношески школи от София и женски отбори под наблюдението на техническия директор на БФС проф. Лъчезар Димитров. Сесиите ще включват както симулативни инциденти, така и игрови полувремена по 20 минути, а случващото се на терена на този етап ще бъде следено с 8 камери.

През декември и януари родните съдии ще положат 5 теоритични теста по VAR протокол с клипове, предоставени от Hawk Eye (общо 2000 клипа за обучение). Окончателната и най-важна част на обучението ще протече между 18 и 28 февруари, когато ще бъде организиран турнир между отбори от софийски детско-юношеските школи в 3 възрастови групи – до 17, до 18 и до 19 години. Тимовете ще изиграят общо 36 реални мача, за които няма да бъде използвана импровизирана VAR стая, а специализирани ванове, които ще бъдат употребявани за плейофната фаза на първата шестица от ППЛ. Така, към 1 март 2021 г. българските рефери, включени в обучителната програма за VAR, ще получат необходимите сертификати.

В рамките на следващия месец стадионите, на които се планира използването на VAR – както в София, така и в останалата част от страната, ще бъдат инспектирани съвместно от служители на Hawk Еye и на телевизионния доставчик, след което ще получат конкретни предписания за привеждането си в готовност за техническо обслужване на системата. През април 2021 г. на всяко от тези съоръжения ще се проведе технологичен тест с представител на ФИФА, след което ще бъдат сертифицирани. Целта е клубните съоръжения на отборите, които ще участват в плейофната фаза на първата шестица на ППЛ, да бъдат сертифицирани до 24 април, стадионите на тези от 7-мо до 10-то място – през май, а през юни и на останалите участници в ППЛ през следващия сезон.

Сред основните изисквания за стадионите са наличието на добра интернет връзка (минимум 10 MB в секунда), оптичен fiber кабел и др. При невъзможност предписанията да бъдат изпълнени на някои от стадионите, съответният клуб ще играе домакинските си срещи на друг сертифициран стадион след решение на Лицензионната комисия.

Договорът за обслужване на българското първенство със система VAR ще бъде с продължителност 4 години, като от следващия сезон ще обхваща и мачовете след четвъртфиналната фаза на Купата на България. За техническото подсигуряване на двубоите по родните терени ще бъдат използвани 4 VAR вана, два от които ще обслужват мачове в София и в Северозападна България, един - в Северна България и един в Пловдив, Стара Загора и Кърджали. СК към БФС вече е закупила 7 комплекта най-модерни радиокомуникационни системи Vokkero Elite.

Всички рефери от ранглистата на ръководещите в ППЛ, както и 18 асистент съдии в ППЛ, ще преминат обучение със системата VAR. Плановете са у нас системата да има помощни функции – т.е. да има право на препоръка за проверка на ситуацията, но не и на крайно решение, което ще остане приоритет на главния съдия на съответния мач.

Следвай ни:

Още от БГ Футбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти