Един млад български треньор върви все по-уверено във футбола в Австрия и в неделя воденият от него отбор постигна първа победа във Втора Бундеслига след подновяването на първентвото. Воденият от Александър Гицов Флорисдорфер АК се наложи с 2:1 Аустрия (Лустенау) и с 25 точки заема 11-о място от 16 отбора във второто ниво на австрийския футбол.
Българската връзка се допълва и любопитната подробност, че ФАК (Виена) е последният отбор в кариерата на легендарния Трифон Иванов. Гицов разказа в интервю за БТА за своя път до поста старши треньор на Флорисдорфер АК, както и за работата си във второто ниво в Австрия. Едва на 32 години той е най-младият наставник в първите две дивизии на Австрия.
"Вече 12 години живея в Австрия и това обяснява защо масовата публика в България не знае много за мене. Другото е, че никога не съм бил професионален футболист, а такъв човек да стане треньор на професионално ниво, не е много популярно в България. Докато в Германия и Австрия все повече такива хора навлизат в професията. Но аз си взимам треньорските лицензи в България, така че имам доста приятели и познати в треньорските среди в страната, разказва софиянецът.
"Дойдох да уча и в същото време започнах да се занимавам с треньорство. В първите осем години се занимавах с всякакви детско-юношески формации. Преди 4 години и половина се преместих в Хорн, друг клуб от същата втора дивизия. Две години и половина работих в школата, а след това година и половина в мъжкия тим. Последва една година във Австрийския футболен съюз, където бях анализатор.
"След това дойде поканата от сегашния ми клуб, които търсеха човек, който да бъде асистент на старши треньора Марио Хандъл по отношение на статистика и видеоанализи. За съжаление, резултатите на отбора не бяха положителни, както и стилът на игра. Точно тогава дойде и пандемията от COVID-19, а шефовете решиха да се разделят с треньора. Трябва да уточня, че към онзи момент, освен помощник на първия отбор, аз бях и старши треньор на втория тим, който е изграден изцяло от млади момчета и играе в Ландеслигата. Не беше ясно дали ще се поднови първенството и за кратко време беше взето това решение. Няма и яснота дали не предстои и втора вълна на този вирус, което накара ръководството да не рискува с нов треньор и решиха да поверят на мен отбора за оставащите 11 мача", казва още младият български специалист.
Като треньор на дублиращия отбор, Гицов трябва да вземе 6 момчета оттам и да ги наложи. Така Флорисдорфер се гласи да спести ресурс и да се вмести за следващото първенство в един по-компактен бюджет. Във Втора лига в Австрия през този сезон няма да има изпадащи, няма и влизащи от третото ниво. Това сваля доста напрежението върху отборите и те спокойно могат до края на сезона да експериментират със съставите си.
За първенството на австрийската Втора лига
Отборът на Рийд неслучайно е на 1-о място и се бори за връщане в Бундеслигата. Като бюджет, имат два пъти повече пари от всеки от останалите отбори. Разликата между тях и другите е минимум едно ниво. След това е Аустрия (Клагенфурт), които имат германски инвеститори и разчитат на много играчи от германския пазар. В групата са вторият отбор на Аустрия (Виена), както и Лиферинг, които са втория тим на РБ Залцбург. И докато в Аустрия Виена-2 има и опитни футболисти, но в Лиферинг играят само юноши. Техният отбор е със средна възраст 17,9 години. За мен като ниво са най-впечатляващи, както и като философия. Но губят мачовете си заради липсата на опит основно, а сега заемат 6-о място. Останалите отбори са сравнително равностойни, а в цялата лига средната възраст на отборите е между 18 и 22 години. Почти във всеки отбор има по 3-4 опитни играчи или изявени чужденци, които трябва да дадат класата. При нас има един играч от Спарта (Прага).
Как се справят клубовете в условията на кризата?
В момента мачовете са без публика, а фенове ще се върнат на трибуните вероятно през юли. В момента вървят преговори с правителството по темата. Най-големият удар по клубовете е именно липсата на публика, защото те са калкулирали билети и консумация в 2 мача месечно. Има някои отбори, които събират по 3-4 хиляди души на мач. Средно очакванията са по 10-15 евро на човек- билет, храна и напитки, които се купуват на стадиона. Другият финансов момент за клубовете идва от федерацията, която иска да развива австрийски играчи и стимулира това. Ако имаш 12 австрийски играчи в групата, а имаш и влизащи на терена под 20 години, то се калкулира бонус за всяка изиграна минута и накрая на сезона федерацията го изплаща. Така клубовете искат да залагат на млади австрийци, в това число и нашият клуб. Много тежат и тестовете за коронавируса. Сега ще се правят всяка седмица, а клубовете си ги плащат. Цената е между 70 и 80 евро, за група от 30 души, си е сума.
За бъдещето
Нямам намерение да оставам като постоянен старши треньор на Флорисдорфер АК. От една страна, нямам нужния лиценз, защото за първите две нива в Австрия е необходим УЕФА Про. Аз съм със следващия- УЕФА А, и се надявам да бъда приет в курса за Про. Но на 32 години съм наясно, че съм млад и искам още да се уча. За мене ще бъде от огромна полза да бъда помощник на опитен специалист. Защото там можеш да учиш и лидерско поведение, и да усъвършенстваш психологическата част, да се уча от ситуации, в които са попадали самите те. Иначе поддържам връзки с доста треньори. Обсъждаме тенденции. Например близък ми е Цветомир Валериев, който доскоро беше анализатор и помощник-треньор в ЦСКА 1948, както и други хора от българския треньорски занаят. Напълно нормално е, предвид скорошното ми навлизане като старши в професионалния футбол.
Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.