Как играха нашите срещу Кипър?

България победи с 2:0 Кипър и по този начин се върна на 100% в играта за разпределението на квотите за Мондиал 2010 в група 8. Възпитаниците на Станимир Стоилов изнесоха втори пореден силен мач, в който демонстрираха добри комбинации в атакуващ план. Както и срещу Ейре обаче се видяха затруднения в отбрана, като само някои добри намеси на Иванков и откровен късмет или съдийска грешка в някои положения допринесоха за успеха. Ето оценката на Sportal.bg за представянето на нашите футболисти в индивидуален план.

ДИМИТЪР ИВАНКОВ -
Вратарят на националния отбор за втори пореден мач спаси по отличен начин вратата си в поне две ситуации, при които играчите на съперника излизаха очи в очи с него. Не показа характерната за него слабост при центриранията, като при всички изсипвания във вратата си се намесваше добре. В два-три момента бе нерешителен при излизанията си от корнер, но това не доведе до опасности.    8

СТАНИСЛАВ МАНОЛЕВ - Влетя с гръм и трясък в този национален отбор и окупира зоната на десния бек, запазвайки я вероятно за дълго време. Комбинира перфектно с халфовете, не се притеснява от единоборствата в отбрана, често прави пробиви по крилата, които завършват с добри центрирания. Играе добре и с глава, като можеше да вкара в 60-ата минута, но невероятна изява на Йоргалидес му отне тази радост. Направи задължителен фаул в 44-ата минута срещу откъсващия се Константину, червеният картон му бе спестен. За втори пореден мач е най-добрият в отбрана за България.    8,5

ИЛИЯН СТОЯНОВ - Затвърждава мнението, че неслучайно е бил втори избор и дълго време не беше викан в националния отбор. Разчита най-вече на опита си, като след почивката направи добри намеси. Едва ли обаче някой ще забрави грешките му преди почивката. В рамките на 10 минути изпусна два пъти топката зад себе си, като в 44-ата минута това можеше да се окаже фатално, ако бе довело до изгонването на намиращия се в страхотна форма Манолев. Трябва да се отчете, че бе поставен под непрекъснато напрежение от атакуващите играчи на противника.    5,5

ИГОР ТОМАШИЧ - Отново на два-три пъти предизвика опасни положения пред нашата врата с неправилно заставане, но бе по-добрият играч от двойката в отбрана. Взе няколко високи топки след центрирания от корнер, като така вдъхна увереност на Иванков при статичните положения. Показа израстване в сравнение с мача с Ейре. Въпреки това оценките към него и Стоянов можеха да са много по-негативни при евентуален гол в нашата врата и изравняване на резултата.    6

РАДОСТИН КИШИШЕВ - Отново бе на висота, както и след включването си в игра срещу Ейре. Този път обаче му личеше умората, която неминуемо се е натрупала в него от двата поредни мача на бързи обороти, които изигра в рамките на три дни. Избягваше включванията в предни позиции, а когато се пускаше в атака, оставяше зоната си оголена и след почивката на три пъти крилата на гостите пробиваха през нея. За пореден път бе на добро равнище въпреки непривичната зона.    6,5

СТАНИСЛАВ АНГЕЛОВ - Още една фигура, която във втори мач се представя на страхотно ниво. Отлично разбиваше атаките на противника, комбинираше бързо със съотборниците около себе си и помагаше много в защита. През втората част пък изби топката и от голлинията, спасявайки сигурен гол в нашата врата. Демонстрира форма, която не е показвал досега с националната фланелка. В отсъствието на Бербатов, Марто Петров, Божинов и Тунчев се превърна в една от лидерските фигури на отбора.    8

СТИЛИЯН ПЕТРОВ - Невероятен. Няма какво друго да кажем на капитана на националния отбор, който иначе не иска да си комуникира с нас. Това е вероятно най-силната година в кариерата му. Както и срещу Хърватия, когато ни прати на Европейско в тандем с Бербатов, сега Стилиян сам поведе тима напред. Изнесе два мача на феноменално ниво. Трудно можем да намерим грешно отиграване на капитана ни в днешния мач. В началото на мача изведе тима в предни позиции с пасовете си, а когато се бранехме в края на срещата, задържаше отлично топката и успокояваше играта. Завърши невероятното си представяне с пас в стил "Роналдиньо" към Велизар Димитров за втория гол в наша полза.    9

ДИМИТЪР ТЕЛКИЙСКИ - Преди почивката беше изключително опасен за противника. Както споменах и в оценката си след мача с Ейре, участва в почти всички опасни комбинации за нашия отбор. Не беше убедителен при центриранията си и се поумори през второто полувреме, което заслужено доведе до смяната му.    7

БЛАГОЙ ГЕОРГИЕВ - Показа значително по-добра игра от тази в Ирландия. Явно Станимир Стоилов и Наско Сираков са му обърнали внимание за позаспалите изяви на Острова и беше значително по-надъхан срещу кипърците. Има още какво да се иска от него, особено при надиграването едно-в-едно с бранителите на съперника и прекалените му прояви на индивидуализъм, но това вероятно ще бъде изчистено от него при появата на конкуренция за място на крилото в лицето на Марто Петров.    7

ИВЕЛИН ПОПОВ - Атакуващият играч на Литекс вкарва втория си гол в три мача за националния отбор и няма как да не обере лаврите. Освен попадението, комбинира отлично с Рангелов и Стилиян Петров в няколко ситуации, а в 54-ата минута можеше да реши мача, но ударът му отдалеч срещна горната греда. Изолира се от играта, когато се измори. В края на мача заслужено бе сменен.    8

ДИМИТЪР РАНГЕЛОВ - Още един футболист, който в отсъствието на големите ни звезди пое голяма отговорност и се справи със задачите си. Преди мача Мъри Стоилов каза, че има пълно доверие на нападателите, които е повикал и това се оправда напълно срещу Кипър. Направи отличен пробив по крилото за гола на Ивелин Попов. На няколко пъти обаче не успя да се разпише от чисти позиции. Интересно ще бъде да се види как би комбинирал с Бербатов в атака, когато няма да бъде поставен под такова голямо напрежение.    7,5

РЕЗЕРВИ:

ЙОРДАН ТОДОРОВ - Трябваше да замени изморилия се Телкийски и да помага в дефанзивен план, с което определено се справи. В 92-ата минута изведе отлично Велизар Димитров сам срещу вратаря, но преди това имаше някои грешни подавания, които допринесоха за натиска, оказан ни от Кипър в края на мача. Направи и фал в нашата половина, който също доведе до изсипване на топката пред вратата на Иванков и концентриране на сили на кипърците в наказателното поле.    6,5

ВЕЛИЗАР ДИМИТРОВ -
Внесе свежест в играта ни по крилата и с включванията си в наказателното поле тормозеше противника. В 92-ата минута направи непростим за нападател пропуск сам срещу вратаря. Не се примири с това обаче и в края на мача асистира чудесно на Макриев за гола, който подпечата успеха ни.    7,5

ДИМИТЪР МАКРИЕВ - Друг играч, който грабва шанса си да бъде национал и се възползва отлично от него. След като имаше косвена заслуга за изравнителния ни гол в Ейре, сега реализира голът за 2:0. Прави добро впечатление с пласирането и борбеността си. Все пак игра прекалено малко, за да бъде оценяван.   Без оценка.

ФОТОГАЛЕРИЯ от победата на БЪЛГАРИЯ над КИПЪР  с 2:0 може да видите ТУК!!!