В щаба на Ейре още помнят победата над България преди 22 години

В щаба на днешния ни съперник Ейре още си спомнят победата над българския национален отбор отпреди 22 години. На 14 октомври 1987  ”детелините” ни побеждават на ”Лансдаун Роуд” с 2:0, с голове на дуото на Манчестър Юнайтед Пол МакГрад и Кевин Моран. Тогава двата отбора са преки конкуренти за мястото, даващо право на участие на Европейското първенство в Германия. Печално известен за нашите национали е изходът от борбата в тази седма квалификационна група, когато ”трикольорите” губят злощастно последния си двубой срещу Шотландия с 0:1 и така подаряват първото място на Ейре. Част от тогавашния отбор на бойките ирландци е и помощникът на Джовани Трапатони в днешния тим Лиъм Брейди. Полузащитникът на Арсенал получава късен червен картон при победата над България в онзи паметен за ирландците мач, но с удоволствие си припомня един от ”най-добрите си мачове” за национален отбор.

”Мисля, че това беше един от най-добрите ми мачове за националния отбор. Четох в пресата, че сме се класирали за европейското първенство с голяма доза късмет. Но това не беше късмет – ние спечелихме 11 точки и загубихме само един мач ( б.а. - първият срещу България). Тогава се даваха само по две точки за победа. Победата срещу България бе жизненоважна за нас”, спомня си Брейди, който за негово съжаление пропусна последвалото европейско първенство заради контузия.

”Сега не трябва да допускаме глупави грешки и ще се опитаме да се представим, както във второто полувреме срещу Грузия, когато показахме много добър футбол”, смята Брейди.

Ето и състава на България от злополучното гостуване в Дъблин преди 22 години: Ананиев, Николов, Илиев, Петров, Димитров, Симеонов, Войнов, Садков, Стоичков, Сираков, Искренов