Липсата на късмет и Георги Петков провалиха отличен Левски

Шампионът Левски изигра може би най-добрия си мач от началото на сезона, но въпреки това късметът отново бе срещу "сините" и те отстъпиха нещастно с 0:1 от Ред Бул Залцбург след гол в 93-ата минута на стадион "Георги Аспарухов" в мач от четвъртия кръг на груповата фаза на Лига Европа.

Единственото попадение реализира Шимер след груба грешка на Георги Петков, който от години е може би най-добрия футболист на "сините" и неведнъж е спасявал тима си. Тази вечер под бурната подкрепа на над 6000 фенове, стражът се оказа анти-герой за тима си. Първо в 63-ата минута националният вратар сгреши при опита си да излъже нападател на противника, загуби топката и при опита си да спаси положението Георги Сърмов бе изгонен пресилено от турския рефер Чюнейт Чакир.

Въпреки това останали с 10 човека играчите на Георги Иванов - Гонзо и Тони Здравков стояха отлично на терена, като не допускаха положения пред своята врата. Шампионите заслужаваха да спечелят срещата, след като през последните 30 минути създадоха няколко опасности пред стража Густафсон, но липсата за късмет за кой ли път този сезон и на голов усет попречиха на тима да открие.

Тази вечер Гонзо заложи на Юсеф Рабех и Дарко Тасевки от първата минута, след като двамата не бяха играли от няколко мача, като това бяха единствените промени от стартовите 11 от първата среща с Ред Бул в Залцбург. Първият игра на мястото на Виктор Генев, а македонския национал замени Бардон, като плеймейкър, докато французинът бе върнат на мястото на Балтанов до Сърмов пред отбраната.

Гостите започнаха по-силно мача и Марк Янко още в първата минута стреля в ръцете на Петков. 70 секунди след това Георги Петков демонстрира класа при удар с глава на Секагиа, а в 10-ата минута Янко нацели дясната гредата.

"Сините" реагираха и започнаха да играят много добър футбол, като бяха на път да открият резултата, но в 15-ата минута  Христо Йовов пропусна най-чистото положение в негов стил. Бижутера пропиля страхотна възможност да прати кълбото в мрежата от няколко метра, след като Зе Соареш проби отдясно и го намери в наказателното поле на гостите.

След този пропуск феновете на шампионите веднага започнаха да скандират името на Еньо Кръстовчев, който се разписа в последните два мача на отбора. Играчите в синьо продължиха добрата си игра отигравайки няколко отлични атаки, но нито една от тях не завърши с голов удар. Левски все пак вкара гол в 27-ата минута чрез Дарко Тасевски, но той бе справедливо отменен заради засада на македонеца.

До края на първата част Бардон, Тасевски пробваха изстрели, но без успех. Хууб Стевенс, видимо притеснен от играта на българите, затвори пространствата в зоната на левия бранител след почивката и играта се съсредоточи в центъра без да има опасности. Въпрек това след грешка в защитата на домакините  голмайсторът от първата среща Швенто стреля по диагонала, но Петков изби в корнер.

Така от нищото се стигна до 63-ата минута, когато Петков тръгна да дриблира,  поведе си дълго топката и тя му бе отнета от Швенто. Халфът бе фаулиран от Георги Сърмов на метър от наказателното поле на Левски и бе изгонен. Янко изпълни фаула, но стреля над вратата. Еньо Кръстовчев бе на тъчлинията, за да се появи в игра, но заради червения картон на мястото на Христо Йовов влезе Лъчезар Балтанов. Въпреки това пет минути по-късно страхотен шут на Ники Димитров отляво мина на сантиметри от дясната греда и излезе в аут.

Най-чистото положение за Ред Бул отново бе след пряк-свободен удар, но изстрелът на Лайтгеб мина близо над напречната греда. Последните минути на контраатака Левски пропусна да открие отново. В 83-ата минута Зе Соареш тръгна сам срещу противников бранител, имайки на разположение 60 метра, но реши да подава към Миланов вместо да играе сам и сгреши.

Две минути по-късно късметът отново обърна гръб на шампионите. Жоазиньо центрира от фаул, отново спечелен от игралия много добре Зе Соареш, но Милиев, Кръстовчев и Балтанов пропуснаха да засекат топката на метър от голлинията за нещастие на сините фенове.

Последва ново остро центриране на Зе Соареш отдясно към Кръстовчев, но защитник изчисти самоотвержено на метър от бившия играч на Марек. Турският рефер спести червен картон на ветерана Александър Циклер, който влезе в 73-ата минута. Бившият играч на Байерн (Мюнхен) бе лошо изритан от Рабех, но реагира остро и удари мароканеца без топка, жест който трябваше да бъде декориран с червен картон.

Турският съдия Чакир обаче му прости и му показа единствено жълт. При центрирането от фаул Циклер удари лошо Петков в контузеното му рамо. Стражът би поискал смяна мигновенно ,но „сините" вече бяха изпълнили трите си възможности и това до известна степен предреши мача.

В следващите секунди от даденото продължение при силно хвърляне на тъч контузения Петков не успя да разчете добре центрирането и увисна, като остави вратата си празна и Шимер с глава попари надеждите на Левски и неговите фенове.

Ред Бул постигна четвърта поредна победа и в турнира и има пълен актив от 12 точки, като се класира в следващата фаза.

От своя страна Левски записа четвърта поредна загуба в груповата фаза на Лига Европа и остана на дъното с голова разлика 0:7. Загубата за тима от "Герена" е общо шеста поред  в евротурнирите, след като към тези четири добавим и двете от Дебрецен на прага на груповата фаза на Шампионската лига с 1:2 в София и 0:2 в Будапеща. Именно попадението на Седрик Бардон срещу унгарците е последното за отбора на европейската сцена.

ЛЕВСКИ - РЕД БУЛ 0:1

0:1 Шимер 93

ЛЕВСКИ: Петков, Миланов, Рабех, Милиев, Минев, Сърмов, Бардон, Тасевски (73-Кръстовчев), Зе Соареш, Николай Димитров (81-Жоазиньо), Йовов (63-Балтанов)