Сбъркан състав и грешни смени: Мъри окончателно се срина на "Уембли"

България загуби с 0:4 от Англия на "Уембли" и по този начин падна по очи и си обели носа като гипсирал се спринтьор на старта на важно състезание. Родните национали играха 10-15 минути на добро ниво пред 73 хиляди фенове в родината на футбола, а през останалото време гледаха отблизо възраждането на "трите лъва", които благодарение на тях поизтриха срама от представянето си на Мондиал 2010. След мача пък всички, включително и шефовете на родния футбол, се изредиха да ни убеждават колко незаслужен е крайният резултат и как сме изпуснали куп положения, а с помощта на Фортуна англичаните са стигнали до изразителната победа. Именно това е и един от най-големите проблеми на футбола ни в момента - самозаблудата, която трябва да преодолеем, за да тръгнем нагоре. И първата крачка трябва да бъде да разчитаме на качествен специалист, който да ни покаже къде се намираме и накъде да вървим. Защото в цяла България има само един изявен спец, който разбира футбола, но на него всички му се смеят, защото не може да говори пред камерите.

Какво ни се случи на "Уембли" и кой е виновникът за позора, който изживяхме? Разбира се, вината трябва да бъде споделена и никой не трябва да жалим звездите ни Мартин Петров и Стилиян, защото те не направиха нищо по въпроса да "издърпат" отбора в тежкия мач, а дори напротив - през повечето време не се разбра, че са на терена. Но сякаш далеч по-голяма вина носят ръководителите - Наско Сираков и Станимир Стоилов, тези, които определят кой да бъде повикан и кой да играе за България.

Най-голямата порция критики трябва да отнесе селекционерът Стоилов, който до момента все минаваше "между капките", след като в повечето случаи вината се хвърляше я върху нападението (Бербатов), я върху защитата. Тоест винаги досега го отнасяха футболистите. А може би вината не е била само в тях, защото сега Бербатов го няма, а защитата си е все в горе-долу един и същи вариант и не може да се твърди, че й липсва сработване. Няколко трябва да бъдат въпросите, на които Стоилов трябва да отговори след крушението на Алибиона. Ако той няма отговор на тях, е по-добре отрано да намери сили и за пръв път в кариерата си да подаде оставка, докато все още имаме шансове за класиране на пръв голям шампионат от осем години насам.

На базата на какво игралият само един мач за Стяуа от началото на сезона Станислав Ангелов бе избран да партнира на Стилиян Петров в средата на терена? С какво записалият малко над 100 минути игра този шампионат Чавдар Янков заслужи мястото си на "Уембли" и игра цял мач? Каква бе причината видимо инертният през цялата среща Мартин Петров да изкара цял мач? С какво помогнаха на отбора влезлите в игра Веселин Минев и Димитър Рангелов и не стана ли играта на тима по-слаба след тяхното включване?

Сякаш толкова много въпросителни не е нормално да се пораждат към един специалист само за 90 минути. Реалността обаче беше сурова за нашия тим на "Уембли", а повечето неприятности за нашия тим дойдоха след грешки от наша страна. И лошото за Мъри е, че дойдоха първо от него. Защото титулярите в селекцията му Пелето, Чавдар и Маритн направиха толкова атаки за Англия, колкото Лампард, Крауч и останалите контузени нямаше да направят, дори да бяха играли. Решенията на селекционера за смените пък се оказаха също толкова неуспешни. Появилият се уж да спасява защитата Веселин Минев за пет минути бе разминат 6 пъти от Адам Джонсън. Рангелов пък направи сериозен пропуск в единствения случай, в който не беше в засада.

Лесно е да се критикува, когато резултатът е 0:4, ще каже някой, но в случая на Стоилов това е тенденция, която продължава много дълго време и се подплатява с резултати. Вече почти 10 месеца България няма победа в какъвто и да било мач, а в този период е вкарала само два гола. В миналите квалификации бяхме отпаднали три кръга преди края на кампанията. А отборът в почти всички мачове под ръководството на Стоилов се държи точно, както бе определен от Боби Михайлов за представянето си вчера - добър спаринг партньор. Така че вече е крайно време националният селекционер да преосмисли голяма част от решенията и вижданията си. Защото откакто преди няколко години каза прословутата си реплика за "правилния футбол" изглежда върви само надолу като треньор. И ако скоро не видим Стоилов от времето му на успехите с Левски, е по-добре да потърсим нов месия, на който да възлагаме надеждите си. И той вече трябва да бъде чужденец.

ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ АНГЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 4:0 - ВИЖТЕ ТУК!