Любопитни факти преди Левски - Сливен

В неделя от 21,00 часа Левски приема Сливен в мач от 24-ия кръг на "А" група. Ето и някои от най-интересните факти преди двубоя на стадион "Георги Аспарухов":

1. Отборът на Ясен Петров е в най-добра форма в А група - 16 спечелени точки от последните 18 възможни. В същия период толкова взе и шампионът Литекс.

2. Голът, отбелязан от Евгени Йорданов в срещата с Берое, сложи край на серията от 535 сухи минути за сините в елита. През този сезон единствено ловчанлии имат по-дълга подобна серия - 634 минути без допуснат гол.

3. Сините са третият най-силен домакин в елита - девет победи и две загуби в 11 мача на стадион „Георги Аспарухов". Тимът спечели с 1:0 срещу Черно море в предишната си среща на свой терен вече 15 поредни домакинства неизменно бележи поне по гол.

4. Левски има най-силната атака в А група с 45 гола. Сливен пък е реализирал едва четири попадения като гост и е последен по този показател в елита.

5. Головете в Стара Загора сложиха край на серията от попадения след статични положения - последните пет дойдоха след подобни ситуации. Отборът на Ясен Петров има вече 15 гола след статични положения - един по-малко от Славия - лидерът по този показател. Сливен е допуснал 12 гола след стандартни ситуации и по този показател е изпреварен единствено от Видима-Раковски (14 попадения).

6. Играчите на Левски са най-рядко фаулираните в елита - 338 претърпени нарушения. Правилата срещу сливналии са били нарушени 378 пъти.

Сливен
1. Отборът е третият най-слаб гост в А група - след Пирин и Видима-Раковски. Сливен има едва една победа навън и осем поражения в 11 визити.

2. Оранжево-сините са в серия от шест поредни загуби като гост, като головата им разлика в този период е 2:15. Последният случай, в който Сливен не падна навън, бе нулево реми със Славия на 23 октомври 2010 г. Единствената победа на тима като гост също бе в София - 1:0 над Академик още в третия кръг.

3. Двама различни защитници вкараха гол за състава на Димчо Ненов след паузата и така вече петима бранители се разписаха за Сливен през този сезон. Тимът е номер едно по този показател, следван от Черно море (4). За Левски попадения имат двама защитници.

4. Сливен е най-ниско резултатният клуб в последния четвърт час на мачовете си - нито един вкаран гол след 75-ата минута и само два получени. Академик и Черноморец са реализирали по един гол в този период, но столичани са инкасирали шест във вратата си, а бургазлии - три.

5. Треньорите на Сливен са използвали най-много футболисти от всички клубове в елита - 39. От тях едва четирима играха и през двата полусезона - Евгени Караманов, Димо Бакалов, Валентин Веселинов и Якуб Идризов. Ясен Петров е използвал 33-а състезатели досега през сезона.

6. Сливен е най-коректният отбор в А група - едва 361 извършени нарушения. ЦСКА е втори в класацията с 377 фаула, а играчите на Левски са направили 390 нарушения.

Факти за играчите
Левски
1. С гола си в Стара Загора Христо Йовов се изкачи на 27-а позиция във вечната ранглистата на реализаторите в А група. Той има 110 попадения, колкото и Петър Александров и само едно по-малко от Ивайло Андонов. От въпросните голове на Йовов 58 са вкарани със синия екип.

2. Ако играе, Йордан Милиев ще запише 70-ия си мач за Левски във всички турнири. Защитникът има и три гола за сините, но не се е разписвал в София от 8 август 2009 г., когато вкара при 5:0 над Ботев.

3. Владимир Гаджев е пред 50-ия си двубой за сините в А група. Халфът има и два гола за клуба в елита - по един във всеки от предишните два сезона, но този още не се е разписвал в първенството.

4. Божидар Митрев е пред 50-ата си среща във всички турнири за клуба. Иво Иванов пък е пред 30-ия си мач със синия екип във всички турнири, а Стефан Станчев - пред 20-ия в А група.

Сливен
1. Евгени Караманов има 22 мача в кариерата си в елита, като не допусна гол в седем от тях, включително и при победата с 1:0 над Левски на 6 декември 2009 г. Той е и единственият оцелял от онзи успех в настоящият тим на Сливен.

2. Голът, който Веселин Марчев реализира срещу Черно море в миналия кръг, бе първи за него в елита. Попадението дойде в 20-ата среща на нападателят в А група, но едва след 882 минути игра общо в кариерата му.

3. Стоян Георгиев стана вторият футболист през сезона, успял да отбележи гол и автогол. Първият бе Иван Редовски от Академик София, но пък бранителят на Сливен стигна до „постижението" в два поредни мача.

4. Георги Недялков е юноша на Левски и има един мач за клуба в А група - равенството 1:1 с Пирин в последния кръг на шампионския сезон 2008/2009 г. Тогава именно той вкара гола за сините.