ЦСКА унизи Левски на "Герена", Платини блести за "червените" (видео и снимки)

Отборът на ЦСКА разби с 3:1 Левски на стадион „Георги Аспарухов” във Вечното дерби от 16-ия кръг на „А” група. Играчите на Милен Радуканов стигнаха до успеха напълно заслужено след две попадения на Мишел Платини (33,48) и Апостол Попов (66), а почетното попадение за „сините” бе дело отново от играч на „червените”- Костадин Стоянов, който си отбеляза автогол в 74-ата минута. Христо Йовов и Александър Тонев бяха изгонени с директни червени картон в 69-ата минута.

По този начин, още в първия пролетен кръг, мечтаещият за титла отбор на Ясен Петров намали значително шансовете си за титлата, особено ако утре Литекс спечели 3 точки в Перник. След четвъртатата си загуба „сините” останаха на второ място с 32 точки, а след осмата си победа играчите на Милен Радуканов са вече само на 3 точки от второто място.

Пред около 18 000 зрители на „Герена” още в 1-ата минута Левски пропусна да даде преднина на своите, след като Караджов се намеси добре при изстрела на Младенов.

Напрежението и залогът бяха големи и още в 3-ата минута Тасевски бе санкциониран в жълто за груб фаул. В 12-ата минута най-добрият на терена Мишел Платини излезе на сцената. Той стреля силно от над  20 метра, но Митрев сгреши и за малко щеше да допусне гол. За негово щастие непреценената от него топка излезе в корнер.

В 33-ата минута обаче късметът вече не беше на страната на Божката и Платини се възползва от много груба грешка на стража, който при опита си да вземе една топка пред Спас Делев нокаутира Йордан Милиев, а коженото кълбо остана на тревата и бразилецът откри.

Минута по-рано съдията Веселин Мишев вдигна несъществуваща засада на Делев, който излизаше сам срещу стража на „сините”.

Това бе втори гол за Платини за сезона в „А” група, а в самото начало на втората част той релизира още едно попадение след добра атака на гостите и подаване на Нелсън.

За негово нещастие обаче присъстващите в началото около 3000 „армейски” фенове не успяха да видят гола, тъй като бяха изгонени от полицаите на почивката. Причината за това бе, че привържениците потрошиха оградите на Сектор „Г” и влязоха в спор с органите на реда.

Попадението за 0:2 попари „сините”, които създадоха възможност за гол чак в 60-ата минута, но от няколко метра Матомбо стреля в аут.

Така в 66-ата минута стоящият по-добре на терена тим на Милен Радуканов направи резултата класически. Митрев прибърза да избие една топка с крак, вместо да я хване в наказателното си поле. Последва фаул около флагчето за корнер, след което дойде и третият гол на Апостол Попов, за когото това е първо попадение в първенството.

„Сините”, начело с Христо Йовов и Веско Минев, изпуснаха нервите си и три минути по-късно Антон Генов показа червени картони на "синия" капитан и на Тонев след меле.

Останали с 10 човека, „сините” търсеха да се върнат в мача без много идея, докато „червените” се опитваха да довършат своя противник на контраатаки. В 74-ата минута Дембеле стреля и след рикошет в крака на Коце Стоянов Караджов трябваше да вади топката от мрежата. До края Тасевски, Милиев и Дембеле пропуснаха да вкарат втори гол и съвсем заслужено тимът им загуби.

При смяната на Делев минути преди края, нисичкият нападател бавеше времето и Минев се опита да го избута да излезе по-бързо, като за малко не последва сбиване между играчите. При последния съдийски сигнал футболистите на ЦСКА отидоха да отпразнуват историческия си и заслужен успех пред празния Сектор „Г”, а някои от тях, начело с Делев, дори влязоха в него.

Така ЦСКА постигна своята втора победа на „Герена” 26 години след първия си успех в квартал Подуене, а интересното е, че резултатът и тогава бе същият, а два гола в мача вкара друг нападател - Стойчо Младенов.

Домакините излязоха с очаквания оптимален състав с 10 от титуляри от есента, като единствено Жанвион Юлу-Матондо дебютира на мястото на продадения Жоазиньо. Голмайсторът на "сините" и първенството Гара Дембеле водеше атаката за първи път с №9 на гърба.

Както преди два дни  Sportal.bg първи съобщи, най-опитният бранител в състава на ЦСКА Йордан Минев и игралият най-много мачове през сезона от защитата на "червените" Джузепе Акуаро останаха на пейката в срещата на стадион "Георги Аспарухов".

ЛЕВСКИ - ЦСКА 1:3 (0:1)

0:1 Платини (33)
0:2 Платини (48)
0:3 Попов (66)
1:3 Стоянов (74-автогол)

ЛЕВСКИ: Митрев, Минев, Милиев, Грийн, Мюлдер, Гаджев, Йовов, Матондо, Младенов, Тасевски, Дембеле

ТРЕНЬОР:: Ясен Петров

ЦСКА: Караджов, Бандаловски, Стоянов, Попов, Трифонов, Маркиньос, Янчев, Делев, Тонев, Нелсън, Платини