Надеждата остава: Мъри е 1/4-финалист на "Уимбълдън"

Поставеният под номер 4 в оснoвната схема Анди Мъри се класира за 1/4-финалите на Откритото първенство на Великобритания по тенис, след като надделя със 7:5, 6:2, 6:3 срещу 16-ия в схемата Марин Чилич (Хърватия). Така надеждата на домакините ще мери сили в следващата фаза с победителя от двубоя между 7-ия поставен Давид Ферер (Испания) и 9-ия Хуан Мартин дел Потро (Аржентина).

Мачът между Мъри и Чилич започна вчера, но бе прекъснат в средата на втория сет заради дъжд над Лондон. Първият сет започна с пробив за Чилич още в откриващия гейм, но Мъри изравни за 2:2. В деветия гейм 23-годишният хърватин можеше да осъществи още един пробив, но не се възползва. От своя страна, четвъртият в света шотландец издебна удобния момент и приключи сета в своя полза с пробив за 7:5.

Във втората част Мъри нанесе нов удар за 3:1, след което с още един пробив за 6:2 прибави и този сет в актива си. Преимуществото на първата ракета на Великобритания се запази и в третата част. Един пробив за 3:1 се оказа напълно достатъчен на Мъри, за да се поздрави с крайния успех в двубоя след 2 часа и 10 минути игра.

Това бе седми сблъсък между Чилич и Мъри и шеста победа за 25-годишния шотландец. Той завърши мача с 35 печеливши удара срещу 23 за хърватина. Непредизвиканите грешки на Анди бяха 15, докато Чилич записа в сметката си с 9 повече. Мъри се прояви с впечатляващите 16 аса в мача срещу 4 за съперника му.

За втори път в кариерата си на 1/4-финалите в "Ол Ингланд Клъб" ще играе и Флориан Майер. Поставеният под номер 31 германец отстрани 18-ия в схемата Ришар Гаске (Франция) с 6:3, 6:1, 3:6, 6:2. По този начин Майер си заслужи двубой в следващата фаза срещу миналогодишния шампион и лидер в световната ранглиста Новак Джокович (Сърбия).