Триумф за българския футбол! Лудогорец би и в Белград и е на две стъпки от Шампионската лига (видео + галерия)

Отборът на Лудогорец постигна фантастичен успех, след като надви с 1:0 Партизан в Белград в срещата-реванш от третия квалификационен кръг на Шампионската лига. Христо Златински се разписа от дузпа в 88-ата минута. За нарушението срещу Роман Безяк Гулан получи директен червен картон. Българският първенец спечели двубоя в Разград с 2:1 и с общ резултат 3:1 се класира за плейофа за влизане в мечтаните групи на най-комерсиалното състезание на Стария континент. Дори и да отпадне на последното стъпало обаче българският отбор ще участва в групите на Лига Европа и ще остане по европейските терени до средата на декември. В петък ще стане ясен и съперникът на Лудогорец за срещите, които ще се играят на 20/21 и 27/28 август.

Успехът бе трети пореден за двукратните шампиони в мачовете от евротурнирите, което повишава значително коефициента и на тима, и на България.

Треньорът Стойчо Стоев бе направил две промени в своя състав в сравнение с мача миналата седмица. Едната бе принудителна - на мястото на наказания Козмин Моци на терена излезе Теро Мантула. Вместо Даниел Абало пък шанс за изява получи Михаил Александров, който реализира победното попадение срещу сръбския шампион на "Лудогорец Арена".

Иван Иванов отново бе титуляр за Партизан, а от първата минута игра и бившият футболист на Манчестър Юнайтед Ерик Джемба-Джемба.

Първото добро положение в срещата бе пред българската врата. След центриране от свободен удар в 6-ата минута Теро Мантула не успя да изчисти добре топката и тя попадна в Иван Иванов. Родният национал опита задна ножица, но не можа да намери очертанията на вратата.

Пет минути по-късно Иван Стоянов проби отляво и влезе в наказателното поле, но бе блокиран и не успя да отправи добър удар.

Двата тима предложиха равностоен футбол в следващите минути. Играчите на Лудогорец, които бяха подкрепяни от около 100-ина свои фенове, имаха инициативата в дълги периоди от време и не се затваряха в глуха защита.

Сърбите засилиха сериозно натиска си в последния четвърт час на първото полувреме. В 32-ата минута те организираха страхотна атака с по едно докосване, в чиито край Митрович стреля от воле в напречната греда. Нападателят обаче бе в положение на засада. Домакините получиха импулс от този игрови епизод и още в следващото нападение се получи меле в наказателното поле на разградчани, но защитата в зелено все пак се справи.

В 42-ата минута вратарят на Партизан Лукач изпревари Роман Безяк при дълго подаване към словенеца, но се сблъска тежко със съотборника си Остоич. Топката стигна в Христо Златински, който опита да отбележи в опразнената врата, но би встрани. Сръбският страж пък напусна терена още преди почивката и бе заменен от Живкович.

Веднага след подновяването на играта домакините натиснаха мощно българския шампион. В 47-ата минута Нинкович отправи опасен удар, който обаче бе избит със сетни сили от Владислав Стоянов. Секунди след това отново Нинкович центрира остро, топката стигна до Гърбич, който влезе в единоборство със защитник на Лудогорец, но продължи да владее кълбото непосредствено пред вратарското поле. В крайна сметка след голямо меле бранителите на разградчани се справиха.

В следващите минути стихийните действия на сърбите продължиха, но играчите на разградчани се справиха с мелетата и успяха да изнесат играта в по-предни позиции.

Играчите на Партизан организираха нова вълна от много опасни атаки в минутите след 70-ата. В две от тези критични ситуации Мантула бе на точното място и спаси родния тим от сигурно попадение. След центриране от корнер в 75-ата минута Стоянов увисна и Остоич стреля с глава, но Йордан Минев изчисти от голлинията. Шест минути по-късно Маркович стреля от дистанция, но не намери очертанията на вратата.

Решаващият момент в мача дойде в 88-ата минута. След като оцеляха при свирепия натиск на домакините, разградчани организираха контраатака, при която Витиня пусна към Безяк. Нападателят бе бутнат в гръб от Маркович, което предизвика реферът Алан Кели да отсъди дузпа и да изгони сърбина. Златински се зае с изпълнението на отговорната задача и хладнокръвно се разписа за 0:1, с което хвърли в екстаз феновете на тима, съотборниците си, треньорското ръководство и собствениците на клуба, които също бяха на трибуните.

ПАРТИЗАН - ЛУДОГОРЕЦ 0:1
0:1 Златински (88-д)

ПАРТИЗАН: Лукач (45-Живкович), Обрадович, Иванов, Остоич, Гулан, Джемба Джемба, Маркович, Гърбич (81-Лука), Илич (68-Шчепович), Митрович, Нинкович

ЛУДОГОРЕЦ: В. Стоянов, Кайсара, Мантула, Барт, Минев, Дяков, Златински, Александров (85-Витиня), Марселиньо (64-Ешпиньо), И. Стоянов (54-Абало), Безяк

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Остоич, Гърбич, Минкович (П); Златински, Безяк, Абало (Л)
ЧЕРВЕН КАРТОН: Гулан (П) - 87 мин.
СЪДИЯ: Алан Кели (Ирл)
СТАДИОН: "Партизан"